Wystawa: Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku
Organizatorzy zapraszają do oglądania wystawy plenerowej pt. "Letnisko"
Wystawie towarzyszy książka „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” oraz cykl spacerów po miejscowościach linii otwockiej, o których pisaliśmy tutaj.
Wystawa będzie dostępna na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od 3 do 24 sierpnia 2021 roku.
Opis organizatora:
Malownicze świdermajery, sosnowe lasy, wydmy, rzeki oraz słynne przedwojenne uzdrowiska i pensjonaty. Jednym słowem: letnisko. W ramach wystawy plenerowej pod takim właśnie tytułem wspólnie z Agnieszką Kowalską przypominamy historię najpopularniejszych podwarszawskich miejscowości letniskowych dwudziestolecia międzywojennego na linii otwockiej.
Linia otwocka to linia kolejowa, a w zasadzie dwie biegnące równolegle do siebie szeroko- i wąskotorowa. To one spowodowały dynamiczny rozwój tych terenów w pierwszej połowie XX wieku. I to właśnie tu mieszkanki i mieszkańcy Warszawy przyjeżdżali na wypoczynek w sosnowych borach, nad Świdrem i Wisłą, na leczenie chorób płucnych i nerwic. Otwock ze względu na swój mikroklimat rozwijał się głównie jako uzdrowisko. Już w 1890 roku przy ulicy Otwockiej (obecnie Kościuszki) uruchomiony został zakład kąpielowy, który w 1893 roku funkcjonował pod nazwą „Sanatorium dra Geislera w Otwocku” — „całoroczne, nizinne sanatorium przeciwgruźlicze na poziomie europejskim”. Inne miejscowości, jak Falenica czy Michalin, żyły z letników, którzy wędrowali po lasach, nurtem Świdra, spływali nim kajakami, żeglowali po Wiśle i wypoczywali na rozległych plażach.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 29.07.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»