Pomnik Polskich Lotników w Normandii autorstwa architekta Alexandra Smagi
Zgodnie z tradycją II Pułku Lotniczego z Krakowa pomnik ten został poświęcony na polskiej ziemi, po czym przetransportowany do Normandii stanął blisko byłego, pierwszego pasa startowego B10 alianckich samolotów na kontynencie, w centrum miasteczka Plumetot, 2,5 km od plaży Anglików “Sword Beach”, 12 km od miasta Caen.
Rzeźba o kształcie litery V w szczególny sposób upamiętni udział Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, w inwazji aliantów podczas II wojny światowej. Pomnik Polskich Lotników w Normandii, Francja autorstwa architekta Alexandra Smagi. Odkrywamy mało znaną kartę polskiej historii - wkład Polskiego Lotnictwa w D-DAY
W dniu 11 maja br. o godz. 12.00, w hangarze Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyła się prezentacja a zarazem uroczyste pożegnanie pomnika Polskich Lotników w Normandii przed jego drogą do Francji.
Uroczyste odsłonięcie pomnika Polskich Lotników odbędzie się w ramach obchodów 75 - lecia D-Day, w dniu 9 czerwca 2019r. przy udziale dostojnych gości z Francji, Anglii i z Polski.
Inicjatorem projektu upamiętnienia Polskich Lotników w Normandii jest Polish Air Force Memorial Committee w Londynie, pod kierownictwem p. Ryszarda Kornickiego, syna ostatniego dowódcy Dywizjonu 303 śp. ppłk Franciszka Kornickiego.
Rzeźba inspirowana pasją i bohaterstwem lotników, symbolizuje zwycięski lot Lotników Polskich w samolotach Spitfire Mk IX. Pomnik odzwierciedla udział trzech Dywizjonów Myśliwskich, 131 Skrzydła Myśliwskiego - 131 Polish Wing w Bitwie o Normandię w czerwcu 1944 roku, do którego należał 308 Dywizjon „Krakowski”, 302 Dywizjon” Poznański” oraz 317 Dywizjon „Wileński”. 131 Polskie Skrzydło Myśliwskie, podczas inwazji w dn. 6 czerwca o godz. 6.30, osłaniało lądowanie aliantow na odcinku plaży w sektorze amerykańskim Utah Beach.
Autorem pomnika zatytułowanego „Victory Fly Past Memorial" – „Zwycięski lot” jest architekt Alexander Smaga, który wygrał międzynarodowy konkurs we Francji. Projekt ten dedykowany został Polskim Lotnikom z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 -lecia Królewskich Sił Lotniczych Zjednoczonego Królestwa RAF.
Mentorami projektu są prof. dr inż.arch. architekt Stanisław Juchnowicz, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, przewodniczący komitetu budowy Pomnika AK oraz biuro znanego brytyjskiego architekta Sir Richard Rogers projektanta "Heathrow Terminal 5" , " World Trade Centre 5" "Centre Pompidou" w Paryżu.
Partnerem strategicznym Polish Air Force Memorial Committee w Londynie oraz organizatorem prac wykonawczych jest Fundacja Wstęga Pamięci. Rzeźba ze stali kwasoodpornej została wykonana przez firmę z Małopolski.
Rozmiary: wysokość 2,5m szerokość 2,6m waga 750 kg. Wewnątrz znaku V umocowano 3 samoloty Spitfire LF IX (odlew ze stali) na stalowych linkach. Każdy z tych samolotów symbolizuje jeden z polskich dywizjonów, które lądowały i startowały na tym odcinku podczas inwazji. Plac pomniku o kształcie okrągłej tarczy znaku RAF, z kamienia Pierre de Caen ,przypomnina o istnieniu byłego brytyjskiego lotniska o kryptonimie B-10. Na plac pomnika prowadzi mała aleja która jest zorientowana w kierunku plaży lądowania “Sword Beach”.
Patronami pomnika „Zwycięski Lot” zostali Polish Air Force Memorial Committee w Londynie, mer miasta Plumtot, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, Instytut Pamięci Narodowej, LOT.
Serdecznie zapraszamy do Plumetot w Normandii, w dniu 9 czerwca o godz.10, na uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Polskich Lotników w Normandii, z tradycyjnym przelotem Polskiego samolotu Spitfire dyw. 317.
Alexander Smaga jest również autorem projektu pomnika AK „Wstęga Pamięci” w Krakowie, projektu z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Polish Air Force Memorial Committee w Londynie
AS Architects
Źródło
Alexander Smaga architects
www.alexander-smaga.com
Data publikacji: 3.06.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»