Wystawa "Kudlicka / Gołkowska"
"Kudlicka / Gołkowska" to druga odsłona wystawy prezentowanej po raz pierwszy jesienią 2020 roku w Galerii Studio w Warszawie. Tym razem wystawę można oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.
Ekspozycja będzie czynna od 19 marca do 23 sierpnia 2021 roku. Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław.
Opis organizatora:
Kuratorska koncepcja opiera się na zestawieniu ze sobą prac Wandy Gołkowskiej (1925–2013) i Marleny Kudlickiej (ur. 1973), które wcześniej nie miały okazji do bezpośredniej artystycznej konfrontacji. Przyglądając się ich twórczości powstałej w różnych czasach i środowiskach, można odnaleźć punkty styczności, inicjujące dialog między pracami obu artystek. Wspólna ekspozycja otwiera kolejne możliwości interpretacji, ukazując źródła praktyki Marleny Kudlickiej czy pokazując ciągłą aktualność prac Wandy Gołkowskiej.
Muzeum Współczesne Wrocław stało się następnym łącznikiem twórczości Gołkowskiej i Kudlickiej, skłaniającym do analizy obecności artystek w historii i w kolekcji instytucji oraz do przyjrzenia się pod tym kątem ich praktyce artystycznej.
"Dezaprobator potrójny" Wandy Gołkowskiej z 1971 roku wchodzi w skład Archiwum Jerzego Ludwińskiego, stałej ekspozycji skonstruowanej tak, aby ukazać między innymi znaczenie teoretycznej działalności Ludwińskiego w kształtowaniu się wrocławskiej oraz polskiej sceny artystycznej przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Praca, której idea opiera się na stworzeniu międzynarodowej bazy informacji artystycznej działającej na zasadzie urzędu patentowego, odnosi się do wspólnej refleksji artystki i teoretyka nad kwestią artystycznej nadprodukcji.
W 2016 roku odbyła się w muzeum wystawa Marleny Kudlickiej "Kontrola jakości i weryfikacja standardu" (19.02–14.05.2016). Zaprezentowane zostały prace z cyklów: "made of iron and celluloid" (2012), "unprotected 0" (2014/2015), "Lecture as a contour of A. The beginning of shape" (2015) oraz "a divided dot" (2015). Wystawa analizowała sposób, w jaki artystka bada język i jego typograficzny kształt, a także sam sposób przekazu i kształtowania znaczenia. Kudlicką interesują procesy mechanicznej reprodukcji i zawarty w nich nieodzowny margines błędu i korekty. Tę wątpliwość oraz czynnik kalibracji odnosi także do języka komunikacji i przenosi do kształtów rzeźb.
Kuratorka: Paulina Olszewska
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 5.03.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»