Cykl filmów i spotkań DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno
Unikalne historie, interesujący mieszkańcy, różne metraże, wnętrza znane dotąd jedynie lokatorom i ich gościom. Teraz każdy ma szanse poznać różne oblicza poznańskich i brneńskich domów i mieszkań – w filmach i spotkaniach z cyklu DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno.
Za nami premiera pierwszego docinka HUSARSKA- mieszkanie/ POZNAŃ, który można oglądać na stronie www.domokrazcy.pl. Kolejne odcinki serii będą ukazywać się w każdy wtorek października o 18.00.
- HUSARSKA- mieszkanie/ POZNAŃ- premiera 5 października
- ALFA- mieszkanie/ BRNO – premiera 12 października
- SENATORSKA – villa/ POZNAŃ- premiera 19 października
- LIPOVA- villa/ BRNO- premiera 26 października
Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości. DOMOKRĄŻCY pokażą zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Widać będzie meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki.
O wszystkim opowiadać będą sami mieszkańcy, którzy zaproszą widza nie tylko do salonu czy kuchni, ale też sypialni, łazienek lub pracowni. Opowieści gospodarzy oraz ich otwartość sprawiają, że DOMOKRĄŻCY to nie podrasowana relacja z wnętrzarskiego magazynu, a raczej sympatyczna i niezobowiązująca wizyta, w której może wziąć udział nie tylko pasjonat architektury i wnętrz, ale – po prostu – każdy.
W 55. rocznicę podpisania umowy partnerstwa między Poznaniem a Brnem DOMOKRĄŻCY pokażą, poprzez indywidualne historie mieszkańców, jak podobne (lub różne) są te dwa miasta. W jaki sposób obecna sytuacja zmieniła życie ich mieszkańców i jak postrzegają oni swoje najbliższe otoczenie, dzielnicę i całe miasto. Brno i Poznań mają podobną skalę oraz są prężnymi ośrodkami akademickimi. Mają także inny istotny wspólny mianownik, który wpłynął znacząco na kształt obu miast – targi.
Architektura brneńskiego kompleksu wystawienniczego od samego początku była jednak znacznie silniej osadzona w modernizmie. Podobnie jak tamtejsze przedwojenne wille i domy mieszkalne, do których zapraszamy w ramach projektu DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno.
Jak zatem wyglądają czeskie modernistyczne mieszkania? Jak traktują je ich lokatorzy? Jakie historie związane są z zajmowanymi przez nich lokalami? Co prawda DOMOKRĄŻCY nie pokażą wnętrz willi Tugendhatów, ale i tak będzie niezwykle interesująco! Będzie okazja, by porównać brneńską i poznańską willę z okresu międzywojennego oraz dwa mieszkania – czeskie sprzed wojny i polskie – z pierwszych dekad PRL-u.
odc. 1 HUSARSKA- mieszkanie
Niby normalne mieszkanie w bloku, ale nie do końca. Trzy pokoje, dwa balkony, kuchnia z oryginalną szafą sprzed 60 lat oraz fenomenalna historia bliskiej znajomości dzisiejszego lokatora z poprzednią właścicielką.
W pierwszym odcinku serii Domokrążcy Poznań-Brno zabierzemy was na poznański Grunwald, gdzie od końca lat 50. XX wieku rosła nowa dzielnica mieszkaniowa. Zajrzymy do mieszkania w bloku wybudowanym w jednym z najlepszych okresów dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce: między końcem socrealizmu w 1956 roku a drakońskimi ograniczeniami metraży i udogodnień w roku 1961.
Grunwaldzkie lokum ma zatem przyjemne gabaryty oraz układ, a do tego wyróżnia się w całym bloku. To mieszkanie plus! Jedna sypialnia i balkon są nadprogramowe - wszystko dzięki pierwszej lokatorce, jednej z poznańskich projektantek tworzących powojenne środowisko architektów. To ona – obecna we wspomnieniach dzisiejszego lokatora – jest równoprawną bohaterką odcinka, obok pokazywanego mieszkania i jego obecnego właściciela.
Strona internetowa: www.domokrazcy.pl.
Organizatorzy: SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art
Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP , Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU, COLL COLL
Zadanie publiczne dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2021”
Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań.
Tekst i zdjęcia: Mat. prasowe organizatora
Data publikacji: 9.10.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»