Archifantazje. Wystawa Mieszka Gorlińskiego-Sobusiaka
Organizatorzy zapraszają na wystawę Mieszka Gorlińskiego-Sobusiaka pt. "Archifantazje". Ekspozycja ta jest próbą odnalezienia na nowo związku między architekturą a otaczającym nas światem przyrody.
Wystawę można oglądać w Otwartej Pracowni Jazdów w Warszawie (ul. Jazdów 3/6) do 1 marca 2025 roku.
Autor prac, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, sprzeciwia się dominującemu trendowi minimalistycznej prostoty i proponuje powrót do bogactwa detalu oraz kolorów, jakie oferuje nam natura.
— Współczesna architektura, powołując się na wątpliwe wartości "elegancji" i "czystości" dąży do obdarcia świata z jakiegokolwiek detalu, wzornictwa czy barwy. Jej ideałem jest sztuczny kamień - beton w odcieniach szarości. W miejscu bujnego, wielorakiego życia, współczesna architektura stawia monolit. Nasze miasta i domy stają się coraz bardziej nijakie, wyprane z kolorów, obdarte z dekoracji - jednej z podstawowych form wyrazu artystycznego człowieka. Coraz rzadziej jest na czym zawiesić oko, czymkolwiek się zachwycić, przez co jedynym ratunkiem dla zmysłów pozostaje zieleń — tłumaczy Mieszko Gorliński-Sobusiak. — Prezentowane prace zacząłem tworzyć trzy lata temu w celu wyrwania się z dominującego, minimalistycznego paradygmatu prostoty. Korzystając z dorobku form, jakie oferuje nam historia architektury, zacząłem rysować budynki inspirując się bogactwem różnorodności, jakie można zaobserwować w świecie natury. Każda praca jest swego rodzaju ćwiczeniem: z proporcji, z samopodobieństwa, z używania koloru czy z przenoszenia form naturalnych na architekturę. Żadna z nich nie jest jednak kompletnym dziełem, lecz każda bada różne aspekty celu - architektury powracającej do naturalnego bogactwa i ludzkiej potrzeby kreatywnej ekspresji — dodaje autor prac.
Mieszko Gorliński-Sobusiak jest członkiem ruchu Architektonicznej Rewolty. Fascynuje się dawną architekturą środkowych Indii. Jego twórczość czerpie inspiracje z estetyki steampunku oraz wizji zawartych w filmach studia Ghibli. Jego prace można obejrzeć na Instagramie pod nazwą archi.fantazje.
Informacje praktyczne:
Na teren Jazdowa obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Organizatorzy zachęcają do przybycia pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, ponieważ auta bez identyfikatorów mogą zostać odholowane przez Straż Miejską.
Otwarta Pracownia jest częścią Otwartego Jazdowa – wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy, będącego przestrzenią dla kultury, edukacji i ekologii. Organizacja działa dzięki wsparciu wolontariuszy i darczyńców.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 13.02.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»