Wykład online: Architektura Pskowa - Nowości na listach UNESCO
Zbliża się kolejny wykład z cyklu spotkań "Nowości na listach UNESCO" organizowanego przez Centrum Interpretacji Zabytku w Warszawie. Tematyka spotkania dotyczyć będzie miasta Psków w Rosji. Prelekcję wygłosi dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska.
Wykład odbędzie się online 17 listopada 2020 roku o godzinie 18:30 poprzez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. Dostęp do wykładu będzie możliwy po opłaceniu wejściówki 5 zł. Więcej na stronie wydarzenia (link poniżej).
Opis organizatora:
W 2019 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisany został Kreml Pskowa. Wybierzemy się w podróż do tego wyjątkowego miasta, które przez wieki pełniło rolę szczególnej bramy pomiędzy Polską, Litwą a Rusią. Przez bramę tę płynęły z zachodu wzorce, które doprowadziły do ukształtowania zarówno
architektury, malarstwa ściennego i ikonowego oraz rzemiosła pskowskiego.
Była to sztuka nieco odmienna od tej powstającej na pozostałych ruskich ziemiach, na pewno jednak oddziałująca zarówno na obszary państwa polsko-litewskiego, jak również Rusi. Kościoły Pskowa, podobnie jak całe miasto mocno ucierpiały podczas II wojny światowej – opowieść o zabytkach Pskowa jest więc również opowieścią o ich powojennej odbudowie.
dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska - jest historyczką sztuki, bizantynolożką, adiunktką w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się ruskim i rosyjskim malarstwem ikonowym, sztuką cerkiewną w państwie polsko-litewskim i w Rzeczypospolitej, problemami sztuki pogranicza Wschodu i Zachodu, a także kulturą staroobrzędowców. Pracuje również w Zbiorach Sztuki Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją ikon i rzemiosła bizantyjskiego.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 3.11.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»