Warsztaty projektowe "Miasto, masa, zwierzyna"
Fundacja Bios Amigos zaprasza na pierwsze w Polsce intensywne dwudniowe warsztaty projektowe dla architektów, projektantów, urbanistów i aktywistów miejskich, dotyczące funkcjonowania zwierząt w przestrzeni publicznej.
Podczas intensywnych dwudniowych warsztatów projektowych będziemy zastanawiać się nad możliwością wypracowania takich rozwiązań, które mogłyby poprawić funkcjonowanie zwierząt w mieście. Spróbujemy rozpoznać najważniejsze problemy łączące się z ich obecnością w przestrzeni zurbanizowanej i zastanowić się, jakie mogą być ich najbardziej realistyczne rozwiązania, uwzględniające interesy różnych gatunków. Zależy nam na opracowaniu projektów holistycznych, uwzględniających specyfikę skomplikowanego miejskiego ekosystemu, bez lekceważenia potrzeb ludzi.
Przestrzeń zurbanizowana jest przestrzenią silnie skoncentrowaną na człowieku. Od zarania dziejów miasta były projektowane jako obszary, w których może się on schronić się przed niechcianym kontaktem z przedstawicielami innych gatunków. Sposób zaprojektowania współczesnego miasta jest wyraźnym przejawem antropocentrycznej perspektywy, na którym opiera się obecna cywilizacja. Zakorzenienie problematycznej, ale nośnej opozycji natura-kultura oraz przekonanie o przyrodzonej wyższości naszego gatunku owocuje tworzeniem przestrzeni, w której to człowiek jest jedynym rozdającym karty, a inne zwierzęta są w nim tolerowane jedynie jako zło konieczne oraz wyłącznie wtedy, jeśli nie wchodzą w kolizję z homo sapiens.
Z drugiej strony obecność, w tak silnie zdominowanej przez człowieka przestrzeni, nie-ludzkich zwierząt, siłą rzeczy musi prowadzić do konfliktów interesów - dotyczy to zarówno gatunków towarzyszących człowiekowi, jak spuszczone z łańcucha psy czy porzucone koty, jak i zwierząt dzikich, dla których parki, ulice i pustostany są naturalnym miejscem do życia. Czy jesteśmy w stanie zaproponować takie rozwiązania projektowe, które będą w stanie zneutralizować te napięcia i stworzyć przestrzeń przyjazną zarówno dla zwierząt, jak i ludzi? Czy miejski design dla zwierząt może być czymś więcej niż tylko tworzeniem gustownych toalet dla psów - a więc rozpoznaniem i reagowaniem na potrzeby nie-ludzkich mieszkańców współczesnych aglomeracji?
Warsztaty są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych tematem, w szczególności zaś dla projektantów, architektów, ekologów, aktywistów miejskich i prozwierzęcych.
Prowadzące:
Kaja Dziarmakowska - absolwentka psychologii i design management. Badaczka społeczna. Zainteresowana miastem, architekturą i ich użytkownikami, a najbardziej tym, jak przestrzeń wpływa na czucie, myślenie, zachowanie i relacje między grupami. Jak kształtować przestrzeń, by "żyło się lepiej", ładniej, zdrowiej, przyjemniej.
Gabriela Jarzębowska - animatorka kultury, trenerka ekologiczna. Interesuje się refleksją posthumanistyczną w kulturze (zwłaszcza w kontekście praw zwierząt), alternatywnymi rozwiązaniami w obszarze projektowania, ekonomii i relacji społecznych oraz działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej.
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: fundacja@biosamigos.pl
30.11-1.12.2013, godz. 11-17
Miejski Punkt Kultury Prexer,
Łódź, ul. Pomorska 39/41
Data publikacji: 18.11.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»