Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo
Herta Müller, bez tytułu, 2012, kolaż, 14,8 cm × 10,5 cm, courtesy H. Müller
Zapraszamy na spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Hertą Müller, które toważyszy wystawie prac noblistki Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo w MOCAK-u (Galeria Beta). Pokazujemy na niej kilkadziesiąt kolaży, powstałych w latach 2005–2018. To pierwsza prezentacja tych prac w muzeum sztuki współczesnej.
Pisarka stworzyła unikalną koncepcję poezji wizualnej, podporządkowaną rygorowi formatu pocztówki. Jej kompozycje oparte są na tekście dopełnianym przez obraz. Za pomocą skondensowanej metafory Herta Müller uchwytuje rzeczywistość, tworząc impresje na jej temat. Ekspozycja stanowi część cyklu, w ramach którego pokazujemy wieloaspektowość osobowości twórczych – pisarzy, filozofów oraz naukowców, a zarazem autorów prac wizualnych
Wstęp na temat jej twórczości oraz prowadzenie rozmowy: Delfina Jałowik i Jürgen Kaumkötter (kuratorzy wystawy).
Terminy
- 27.06.2019 godz. 18.00 – wernisaż wystawy
- 28.06.2019 - 22.09.2019 – czas trwania wystawy
- 19.09.2019o godzinie 18.00 – spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Hertą Müller
Miejsce
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Galeria Beta
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
Herta Müller, bez tytułu, 2018, kolaż, 14,8 cm × 10,5 cm, courtesy H. Mülle
Herta Müller tworzy kolaże od końca lat 80. Najpierw, podobnie jak w przypadku Wisławy Szymborskiej, pełniły one funkcję pocztówek wysyłanych do przyjaciół i znajomych. Autorka, której się nie podobały kolorowe widokówki, woziła ze sobą nożyczki i tworzyła własne kompozycje z krótkich zdań i obrazków wyciętych z gazet.
Z czasem przekształciło się to w poważną działalność artystyczną. Niezmienne w tej twórczości pozostały jednak format pocztówki oraz kompozycja oparta na tekście dopełnianym przez obraz. Herta Müller stworzyła w domu warsztat pracy. Gromadzi słowa, obrazki i segreguje je alfabetycznie w specjalnie do tego przeznaczonych komodach. Na kilku stołach przeprowadzane są poszczególne etapy pracy. Artystka nie ogranicza się wyłącznie do gotowych, już istniejących wyrażeń lub przedstawień. Często wykorzystuje pojedyncze sylaby, litery, fragmenty obrazów. Tworzy słowa, w tym neologizmy, których wygląd odpowiada jej wizji. To sprawia, że wyrazy nabierają waloru sensualnego – naklejone na trzy warstwy kartonu, stają się oddzielnymi bytami i w obrębie całości kreują odrębne światy.
Więcej
www.mocak.pl/tam-gdzie-nie-mozna-mowic...
pl.mocak.pl/herta-muller-spotkanie-w-mocak-u
***
Herta Müller urodziła się 17 sierpnia 1953 roku w Nițchidorfie, w wielokulturowym Banacie w Rumuńskiej Republice Ludowej. Pochodzi z mniejszości niemieckiej. Jej ojciec był podczas wojny żołnierzem Waffen-SS, służył w 10. Dywizji Pancernej SS „Frundsberg”. Matka po wojnie została wywieziona wraz z innymi Niemcami banackimi na kilka lat do ZSRR do pracy przymusowej. Herta Müller uczyła się w niemieckojęzycznym liceum w Timișoarze. W latach 1973–1976 studiowała germanistykę i filologię rumuńską na Uniwersytecie Zachodnim w Timișoarze. W 1976 roku podjęła pracę jako tłumaczka tekstów technicznych w fabryce maszyn, jednak w 1979 roku, po odmowie współpracy z Securitate (Departament Bezpieczeństwa Państwowego), straciła posadę. W 1987 roku wyemigrowała i osiedliła się w Berlinie Zachodnim. Pracowała jako twórczyni i profesor wizytujący na kilku uniwersytetach w Niemczech i w innych krajach. W 2009 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Mieszka i pracuje w Berlinie.
fot: materiał prasowy organizatora
Data publikacji: 26.08.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»