Wykład „Architektki po 1945”
Organizatorzy zapraszają na wykład pt. „Architektki po 1945. Wschód i Zachód Europy”, który wygłosi dr Helen Huber-Doudovej. Spotkanie towarzyszy wystawie „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny”.
— Czy w systemie socjalistycznym kobiety rzeczywiście miały lepsze warunki rozwoju zawodowego? Jakie struktury władzy ujawnia ich pozycja w świecie architektury? I w jaki sposób zmieniająca się dynamika zawodowa wpływała na ich miejsce w historii? — pytają organizatorzy.
Podczas wykładu poruszone zostaną kwestie feministycznej transformacji zawodu architekta, a także różnice i podobieństwa w warunkach pracy kobiet w systemach demokratycznych i socjalistycznych.
Wydarzenie odbędzie się 9 stycznia 2025 roku o godz. 18.00 w Krakowie. Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim i będzie tłumaczony na język polski. Wstęp wolny.
Opis organizatora:
Wykład dr Heleny Huber-Doudovej, kuratorki Kolekcji Architektury Galerii Narodowej w Pradze, dotyczyć będzie feministycznej transformacji zawodu architekta oraz roli kobiet w tej profesji po 1945 roku. Prelegentka porówna warunki pracy architektek w krajach demokracji i demokracji ludowej, wskazując na różnice i podobieństwa w ich doświadczeniach. Wykład ukaże zarówno sukcesy, jak i przeszkody, z jakimi mierzyły się kobiety w architekturze — od barier kulturowych po kwestie związane z podziałem pracy, rolami rodzinnymi i hierarchią zawodową
Dr Helena Huber-Doudová - kuratorka Kolekcji Architektury Galerii Narodowej w Pradze, koncentruje się szczególnie na architekturze po 1945 roku i jej nakładaniu się na media. Jako asystentka badawcza i międzynarodowa kuratorka „International Museum Fellowship” przygotowała wystawę poświęconą infografikom Otto Neuratha i Fritza Kahna (2016-2017) we współpracy z Niemiecką Federalną Fundacją Kultury, Uniwersytetem w Erfurcie oraz Muzeum Książki i Piśmiennictwa w Lipsku. W latach 2011-2012 Doudová odbyła staż w monachijskim muzeum architektury Pinakothek der Moderne. Jest stypendystką m.in. DAAD, Aktion Österreich, International Museum Fellowship of the German Federal Cultural Foundation, Robert Bosch Fellowship.
Jej esej zatytułowany „Praca architekta między Wschodem a Zachodem po 1945 roku. Przegląd typologiczny”, można znaleźć w książce „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” dr. Łukasza Galuska i dr. Michała Wiśniewskiego, opublikowanej przez MCK pod koniec 2024 roku.
Książka dostępna jest na stronie: ksiegarniamck.pl.
Organizatorami spotkania są Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Kwartalnik Herito.
Więcej na stronie wydarzenia.
Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Data publikacji: 24.12.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»