Wystawa Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga
Organizatorzy zapraszają na wystawę „Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga”. W ubiegłym roku była prezentowana po raz pierwszy w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, a tym razem będzie można ją zobaczyć w Warszawie.
Wystawa jest efektem współpracy dwóch instytucji – Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz wsparcia wielu lokalnych, elbląskich ekspertów i ekspertek i twórczego zaangażowania artystów i artystek z całej Polski. Wystawa była pokazywana po raz pierwszy w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu w maju i czerwcu 2023 r. pod tytułem „Retrowersje: sobie mieszkania – miastu Starówkę”, o czym pisaliśmy na InfoArchitekta.
Wystawę „Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga” będzie można oglądać od 22 czerwca w Pawilonie wystawowym SARP w Warszawie.
Do wystawy zaproszono artystów i artystki korzystających z różnorodnych mediów, dzięki czemu na ekspozycji możemy zobaczyć historię elbląskiej starówki z różnych punktów widzenia.
Opis organizatora:
Zapoczątkowana na wielką skalę w latach 80. XX wieku odbudowa zniszczonego w czasie wojny Starego Miasta w Elblągu powszechnie utożsamiana jest z koncepcją retrowersji – autorską doktryną konserwatorską opracowaną przez prof. Marię Lubocką-Hoffmann. W założeniach konserwatorki retrowersja to próba powrotu do dawnego, utraconego charakteru przedwojennego miasta wraz z jego niemierzalnymi, ulotnymi wartościami – atmosferą, duchem, nastrojem i tożsamością. Nowe kamienice wyrosły na obrysie historycznych fundamentów, wiernie odtwarzając układ urbanistyczny, siatkę ulic i skalę kwartałów. Jednak ich forma architektoniczna była nową, postmodernistyczną reinterpretacją przeszłości. Powojenną historię odbudowy Starego Miasta opowiadamy na podstawie niepublikowanych wcześniej archiwalnych fotografii, dokumentów, rysunków oraz materiałów wideo. Prezentujemy ruderalną historię Starego Miasta, niezrealizowane modernistyczne wizje odbudowy, proces powstawania i certyfikowania elbląskiego gruzobetonu, odbudowę wedle doktryny retowersji.
Informacje o wystawie:
Artyści i artystki: Maciej Cholewa, Jan Domicz, Roman Fus, Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Kasper Jakubowski, Krzysztof Maniak, KinoMANUAL (Aga Jarząb i Maciej Bączyk), Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, Anna Królikiewicz (we współpracy z Justyną Kropidłowską), Filip Rybkowski, Dominika Skutnik, Joanna Stachowiak, TURNUS (Marcelina Gorczyńska i Kamila Falęcka), Aleksander Wadas, Wiktoria Walendzik, Ludwik Zamczyński
Zespół kuratorski Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki: Zuzanna Mielczarek i Mateusz Włodarek
Zespół kuratorski Centrum Sztuki Galeria EL: Emilia Orzechowska i Maciej Olewniczak
Źródło: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Data publikacji: 31.05.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»