Wyniki XIV Konkursu Sanitec Koło na Projekt Łazienki 2012
XIV konkurs “Projekt Łazienki 2012" na projekt koncepcyjny toalety publicznej zlokalizowanej przy Rondzie Mogilskim został rozstrzygnięty. Zwycięzcami zostali: Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny.
Uczestnicy konkursu nadesłali 326 projektów reprezentujących wiele nurtów architektonicznych – od formy „mebli miejskich”, poprzez nowoczesne ze szkła i stali, po tradycyjne, wykonane z czerwonej cegły – nawiązujące do pobliskich fundamentów zabytkowej kaponiery fortu mogilskiego. Projektanci przewidzieli także pomieszczenie na usługi tzw. komplementarne. Dodatkowa funkcja obiektu, w którym zlokalizowany jest salonik prasowy lub informacja turystyczna, przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców i turystów. W toaletach jest także część przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz osób z niemowlętami wymagającymi opieki.
Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa. Zwycięską ekipę tworzą Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny. Efekt ich pracy stanowi udaną propozycję stworzenia przestrzeni publicznej zapraszającej do realizacji różnych funkcji w sposób dyskretny dla funkcji tego wymagających (toalety) i atrakcyjny dla tych innego rodzaju (czytanie). Forma pawilonu zapewnia przestrzeń dla oczekujących na przystanku, co pozwoli na uporządkowanie tego fragmentu węzła komunikacyjnego i eliminację wiaty.
Architektura obiektu jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, a wyrastając niejako z chodnika pozostaje w dialogu z otoczeniem. W projekcie zastosowano rozwiązania odnoszące się do wykorzystania zasobów przyrody (wodaszara) oraz zaproponowano elewacje i stropy podwieszone podświetlone przez instalacje LED. Pokryty aluminiowymi płytami elewacyjnymi obiekt ma wielkie szanse na realizację w tym miejscu.
Wyróżnienie I stopnia przyznano za dosłowność zastosowania charakterystycznych materiałów wskazujących kierunki: Stare Miasto: cegła, Nowa Huta: stal. Znaków definiujących historyczny i współczesny Kraków. Oszczędna, dyskretna, minimalistyczna stylistyka architektury wynikająca z funkcji obiektu oraz czytelne rozplanowanie wnętrz.<
Wyróżnienie II stopnia otrzymała zlokalizowana na tle zielonej skarpy toaleta. Porośnięte zielenią ściany wtapiają się w tło, dyskretnie sygnalizując funkcjonalność obiektu napisem. Architektoniczny obraz budynku ujawnia się przeszkloną ścianą prasowego saloniku, której kontynuacją jest przeszklony gzyms zacierający dominującą skalę obiektu. Powściągliwy język architektonicznej wypowiedzi jest oryginalną próbą wpisania architektury tego obiektu - również poprzez zmienne barwy zieleni - w zmieniające się pory roku. Brak zdefiniowania sposobu zazielenienia ścian jest słabością pracy, podobnie jak brak ustosunkowania się do sąsiedztwa przystanku tramwajowego.
Wyróżnienie III stopnia - obiekt wtapia się strukturalnie w zbocze skarpy ronda. Korzystnie inspiruje się materiałem reliktów zachowanych pozostałości murów fortu. Jest jednocześnie formą przestrzenną i lekką w wyrazie dzięki dużym przeszkleniom strefy wejścia i odsłoniętej poczekalni z kioskiem. Elewacja północna utworzona przez gabiony z kamieniami oraz cofnięte w stosunku do nich tafle zielonkawego szkła stanowią interesujący rysunek przestrzenny.Zaproponowano rozwiązania ekologiczne: niewidoczne od strony przystanku panele słoneczne na dachu oraz zbiornik dla odzysku deszczówki. Całość ujmuje prostotą i szlachetną kolorystyką. Funkcja toalety prawidłowo rozprowadzona z małego holu przy wejściu. Słabą stroną projektu jest brak odniesienia do strefy przystanku komunikacji publicznej.
Drugie wyróżnienie III stopnia przyznano za interesujące i śmiałe rozwiązanie skarpy, wkomponowanie w nią toalety oraz punktu usługowego. Umiejętne uporządkowanie przestrzeni publicznej i włączenie do przedstawionej formy funkcji wiaty przystankowej. Zintegrowanie walorów konstrukcyjnych z użytkowymi. Wprowadzenie krakowskiego motywu panoramy miasta do wnętrza nie jest właściwą propozycją.
Trzecie wyróżnienie III stopnia przyznano za umiejętne uzupełnienie funkcji toalety o przestrzeń przystanku i o mebel miejski w formie ławki, która zintegrowana jest z daszkiem nad całością obiektu, co w zestawieniu z lekką przeszkloną bryłą toalet i kiosku tworzy czytelny znak. Mankamentem pracy są drobne usterki funkcjonalne i brak ograniczeń widoczności niektórych fragmentów wnętrza.
Laureaci konkursu:
Grand Prix (20 000 zł) – Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna, Urszula Gacek (Rzeszów)
Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) – Bartosz Malinowski, Iwona Egner (Łódź)
Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) – Paweł Józefowski, Elżbieta Pietraszko, Mariusz Pawlus, Tomasz Janus (Kraków)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Dominik Chojnacki, Krzysztof Barysz (Zielonki)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Piotr Gnacek, Damian Langer (Zabrze)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Paulina Boruch, Agnieszka Konopka (Tarnów)
Prace oceniało ośmioosobowe jury w składzie:
dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci),
Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa),
prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) – Przewodnicząca Jury,
dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler),
Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie),
Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków),
Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO).
Oprócz nagrody głównej, ośmioosobowe jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych.
W związku z sygnałami o nieprawidłowościach w przebiegu konkursu internetowego na Projekt Łazienki 2012, organizator konkursu podjął decyzję o rezygnacji z możliwości przyznania nagrody zespołowi, który w konkursie internetowym otrzymał najwięcej głosów.
www.konkurskolo.pl >>
Data publikacji: 20.06.2012
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»