OFF Piotrkowska Center najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną w Polsce!
Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz trzynasty wybrało miejsca, które zasłużyły na miano najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w Polsce. „Trzynastka” okazała się szczęśliwa dla Łodzi, a dokładnie dla terenu dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa. Miejsce, znane dziś szerszej publiczności pod nazwą OFF Piotrkowska Center, zdobyło I nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”!
W swojej argumentacji, kapituła konkursu podkreśliła stworzenie miejsca wydarzeń kulturalnych, inicjatyw artystycznych i akcji prospołecznych, jak również konsekwentną realizację strategii budowania przestrzeni publicznej nakierowanej na przemysł kreatywny. Działania, na czele których stoi OPG Property Professionals, firma zarządzająca projektem, powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta, przyczyniając się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.
Odkrywać potencjał, nie osłabiając witalności
Nagrodę z rąk Tomasza Majdy, Prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich, odebrali Michał Styś, Prezes Zarządu firmy OPG Property Professionals, pomysłodawca i aktualny koordynator projektu OFF Piotrkowska Center, a także Andrzej Owczarek, szef Biura Architektonicznego NOW, autor projektu zagospodarowania i układu przestrzennego terenu oraz projektów architektonicznych budynków Teal Office, Sepia Office, Fern Office i garażu wielopoziomowego, wchodzących w skład kompleksu.
– Rewitalizacja to słowo, które odmieniane jest dziś w wielu polskich miastach przez wszystkie przypadki. Stopień znajomości procesów i zjawisk związanych z regeneracją miejskiej tkanki bywa w publicznym czy biznesowym dyskursie różny, co w efekcie prowadzi do różnego pojmowania pojęcia rewitalizacji. Czasem obejmuje ona cały zakres twardych i miękkich działań mających na celu przywrócenie zdegradowanej przestrzeni do życia, innym razem definicja ogranicza się jedynie do remontów czy podnoszenia ogólnej jakości przestrzeni. Historia OFF Piotrkowska Center w Łodzi obejmuje zarówno jedno, jak i drugie – podkreśla Michał Styś.
– Jak dynamicznie ożywiło się i spopularyzowało to wcześniej puste miejsce, świadczy nie tylko coraz więcej odwiedzających łodzian i turystów, ale także stałe zainteresowanie mediów, w tym tytułów architektonicznych. Nasze zadanie, jako architektów współpracujących od początku przy tworzeniu OFF Piotrkowska Center, polega głównie na tym, aby przekształcając tę intensywnie żyjącą przestrzeń, stale odkrywać nowe elementy potencjału, jaki posiada, nie osłabiając jej zadziwiającej witalności – dodaje Andrzej Owczarek.
Stan permanentnej rewitalizacji
Kompleks dawnej fabryki wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa w Łodzi to jeden z pierwszych w Polsce przykładów udanej, w dużym stopniu organicznej regeneracji dużego terenu prywatnego, który de facto pełni funkcję przestrzeni publicznej. OFF Piotrkowska Center pozostaje w stanie permanentnej rewitalizacji i przekształceń, stanowiąc unikatowy w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, firmy i startupy z branży nowych technologii oraz lokale z niebanalną ofertą gastronomiczną. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły m.in. pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store’y i klubokawiarnie.
Umiejętnie zarządzanie projektem w wykonaniu OPG Property Professionals doprowadziło do wzrostu wartości nieruchomości, co odblokowało dalsze możliwości inwestowania dla jej właściciela. Wyrazem tego rozwoju jest projekt Fern Office – ultranowoczesny budynek biurowo-handlowo-usługowy, który uzupełni teren dawnej fabryki Ramischa od ulicy Piotrkowskiej, a także pierwszy w centralnej strefie Łodzi garaż wielopoziomowy, o który od lat zabiegają mieszkańcy miasta.
Ceremonia wręczenia nagród w konkursie organizowanym wspólnie ze Związkiem Miast Polskich odbyła się podczas konferencji "Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych", zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Towarzystwem Urbanistów Polskich i Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.
Data publikacji: 10.10.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»