Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem: Polska architektura międzywojenna – mity, narracje, realia
Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem pt. "Polska architektura międzywojenna – mity, narracje, realia".
Wydarzenie realizowane jest w ramach 8. edycji projektu „Krakowskie Księgarnie na Medal” prowadzonego przez Fundację Miasto Literatury i jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2023 roku o godzinie 18:00 w Krakowie. Miejsce: Księgarnia Karakter. Rozmowę z Grzegorzem Piątkiem poprowadzi Michał Wiśniewski - historyk architektury, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury.
Opis organizatora:
Rzeczywistość II RP wciąż bywa idealizowana. PRL nie sprzyjał obiektywnemu badaniu międzywojennej Polski, a swoją rolę w mitologizowaniu tego czasu odegrały również uwodzicielskie fotografie modernistycznej architektury. W ostatnich latach spod warstwy wielkich przeszkleń, luksusowych intarsji i nasłonecznionych tarasów wyłaniają się jednak opowieści o II RP jako kraju pełnego sprzeczności, w którym nowoczesność ograniczała się do kilku wysp na mapie. Złożoność realiów dwudziestolecia przenikliwie obrazują książki Grzegorza Piątka. Dwie z nich – biografia ulubionego architekta elit II RP, Bohdana Pniewskiego, oraz historia powstania Gdyni – będą punktem wyjścia do zmierzenia się z mitami, narracjami i codziennością przedwojennej architektury.
Grzegorz Piątek jest autorem wielu książek na temat architektury, z wykształcenia jest architektem. Za ostatnią książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” w 2023 roku otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia, Nike Czytelników oraz Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 5.11.2023
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»