Cykl wykładów "Nowe spojrzenie na warszawski modernizm"
fot. materiały prasowe organizatora
W Centrum Interpretacji Zabytku w nowym roku ruszy nowy, poniedziałkowy cykl wykładów pt. "Nowe spojrzenie na warszawski modernizm" prowadzony przez prof. Marta Leśniakowska. Co w programie?
Daty wykładów w harmonogramie poniżej. Bilety dostępne w Centrum Interpretacji Zabytku i online na stronie muzeum.
O prowadzącej:
Prof. Marta Leśniakowska - jest historyczką sztuki, wykładowcą akademickim, profesor w Instytucie Sztuki PAN. Ma rozległe zainteresowania badawcze obejmujące studia nad problematyką nowoczesnej architektury i kultury wizualnej, zwłaszcza fotografii, ich historią, teorią i krytyką w perspektywie transdyscyplinarnej. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis. Jest także aktywna jako krytyczka sztuki i kuratorka kilku wystaw sztuki współczesnej.
Program wykładów:
- 10 lutego (poniedziałek), godz. 18.30
- Niewidoczny modernizm. Architektki w Warszawie
Jaki był udział kobiet w modernizmie? Jak i kiedy weszły do architektury i dlaczego ich dokonania pozostawały niezauważane, marginalizowane i niedoceniane? Co wiemy o polskich architektkach jako „niewidocznych“ modernistkach? Wykład podejmie próbę odpowiedzi na te pytania, kluczowe dla zrozumienia kultury modernistycznej.
- 16 marca (poniedziałek), godz. 18.30
- Warszawskie arkadie. Osiedle jako polityka
Osiedla mieszkaniowe jako modernistyczna koncepcja zamieszkiwania, wypracowywana w ciągu całego XX wieku w różnych europejskich środowiskach, głównie w CIAM i Bauhausie, zajęły w Polsce, zwłaszcza w Warszawie, miejsce kluczowe. Przyjrzymy się wizjom, projektom i realizacjom osiedli warszawskich jako szczególnego rodzaju “miejskich arkadii”, wytwarzanych w ramach modernistycznych programów regeneracyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do udziału w nich polskich architektek.
Źródło: Centrum Interpretacji Zabytku
Data publikacji: 23.12.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»