Wykłady z cyklu "Futurama Warszawa suplement"
fot. materiały prasowe organizatora
W Pawilonie Architektury w Warszawie trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Futurama Warszawa suplement" to cykl wydarzeń towarzyszących ekspozycji "Futurama Warszawa" organizowanych przez zespoły architektoniczne, które biorą udział w wystawie. W programie m.in. spotkania, warsztaty i wykłady. W najbliższa sobotę swój wykład wygłosi Grupa Centralna.
Wykład odbędzie się 12 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00. Miejsce: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Warszawa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Opis organizatora:
Grupa Centrala przywoła projekty przekształcenia hydrografii prawobrzeżnej Warszawy, od wizji powojennych, regulację brzegów gruzem, przez koncepcje zdwojenia koryta rzeki – propozycje Zespołu “Wisła” z połowy lat 70-tych, do dzisiejszych rozwiązań dotyczących ogrodów deszczowych i sadzawek utrzymywanych dzięki zdolności roślin do czyszczenia wody. Opowie też o tym jak wyglądała tu dolina Wisły w głębokiej przeszłości. Centrala zakłada istnienie “pamięci krajobrazu”, przypuszcza że w wypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych wody odnajdą stare koryta rzek. Postuluje by na wiśliskach tworzyć cyklicznie zalewane kompozycje w oparciu o rodzimy materiał roślinny, bo wierzy, że przywracanie terenów wilgotnych w Warszawie jest odpowiedzią na wyzwania klimatyczne przyszłości. Wars z Sawą pili likier z tataraku pogryzając orzeszki kotewki.
Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis) – warszawskie studio architektoniczno-badawcze. Autorzy projektów rewitalizacyjnych, wystaw, przestrzeni publicznych i interwencji artystycznych w Polsce i za granicą. Ich sposobem pracy są w takiej samej mierze kreowane na bazie własnych badań narracje zmieniające wyobrażenia o przestrzeni, jak projekty budowlane i artystyczne. CENTRALA realizuje program reinterpretacji i interwencji dążących do odnowy języka architektury. Projekt “Amplifikacja natury” kuratorki Anny Ptak i CENTRALI prezentowany jest w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia.
Źródło: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Data publikacji: 9.01.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»