Mood for wood międzynarodowe warsztaty projektowe
Mood for wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych faktyczną realizacją swoich pomysłów. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych społeczności lokalnych.
To właśnie etap projektowania - przy pomocy narzędzi partycypacyjnych - wyróżnia projekt Mood for wood spośród podobnych warsztatów studenckich. Uczestnicy nie tylko realizują samodzielnie meble - ale decydują także całkowicie o ich formie. Pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.
W roku 2022 odbędą się dwie edycje warsztatów w Poznaniu oraz w Cieszynie.
- 10 - jubileuszowa edycja projektu pod hasłem - Let’s play odbędzie się w Poznaniu pod koniec lipca - 21.07-1.08.2022, jej uczestnikami będą studenci i młodzi projektanci z Polski, Niemiec oraz Francji
- 11- edycja warsztatów odbędzie się ponownie w Cieszynie- 11-22.08.2022, gdzie studenci i projektanci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier pod hasłem Revival zaprojektują i zbudują meble po obu stronach granicy.
- EDYCJA POZNAŃ - Let’s play
(21.07-1.08.2022)
Let's play to hasło 10 edycji międzynawowych warsztatów Mood for wood , która odbędzie się w lipcu w Poznaniu. Uczestnicy warsztatów będą projektować oraz własnoręcznie wykonywać meble dla odbiorców "Dziecińca pod Słońcem".
„Dzieciniec”, to rozległy ogród jordanowski wraz z kameralnym budynkiem Miejskiego Domu Kultury Młodzieży. Zielony i obszerny kompleks powstał w 1929 roku pomiędzy Drogą Dębińską a Wartą i Łazienkami Rzecznymi wybudowanymi nad rzeką w tym samym czasie. W ostatnich latach zarówno Dzieciniec, jak i Łazienki, po latach degradacji i zapomnienia, zostały gruntownie odrestaurowane w formie bardzo podobnej do oryginału sprzed niemal stulecia.
Teraz nadszedł czas, by do geometrycznie rozplanowanej przestrzeni ogrodu wprowadzić współczesne i funkcjonalne urozmaicenie zaprojektowane z myślą o młodzieży. Stworzyć takie elementy, których brakuje w estetycznej, ale wciąż jeszcze słabo ożywionej przestrzeni. Meble użyteczne, wielofunkcyjne, łatwo dostępne niepowtarzalne z elementem zabawy – a jednocześnie szanujące historyczny kontekst, bo Dzieciniec znajduje się pod kuratelą konserwatorów zabytków.
TUTORZY - Poznań
- Nils Wenk (DE)
- Carolin Föhre + Yasser Almaamoun (DE)
- Studio Otamto (PL)
- Karol Szparkowski (PL)
- Martial Maquet Studio (FR)
- EDYCJA CIESZYN - Revival
(11-22.08.2022)
Revival pod tym hasłem studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji pracować będą w tym roku w sierpniu w Cieszynie. Codzienne zmagania z zanieczyszczonym powietrzem, wzrostem temperatur i brakiem dostatecznej ilości zieleni sprawiają, że dzika przyroda w mieście staje się ostatnią oazą w miejskim wymiarze. 11 edycja warsztatów w Cieszynie skupiona będzie na dzikiej naturze tego granicznego miasta.
Uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykonają meble miejskie, które wypełnią lukę na granicy dzikiego świata natury i kultury miejskiej. Tworzone pod okiem tutorów projekty będą towarzyszyć pomnikom natury oraz otoczą opieką i ochroną domy roślin i zwierząt zamieszkujących cieszyńskie tereny zielone, a także będą służyć rekreacji i edukacji ekologicznej. Stworzone w ramach warsztatów meble mają oddziaływać nie tylko na ciało, ale i psychikę użytkowników zmęczonych dwoma latami pandemii i przytłoczonymi wojennymi wieściami. Mają pomagać użytkownikom po obu stronach granicy do powrotu do utęsknionej życiowej równowagi.
TUTORZY - Cieszyn
- Mikołaj Smoleński + Dawid Strębicki (PL)
- Studio NO + Katarzyna Cimała (PL)
- GRAU (SK)
- OBJEKTOR (CZ)
- CAN Architects (HU)
- NOMAD (LV)
REKRUTACJA
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com. Rekrutacja na warsztaty w Poznaniu oraz Cieszynie - kończy się 1 czerwca.
Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo w przeciągu 3 dni od zakończenia rekrutacji.
Koszt 200 euro/ 800 złotych
W cenę warsztatów wliczone jest:
- Nocleg w Poznaniu (21.07-1.08) oraz w Cieszynie (11-22.08.2022)
- Wyżywienie ( śniadanie, lunch, kolacja)
- Przerwy kawowe
- Dojazd z/do Poznania/ Cieszyna ( studenci z Polski z dowolnego miasta w Polsce - komunikacją publiczną 2 klasa), studenci z Niemiec - dojazd z Berlina lub Cottbus, studenci z Francji - dojazd z Paryża, studenci z Czech - transport z Pragi lub Brna, studenci ze Słowacji - transport z Bratysławy, studenci z Węgier - transport z Budapesztu)
- Komunikacja publiczna w Poznaniu
- Szkolenie BHP - zakończone certyfikatem
- Materiały do pracy warsztatowej
- Zestaw gadżetów z logo warsztatów
STRONA INTERNETOWA
www.moodforwood.com
ORGANIZATORZY
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny
KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Ada Kocieniewska, Maria Dondajewska
PARTNERZY
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Współpraca Polsko-Niemiecka Młodzieży, Miasto Poznań, Miasto Cieszyn, Miasto Cesky Tesin, Zamek Cieszyn, Lasy Państwowe, BTU Cottbus, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Festool, Leniar.
PATRONI MEDIALNI
infoarchitekta.pl, Magazyn ARCH, Architektura Murator, Architektura i Biznes, Whitemad Magazine, Baunetz, archinfo.sk, archiweb.cz, earch.cz, epiteszforum.hu
KONTAKT
moodforwood.workshops@gmail.com, Magda Wypusz, tel. 884300474
Zdjęcia wykonane podczas poprzednich edycji mood for wood:
Patronat medialny infoArchitekta.pl
Data publikacji: 16.05.2022
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»