Finisaż wystawy DDJM "Osie Czasu": Nowe Oblicze Krakowskiego Szkieletora
Wystawa DDJM w krakowskiej Galerii Architektury GAGA
Na wystawie w krakowskiej Galerii Architektury GAGA będzie można zobaczyć 22 projekty biura połączone z lokalnymi wydarzeniami społeczno-politycznymi. Zwiedzający będą mogli w ten sposób doświadczyć przenikania się architektury z codziennym życiem mieszkańców Małopolski. Nie każdy wie, że Dunikowski wprawny architekt to także wybitny gawędziarz. Tą mniej znaną stronę krakowskiego projektanta odsłoni wystawa "Osie czasu" pełna osobistych opowieści i anegdot.
Zaledwie dwa miesiące po obronie dyplomu w 1974 roku Dunikowski wspólnie z Wojciechem Miecznikowskim (współpracują razem do dziś) zwyciężył w międzynarodowym konkursie na projekt Biblioteki Narodowej w Damaszku. Aby zdobyć pieniądze na bilet lotniczy Miecznikowski zmuszony był sprzedać rodzinny fortepian. To był początek pełnej sukcesów kariery obu krakowskich architektów, którzy bez mała 40 lat prowadzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych pracowni architektonicznych w kraju. W 1998 roku Marek Dunikowski znalazł się w gronie 25 najbardziej wpływowych Polaków według tygodnika Wprost. Zaliczono go wówczas do "elity architektów wyznaczająca nowy standard". W 2004 odebrał Honorową Nagrodę SARP.
Wojciech Miecznikowski (z lewej) i Marek Dunikowski
O architekturze i zupełnie nowym układzie funkcjonalnym wieży TreiMorfa
Z krakowskim szkieletorem mierzyło się już wielu architektów. Ich liczne niezrealizowane projekty mogły by posłużyć na zupełnie odrębną wystawę. My postanowiliśmy uczynić go zaledwie jednym z wielu projektów pracowni prezentowanych na wystawie "Osie Czasu". Finisaż tej wystawy będzie jednocześnie otwarciem się na nowy 2014 rok, a tym samym na kolejne projekty biura DDJM.
Przypadek krakowskiego szkieletora to historia, która zdawała się nie mieć końca. Epopeja ma szansę ujrzeć w końcu swój finał. W tym roku - po trwającej blisko 35 lat, pełnej nieprzewidzianych zwrotów akcji historii owianej legendą wieży, ruszą prace budowlane pozwalające na dokończenie żelbetowej konstrukcji przy rondzie Mogilskim. Projekt, którego opracowanie powierzono pracowni DDJM jest już gotowy.
O architekturze i zupełnie nowym układzie funkcjonalnym wieży TreiMorfa - tak bowiem nasz szkieletor ma nazywać się w przyszłości, opowie projekt Marek Dunikowski. Zdradzi skąd wzięły się inspiracje i jak pracuje się nad obiektem, którego wielu uznało za przeklęty.
Galeria Architektury GAGA
Została otwarta w czerwcu 2013 roku ale swoją artystyczną działalność zainaugurowała we wrześniu wystawą Bolesława Stelamcha. Jej nazwa jest skrótem od Gallery of Architecture in Garden of Arts. To pierwsza tego typu autorska galeria architektury w Krakowie, stworzona na wzór berlińskiej Aedes, ma być miejscem wystaw, dyskusji i debat. Galeria stanie się nie tylko przestrzenią wystaw - krajowych i zagranicznych architektów, ale też miejscem inspirujących, a czasem i prowokujących debat. To miejsce tworzone przy udziale środowiska architektonicznego, którego działalność jest jednak egalitarna, otwarta i zrozumiała dla wszystkich. GAGA nie zajmie konkretnego pomieszczenia, będzie natomiast w miarę potrzeb anektowała różne przestrzenie MOS-u. Będzie to miejsce z charakterem, autorskie, zaangażowane, z dziennikarską dociekliwością prowokujące do dyskusji.
Wystawa architektury pracowni DDJM "Osie czasu" można będzie oglądać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki do końca stycznia.
Spotkajmy się na finisażu wystawy 30 stycznia o godzinie 18:00, w sali wystawowej MOS (wejście od ul. Szujskiego). Wstęp wolny. Zapraszamy.
GAGA - Gallery of Architecture in Garden of Arts
Małopolski Ogród Sztuki ul. Rajska 12
Kraków
Małopolski Ogród Sztuki ul. Rajska 12
Kraków
Data publikacji: 27.01.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»