Wykład: Rozszczelnianie układu. Poznańska architektura międzywojenna
Organizatorzy zapraszają wykład "Rozszczelnianie układu. Poznańskie środowisko architektoniczne i polityka budowlana miasta w okresie międzywojennym", który poprowadzi dr Szymon Piotr Kubiak. Wykład odbywa się w ramach cyklu "Ćwiczenia z miasta".
Wydarzenie odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:30 w Poznaniu. Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Św. Marcin 80/82, Hol Balkonowy. Wstęp wolny.
Opis organizatora:
Konserwatyzm międzywojennego Poznania skutkował wytworzeniem zamkniętego środowiska architektonicznego, które kontrolowało ruch budowlany przez szereg lat. Choć w stolicy Wielkopolski karierę zaczęło robić kilku projektantów przybyłych z zewnątrz (Władysław Czarnecki, Jerzy Tuszowski, Stanisław Kirkin), wpływy „starych” (Rogera Sławskiego, Sylwestra Pajzderskiego, a zwłaszcza Adama Ballenstedta) powodowały, że żaden z ogólnopolskich konkursów architektonicznych rozpisanych w mieście w latach 20. nie poskutkował realizacją „obcego” projektu. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z organizacją Powszechnej Wystawy Krajowej (1929). Zupełne rozszczelnienie układu przyniosły przepisy autorytarnej władzy państwa w drugiej połowie lat 30., postrzegane w Poznaniu, nie bez racji, jako zamach na wolność samorządów. Następstwem zmian było jednak powstanie kilku gmachów zaprojektowanych przez kluczowych modernistów polskich (Jadwigę Dobrzyńską i Zygmunta Łobodę, Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego czy Hipolita Rutkowskiego).
Informacje o wykładowcy: dr Szymon Piotr Kubiak, adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Urodzony w 1979 roku w Poznaniu historyk sztuki, tłumacz, kurator; kierownik Działu Sztuki Europejskiej 1800–1945 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Jego dysertacja „Architektura i urbanistyka Poznania 1919–1939” (Wydział Historyczny UAM, 2009), ukazała się drukiem nakładem wydawnictwa Centrum Architektury (S.P. Kubiak, „Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919–1939”, Warszawa 2014). Oprócz działalności akademickiej i muzealniczej aktywny na polu popularyzacji sztuki; pisał m.in. dla „Arteonu”, „Artluka”, „Autobiografii”, „Czasu Kultury”, „Gazety Wyborczej”, „Herito”, „Muzealnictwa”, „Pograniczy” i „Przekroju”.
Źródło: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Data publikacji: 4.04.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»