Dyskusja "Teksty modernizmu" wokół antologii polskiej krytyki i teorii architektury
fot. materiały prasowe organizatora; Instytut Architektury
https://www.facebook.com/events/2020838591550225/
Organizatorzy zapraszają na debatę na temat tekstów polskiego modernizmu, która odbędzie się w gronie badaczy dwudziestowiecznej architektury. Kamila Twardowska (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) przedstawi państwowotwórczą rolę dyskursu architektonicznego w II RP. Aleksandra Kędziorek (Muzeum Architektury we Wrocławiu) opowie o tym jak polscy architekci sytuowali się wobec postulatów i idei najważniejszych ruchów modernistycznych XX wieku: CIAM-u i Team Ten. Grzegorz Piątek (Centrum Architektury) wyjaśni dlaczego uważa, że cała Polska nie czyta Le Corbusiera. Spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch z Instytutu Architektury.
Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia 2018 roku o godzinie 18:00 w Krakowie. Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Rynek Główny 35. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie jest związane z przygotowywaną przez Instytut Architektury publikacją "Teksty modernizmu. Antologia polskiej krytyki i teorii architektury 1918-1981".
Opis organizatora:
Architektura modernizmu w Polsce została w ostatnich latach mocno doceniona – pojawia się na jej temat coraz więcej publikacji i wystaw. W szeroko zakrojonej polskiej debacie na temat modernistycznego dziedzictwa wciąż brakuje jednak całościowego ujęcia teoretycznej refleksji towarzyszącej wprowadzaniu, ugruntowywaniu i podważaniu architektonicznego modernizmu na przestrzeni XX wieku. Chcemy przyjrzeć się tekstom, które stały się fundamentem architektury tworzonej w okresie dwóch dekad II RP, powojennej odbudowy, odwilży, eksperymentów technologicznych przełomu lat 60. i 70. oraz w momencie zakwestionowania dorobku modernizmu w ostatniej dekadzie PRL.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 1.12.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»