Zapowiedź: Otwarcie roku Sympozjum Wrocław 70/20 (online)
fot. mat. prasowe
Otarcie Sympozjum Wrocław 70/20 odbędzie się w rocznicę premiery instalacji "9 promieni światła na niebie" Henryka Stażewskiego - 9 maja 2020 roku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenia odbywać będą się online poprzez transmisję na żywo. W programie m.in. wykład i streaming filmu przygotowany przez MWW Muzeum Współczesne Wrocław.
Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2020 roku online. Start o godzinie 16:00.
Opis organizatora:
50 lat temu odbyły się obrady Sympozjum Plastycznego Wrocław 70 – niezwykłe spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki, przestrzeń wymiany myśli i wykuwania nowych kierunków w polskiej sztuce. Wydarzenie, które obrosło legendarną sławą i do dziś prowokuje do dyskusji.
Sympozjum Wrocław 70/20 to oddolna i społeczna inicjatywa, którą tworzy lokalne grono artystyczne: kuratorzy i krytyczki, artystki i edukatorzy, akademicy i animatorki, aktywistki i menedżerowie kultury – reprezentujący rozmaite formy działalności: są związani z muzeami, galeriami i instytucjami kultury o długoletniej tradycji, ale też z młodymi organizacjami pozarządowymi czy niezależnymi kolektywami artystycznymi.
50. rocznica wrocławskiego zjazdu jest okazją, by przyjrzeć mu się z nowej perspektywy, przeanalizować jego spuściznę, dać się zainspirować jego historią i... zbudować nową.
Program otwarcia (9 maja)
16:00 Prezentacja programu Sympozjum Wrocław 70/20
17:00 Premiera audycji “Tu Sympozjum”
"Tu Sympozjum" to audycja przygotowana przez grupę roboczą Sympozjum Wrocław 70/20 - podkast zbudowany z rozmów między jej członkami, w których poruszone zostaną geneza i przebieg Sympozjum Plastycznego Wrocław '70; jego kontekst artystyczny, polityczny i społeczny; projekty zgłoszone w toku sympozjalnych prac i sylwetki samych zgłaszających; wreszcie dziedzictwo Sympozjum i to, dlaczego do dziś pozostaje ono żywym źródłem inspiracji.
18:00 Wykład online dr Magdaleny Ziółkowskiej „Odnowienie czegoś żywego. Sympozjum Wrocław ’70 i koncepcja Muzeum Sztuki Aktualnej”
Dr Magdalena Ziółkowska przyjrzy się temu, w jaki sposób na Sympozjum zaistniała koncepcja Muzeum Sztuki Aktualnej, stworzona przez Jerzego Ludwińskiego cztery lata wcześniej i inne idee instytucji dedykowanych najnowszym zjawiskom artystycznym.
19:00 Streaming filmu Antoniego Dzieduszyckiego "Wrocław ‘70. Sympozjum Plastyczne" / na stronie MWW Muzeum Współczesne Wrocław
Jeden z niewielu archiwalnych zapisów Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70: na unikatowych zdjęciach możemy zaobserwować zarówno ówczesną tkankę miejską, jak również kadry z otwarcia wystawy nadesłanych projektów w Muzeum Architektury. Antoni Dzieduszycki rozmawia tu też z zaproszonymi twórcami, m.in. Zbigniewem Makarewiczem, Jerzym Beresiem, Andrzejem Lachowiczem czy Oskarem Hansenem.
12:00-18:00 Edyton #70/20 / organizowany przez Kolektyw Kariatyda i MWW Muzeum Współczesne Wrocław
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 7.05.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»