GALERIA 1 PROJEKTU - JEMS Architekci
Ambasada RP w Berlinie
W ponad jedenastoletniej działalności Galerii Jednego Projektu po raz pierwszy przedstawiamy projekt, który ma być zrealizowany poza granicami kraju, czyli projekt nowego gmachu Ambasady RP w Berlinie. Prestiżowa dla Polski inwestycja zlokalizowana w reprezentacyjnej alei stolicy Niemiec - Unter den Linden, stanowi dla warszawskiej pracowni JEMS Architekci niezwykłe wyzwanie. Po kilku bezowocnych próbach, podejmowanych od lat przez MSZ i SARP, znalezienia formy adekwatnej do złożonych potrzeb inwestora i zewnętrznych uwarunkowań, pojawiła się wreszcie szansa na satysfakcjonujący finał. Cieszy też dostrzeżenie wielorakich wartości, jakie w proces kreacji pozytywnego wizerunku Polski i polskiej polityki zagranicznej mogą wnieść architektura, sztuka i wzornictwo.
Jubileusz 25-lecia działalności pracowni JEMS Architekci i wydana z tej okazji obszerna monografia, będąca swoistą summą ich imponującego dorobku i doświadczeń, są zachętą do rozmowy i o innych istotnych dla architektów projektach.
Architektura i jej kontekst lokalny, społeczny, kulturowy i czasowy.
O tych aspektach architektury chcemy dyskutować z zaproszonymi do Galerii Jednego Projektu autorami. Wysłuchamy ich idei, będziemy analizowć ich projekty, będziemy o nich rozmawiać - tak krótko założenia Galerii przedstawiają pomysłodawca cyklu, znany wrocławski architekt Edward Lach i tworzący wraz z nim Radę Galerii: Urszula Głoota koordynująca całość z ramienia Muzeum oraz architekci Romuald Loegler i Roman Rutkowski.
Naszą inspiracją była działająca we Wrocławiu w latach 70. ubiegłego wieku Galeria Jednego Projektu, której pomysłodawcą i animatorem był, nieżyjący już, architekt Andrzej Chachaj. Nadając obecnym spotkaniom tę samą nazwę chcieliśmy przypomnieć jego postać i wkład w kształtowanie środowiska wrocławskich architektów.
Przynajmniej dziesięć razy w roku, zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, Galeria rozpocznie wernisażem prezentację jednego projektu - zawsze prestiżowego i ważnego dla polskiej architektury. A więc za każdym razem będzie to projekcja przyszłości, która za chwilę stanie się materialną teraźniejszością. Autor prezentowanej pracy wygłosi ilustrowany slajdami wykład, a po nim udzielać będzie odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące projektu.
Na Galerię przeznaczono południową antresolę w nawie bocznej kościoła służącego obecnie jako główna część ekspozycyjna Muzeum Architektury. Długa na dwadzieścia i szeroka na cztery metry przestrzeń wyposażona została w ekran ekspozycyjny oraz wygodne oświetlenie. Kameralność miejsca pozwala na spokojną analizę rysunków i makiet.
Zapraszamy. Wystawa otwarta do 31.12.2-13
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardynska 5, Wroclaw
Strona wystawy: ma.wroc.pl
Data publikacji: 27.12.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»