Wykład Budowali powojenną Polskę - Buszko i Franta
Muzeum Nowej Huty w Krakowie zaprasza 24 kwietnia 2019 roku o godzinie o godzinie 18 na wykład dra Michała Wiśniewskiego "Budowali powojenna Polskę: Henryk Buszko i Aleksander Franta".
Opis organizatora:
Okres powojenny to czas szybkiej transformacji urbanistycznej Górnego Śląska. Przemysłowe serce Polski stało się w tym czasie miejscem wielu, często spektakularnych realizacji architektonicznych. Architektami, którzy odegrali szczególną rolę w kształtowaniu krajobrazu powojennego Śląska, byli Henryk Buszko i Aleksander Franta. Obaj studiowali architekturę tuż po wojnie na nowopowstałej, krakowskiej uczelni. Od początku lat pięćdziesiątych związani byli z Katowicami. To tam, w miejscu po wyburzonym w trakcie wojny gmachu Muzeum Śląskiego, wznieśli siedzibę Okręgowej Rady Związków Zawodowych, jeden z najciekawszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce.
Natomiast budowane przez nich od początku kolejnej dekady Osiedle Tysiąclecia stanowi współcześnie jeden z najważniejszych symboli powojennego budownictwa mieszkaniowego. Modernistyczny zespół białych budynków powstawał już po zmianach politycznych i powrocie do form nowoczesnych w polskiej architekturze, do których doszło po 1956 roku. Wpisywał się także w nową politykę historyczną i symboliczną PRL-u czasów Władysława Gomułki, w której odwołania do najdalszych pokładów historii Polski sąsiadowały z opowieścią o podboju kosmosu i rozwoju techniki.
Twórczość Henryka Buszki i Aleksandra Franty stanowi tło dla opowieści o kolejnych fazach w rozwoju Górnego Śląska i jego powojennej architektury.
Źródło: Muzeum Nowej Huty
Data publikacji: 14.04.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»