Zapowiedź: XIII Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna "Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny" 2021
Zbliża się już XIII Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna "Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny" 2021. Co w programie?
Hasło tegorocznej edycji konferencji to: Nobilitacja poprzez rewitalizację. Architektura modernistyczna i poprzemysłowa szansą na nowe myślenie o roli centralnych dzielnic miast.
Wydarzenie odbywać będzie się w dniach 17 - 18 listopada 2021 roku w Warszawie. Miejsce: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2. Transmisja online w godzinach 10.00- 19.00. Rejestracja drogą mailową. Szczegółowy program i link do transmisji zostanie opublikowany na stronach SARP i NIAiU.
Tematy poszczególnych sesji w ciągu dwóch dni konferencji. Opis organizatora:
W jaki sposób najlepiej pogodzić sprzeczności w świecie ekologicznych wyzwań i ograniczeń?
Założenia XIX i XX–wiecznej architekt ury poprzemysłowej, która obecnie znajduje się w centrach lub w ich sąsiedztwie, charakteryzują się dużą „rozrzutnością przestrzeni”, co daje szansę nie tylko na rewitalizację istniejących obiektów, ale także na stworzenie całych założeń odpowiadających nowym wartościom, którym hołdują współcześni mieszkańcy miast. Jest to niezwykle ciekawy i inspirujący temat do rozmowy nad kształtem inwestycji, których w Polsce będzie coraz więcej. Ich proekologiczny charakter jest najważniejszym wkładem naszej epoki i on wymaga szczególnego namysłu.
Współczesna doktryna konserwatorska: jak restaurować, rewitalizować obiekty w centrach i na obrzeżach miast.
Obiekty XIX i XX wieczne są w podobny sposób przywracane do użytku w całej Europie, czego pierwszym i najbardziej spektakularnym akcentem była na początku tego tysiąclecia rewaloryzacja „wyspy muzeów” w Berlinie. Bardzo starannie rewitalizowane na zewnątrz budynki, także industrialne, wewnątrz odsłaniają szeroki wachlarz kolejnych zmian dokonanych w przeszłości, teraz pieczołowicie zharmonizowanych z nowym, lecz niezmiernie starannie i minimalistycznie wyartykułowanym wyposażeniem meblowym i stolarką. Obie te warstwy dzieli jednak duży dystans fizyczny. Ten sposób zachowania śladów przeszłości wymaga jednak szczególnej erudycji i zarazem twórczej intuicji. Takie projekty już zaprezentowaliśmy na konferencji. Chcemy te zagadnienia i przykłady poszerzyć o nowe dowody inwencji i szczegółowo przedyskutować w rozmowie z ich autorami.
Organizatorzy Konferencji: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki/ NIAiU; Stowarzyszenie Architektów Polskich/ SARP, Trygon Agencja autorska.
Szczegóły na www.sarp.org.pl
Data publikacji: 24.10.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»