"Budujemy dom z gliny i słomy" - projekt budowy domu z naturalnych materiałów
NASZ PLAN
Chcemy zbudować dom. Całoroczny. Z gliny, słomy, drewna. Ekologiczny - bo z lokalnych naturalnych materiałów, ocieplany piecem rakietowym. Chcemy także udowodnić, że tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie.
Chcemy zachęcić do powrotu do tradycyjnych technologii i materiałów, dlatego nasz dom będzie wykonany z gliny i słomy. Naszym celem jest stworzenie alternatywy wobec współcześnie dominujących tendencji w architekturze mieszkaniowej. Chcemy także udowodnić, że tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie.
DLACZEGO?
Współczesna architektura mieszkalna zapomina o człowieku. Jej skala i materiały tworzą język niezrozumiały dla człowieka. Jest także arogancka wobec środowiska naturalnego. Zamknięte osiedla mieszkaniowe z całodobowym monitoringiem, przeszklone wieżowce, w których nie można otworzyć okna.
DLACZEGO GLINA?
Stawiamy na ekologiczne materiał, czyli naturalne i dostępne lokalnie. Bloczki gliniano-słomiane (przy grubości ściany ok. 45 cm) mają doskonałe właściwości izolacyjne. Domy z gliny “oddychają” - stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza.
TECHNIKA
Budulcem naszego domu będą bloczki gliniano słomiane. Budownictwo gliniane ma bardzo długą tradycję w Polsce. Już w XVII wieku budowano skromne lepianki, ale także kościoły i pałace. Nasz projekt nie będzie jednak dosłowną interpretacją, chcemy nadać tradycyjnej technice współczesną formę.
KIEDY?
W maju będziemy przygotowywać gliniane bloczki-cegły, które następnie będą schły przez miesiąc. Budowa przewidziana jest na czerwiec i lipiec. W budowie pomogą nam znajomi oraz nieznajomi, chętni do nauki techniki budownictwa z gliny i słomy.
DZIELIMY SIĘ - PORADNIK BUDUJEMY DOM
Po zakończeniu budowy opublikujemy poradnik dokładnie opisujący cały proces. Chcemy aby każdy chętny mógł pójść w nasze ślady i zbudować swój dom. Dlatego udostępnimy nasz projekt na zasadach open source.
Strona projektu: kawkowo.pl
Patron medialny: infoArchitekta.pl
Data publikacji: 1.04.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»