Wykłady z cyklu Elementy Architektury
Elementy Architektury to cykl spotkań poświęconych architekturze organizowany przez Instytut Architektury i Goethe Institut Krakau. Przypominamy wykłady będące czwartą odsłoną cyklu, których uczestnikami i gośćmi byli architekci, urbaniści, eksperci i miejscy aktywiści. Wykłady udostępniono w tym roku na Youtube na kanale Instytutu Architektury.
Wykład W stronę krajobrazu
W stronę krajobrazu to dyskusja wokół poszukiwania kontekstu społecznego i przestrzennego w projektowaniu architektonicznym. O zmaganiach z przestrzenią, m.in. rynku niewielkiego miasteczka, o przebudowie przestrzeni poprzemysłowych oraz o budowaniu miejsc pozwalających na kontemplowanie przyrody opowiedzą Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec, współtwórcy pracowni architektonicznej eM4.
Haus der Statistik - nowa miejska utopia?
Wirtualny spacer po wnętrzach Haus der Statistik i na rozmowę z Matthiasem Einhoffem, jednym z twórców tej inicjatywy. Będziemy rozmawiać o miejskich pustostanach, o dobru wspólnym i odpowiedzialności społecznej a także o „wrażliwym” planowaniu.
Nieużytki, sukcesja i piękno czwartej przyrody
Spotkanie z Kasprem Jakubowskim,. Prezentacja potencjału „czwartej przyrody” rozwijającej się na nieużytkach poprzemysłowych i kolonizującej tereny leżące odłogiem, tracące swoje gospodarcze znaczenie. Jaki jest ten potencjał i możliwe kierunki adaptacji? Jak wygląda skład gatunkowy „nowych ekosystemów” (novel ecosystems) i „nowej bioróżnorodności”? Czy są to przestrzenie z kategorii miejskiej szpetoty czy nieznane, tajemnicze, osobliwie piękne? Skąd moda na nieużytki i ich przyrodę (urbex, czarnobylska Zona)?
Natura Urbana: Nieużytki Berlina
Natura Urbana. Nieużytki Berlina i spotkanie on-line z jego reżyserem Matthew Gandym. Film NATURA URBANA | Nieużytki BERLINA opowiada powojenną historię Berlina poprzez historię roślin. Dokument przenosi nas z Trümmerlandschaften i ich unikalnych ekologii na opuszczone dachy wodociągów Friedrichshagen na obrzeżach miasta. To spotkanie z niezwykłą różnorodnością spontanicznej roślinności z całego świata, która wyrosła na liniach kolejowych, na rogach ulic oraz na charakterystycznych berlińskich nieużytkach.
Data publikacji: 1.12.2022
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»