8. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA 2018 - Miasto poprzemysłowe: program filmowy
fot.materiały prasowe organizatora
Zbliża się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DOFA. W programie jak zwykle spotkania, rozmowy o architekturze, warsztaty i wiele innych atrakcji. DOFA również program filmowy poświęcony tematyce architektury i urbanistyki. Jakie filmy w tym roku zobaczą goście wydarzenia?
Tematem 8. edycji festiwalu jest MIASTO POPRZEMYSŁOWE.
Działania w ramach festiwalu będą poruszać problemy związane z naszą świadomością i wrażliwością na relikty dawnej, jak i mniej odległej w czasie rzeczywistości poprzemysłowej. Proces wymiany starego na nowe, odnoszący się do obiektów, urządzeń czy wyposażenia, bo wymagają tego technika czy technologia, nie oznacza jednak konieczności zapominania o korzeniach i tradycji. Miasto poprzemysłowe może stać się poligonem testującym scenariusze przekształceń, pozwalając na opracowanie zasad postępowania i zestawu dobrych, godnych naśladowania praktyk.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
30.09, niedziela, g. 19.00
BLOK DOKUMENTALNY (3 filmy)
- Z miasta Łodzi / reż. Krzysztof Kieślowski / Polska / 1969 / 17'
- Arizona / reż. Ewa Borzęcka / Polska / 1997 / 46'
- Miasto płynie / reż. Balbina Bruszewska / 2009 / 17'
3.10.2018, godz. 19.00
EPOKOWY PROJEKT (La obra del siglo)
reż. Carlos Quintela | Argentyna, Kuba, Niemcy, Szwajcaria | fabuła | 2015 | 100'
Po „epokowym projekcie”, jakim miała być budowa dwóch reaktorów jądrowych w Jarangua, zostało jedynie miasto-widmo i pozbawieni perspektyw mieszkańcy. Quintela pokazuje Kubę bez rumby, rumu i cygar. Jest za to bezradność i frustracja, która przepełnia życie zamkniętych w małym mieszkaniu w bloku dziadka, ojca i syna. Ich gwałtowność i skłonność do demonstrowania fizycznej siły mieszają się z melancholią i tęsknotą za czasami, kiedy było lepiej.
4.10.2018, godz. 19.00
PLAYTIME
reż. Jacques Tati | Francja, Włochy | fabuła | 1967 | 115'
Trzeci film w dorobku reżysera, którego bohater, pan Hulot, jest jego alter ego. Bohater wybiera się na spotkanie do biurowej dzielnicy Paryża. Musi jednak przebić się przez hipernowoczesne miasto przyszłości, w którym człowiek się gubi jak w labiryncie. Metropolia ta nie przypomina znanych z pocztówek obrazków, wypełnia ją szarość, a ludzie nie potrafią żyć bez maszyn. Odnosi się wrażenie, że reżyser jednocześnie podziwia współczesną architekturę i wątpi w jej funkcjonalność.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 20.09.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»