Architektura przyszłości
Czy rzeczywiście tworzymy budynki, w których chcielibyśmy żyć pracować, odpoczywać? Jak nowe trendy i technologie wpłyną na architekturę, jej funkcję i formę?
Na te i inne tematy dyskutowali w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wacław Celadyn, Jan Kubec, Krzysztof Ingarden, Didier Roux i Stanisław Fiszer. Konferencja „Architektura przyszłości”, zorganizowana przez grupę Saint-Gobain 6 października zgromadziła ponad 140 architektów i projektantów.
Gości przywitał Olivier Lluansi, Delegat Generalny Saint-Gobain, który przedstawił strategię Grupy i działalność spółek w Polsce. Jerzy Szczepanik-Dzikowski w wykładzie otwierającym „Jutro architektury, architektury jutra” podkreślał, że architektura jest odzwierciedleniem stanu kultury i społeczeństwa, dlatego nie można jej opisywać przy pomocy zjawisk mierzalnych i pojmowalnych. „Istota tkwi w talencie i osobowości twórcy, w jego możliwie głębokim odczuwaniu kulturowego kontekstu i znaczenia dzieła, które tworzy. Kontekst to ciągłość – myśli, historii, odczuwania, formy.” Zachęcił do poszukiwania prawdy i autentycznych przeżyć w projekcie.
Wacław Celadyn z Politechniki Krakowskiej przedstawił innowacje, które według niego będą miały największy wpływ na architekturę. Jego zdaniem nasze społeczeństwo może potrzebować więcej czasu, by zaakceptować nowe rozwiązania techniczne, które „często kolidują ze sferą mentalną, obyczajową i potrzebami użytkowników”.
„Wielkie architektoniczne wizje, idee i utopie decydują o zmianach, nawet przełomach w architekturze, każą nam zastanowić się nad możliwością ich realizacji w naszej rzeczywistości fizycznej i kulturowej” – dowodził Krzysztof Ingarden w swoim wykładzie „Architektura między topos a utopią”. Według niego architekci nie powinni się bać tzw. „papierowej architektury” – dzięki niej architektura może być wyzwaniem, szansą na rozwój.
Jan Kubec jako ważną tendencję w architekturze wskazał „naturbanity” , wtopienie nowoczesnej architektury w naturalny kontekst, gdzie „natura jest materiałem i narzędziem, modelem i środkiem”.
Didier Roux, Viceprezes Grupy Saint-Gobain, odpowiedzialny za badania i rozwój, przedstawił wyzwania związane z ochroną środowiska, przed którymi stoi dzisiaj świat oraz rozwiązania proponowane przez Grupę. Należą do nich m.in. szyby dwukomorowe ze specjalną powłoką, która powoduje, że więcej ciepła wnika z zewnątrz, a mniej jest oddawane na zewnątrz.
Stanisław Fiszer, gość specjalny konferencji, w swoim wystąpieniu „Architektura kontekstu i zrównoważonego rozwoju” poparł ideę certyfikatów środowiskowych i zaznaczył, że dbają nie tylko o środowisko, ale także o jakość architektury.
Panel dyskusyjny kończący konferencję, pokazał, że architektura przyszłości będzie dalej kompromisem między wizją architekta i budżetem, a także między nowymi rozwiązaniami a przyzwyczajeniami inwestora. W swojej pracy architekt musi wykazać się wiedzą z wielu dziedzin, dlatego jego przygotowanie powinno być możliwie interdyscyplinarne.
Saint-Gobain, organizator konferencji, to światowy lider na rynkach związanych z Habitatem oraz budownictwem
Grupa projektuje, wytwarza i dystrybuuje materiały budowlane, dostarczając innowacyjne produkty i rozwiązania będące odpowiedzią na konieczność oszczędności energii oraz ochrony środowiska.
Innowacje i badania naukowe to istotne elementy strategii tworzenia zrównoważonego miejsca zamieszkania (Habitat). Grupa Saint-Gobain przeznaczyła w 2010 na badania i rozwój ponad 400 mln EUR. Posiada cztery główne centra badań i rozwoju: w Europie, Ameryce Północnej i Azji, dwanaście ośrodków badawczych i około 100 jednostek prowadzących prace rozwojowe na całym świecie.
Grupa współpracuje z ponad 3 000 naukowców pochodzących z 37 państw, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: fizykę, mechanikę, chemię, elektrochemię, chemię organiczną, matematykę.
Spółki Saint-Gobain są obecne w 64 krajach, Grupa zatrudnia 190 000 pracowników, jej obroty w 2010 roku wyniosły 40,1 mld EUR. W Polsce Grupa Saint-Gobain obecna jest od 1993 roku, zatrudnia 7000 pracowników, posiada 25 zakładów produkcyjnych oraz 120 punktów dystrybucji materiałów budowlanych.
Mowę powitalną wygłosił Olivier Lluansi, Delegat Generalny Saint-Gobain.
Jerzy Szczepanik-Dzikowski o poszukiwaniu autentycznych przeżyć w architekturze.
Jan Kubec o naturbanity.
Krzysztof Ingarden: „Idee i utopie decydują o zmianach, nawet przełomach w architekturze”.
Wacław Celdayn o nowych technologiach
Didier Roux, wiceprezes Saint-Gobain, odpowiedzialny za badania i rozwój, przedstawił aktualne wyzwania związane z ochroną środowiska.
Stanisław Fiszer, gość specjalny i jednocześnie gospodarz – autor projektu rewitalizacji Arkad Kubickiego, gdzie odbywała się konferencja
Data publikacji: 18.11.2011
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»