Wykład "Jugomodernizm" w ramach wystawy "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności"
fot. materiały prasowe organizatora
Już dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład arch. Łukasza Galuska towarzyszący "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności". Prelekcja poświęcona będzie powojennemu modernizmowi architektonicznemu w Jugosławii.
Wykład odbędzie się dziś, tj. 8 października 2019 roku o godzinie 18:00 w Krakowie. Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wystawę „Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności" można oglądać w Galerii MCK do 20 października.
Opis organizatora:
Na tle architektury środkowoeuropejskiej jugosłowiański powojenny modernizm jest zjawiskiem wyjątkowym. Rozbrat marszałka Josipa Broza-Tity ze stalinizmem zaowocował otwarciem Jugosławii na świat. Architekci mieli możliwość studiowania i zdobywania doświadczeń w renomowanych ośrodkach architektonicznych w Europie i za oceanem. Terminowali u najlepszych mistrzów architektury nowoczesnej: Le Corbusiera w Paryżu, Alvara Aalto w Helsinkach czy Louisa Kahna w Filadelfii.
W swoim wykładzie Łukasz Galusek zaprezentuje najważniejszych twórców powojennej architektury jugosłowiańskiej, takich jak Edvard Ravnikar, Bogdan Bogdanović, Janko Konstantinov, a także ikoniczne budowle jugomodernizmu.
Łukasz Galusek – architekt i wydawca, od 2018 r. zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji: „Jože Plečnik – architekt i wizjoner" (2006), „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy" (2007), „Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura" (2008), „Pogranicze. O odradzaniu się kultury" (2012), „Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci" (2014), „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović" (2017). Współkurator wystaw: „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy" (Galeria MCK, grudzień 2005 – styczeń 2006), „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)" (Galeria MCK, wrzesień – październik 2013), „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović" (Galeria MCK, lipiec – listopad 2017) i „Architektura niepodległości w Europie Środkowej" (Galeria MCK, listopad 2018 – luty 2019).
Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Data publikacji: 8.10.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»