WZORY III - Warszawskie Targi Designu
Surowa, postindustrialna przestrzeń dawnych zakładów graficznych o powierzchni 5000 m2 zostanie na jeden dzień zajęta i zaaranżowana przez 250 młodych polskich projektantów. Stoiska zostaną zorganizowane w sektory; zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z docenionymi już, ale też z zupełnie premierowymi produktami z dziedzin: ekologia, food design, design dla dzieci, meble, szkło i ceramika, tekstylia, oświetlenie.
Główną misją targów jest promocja polskiego wzornictwa. Wyjątkowe koncepcje, które rodzą się w pracowniach i niewielkich butikach kreatywnych, wciąż pozostają dla odbiorców trudno osiągalne. Projektantom niezwykle trudno “przebić się”, a klientowi odnaleźć w hermetycznym świecie bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. WZORY służą spotkaniu; maja? zniwelować dystans między projektantem a klientem, pokazać szerokie spectrum najbardziej wartościowych zjawisk w polskim wzornictwie, zachęcić do własnych poszukiwań.
Po raz pierwszy w historii WZORÓW jury złożone z wybitnych teoretyków i praktyków designu przyzna nagrody za „Wzorowy projekt” oraz „Wzorowe stoisko”. Wręczenie statuetek zaprojektowanych przez Unikke Design odbędzie się o godzinie 19 w dniu targów.
Po wręczeniu nagród koncert zagra Atanas Valkov - kompozytor filmowy i producent muzyczny.
Targi to również szereg wydarzeń towarzyszących.
Dzięki uprzejmości Galerii BWA Wrocław na WZORACH zostanie zaprezentowany „Przepis na mały dizajn” - projekt składający się z wystawy i publikacji, kuratorowany przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan. Jego idea stanowi przełożenie zasady Creative Commons na design – projektanci udostępnią swoje pomysły, a wraz z nimi dokładne instrukcje jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty.
Na WZORACH będzie można posłuchać również ciekawych wykładów skierowanych zarówno do profesjonalistów jak i amatorów:
- Design dla ludzi czyli o twórczym upcyklingu - Dekoeko
- Design dla szkół : wykład o projekcie edukacyjnym poprowadzi Urszula Kałużna - Expace.pl
- Budujemy Dom!: Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka przedstawią projekt budowy naturalnego domu z gliny i słomy; projekt nastawiony jest na kolektywne działanie, a cała technologia po jego zakończeniu zostanie udostępniona publicznie.
- Nieporęcka 13: architekci z ulicy Nieporęckiej opowiedzą o ich projekcie rewitalizacji Pragi; pokażą na przykładzie swoich realizacji jak wprowadzać nowoczesny design do starych budynków.
- Film i design: Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej prześledzi przykłady klasycznego wzornictwa w starych filmach i kronikach filmowych.
- O ochronie wzornictwa w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie opowie Tomasz Rychlicki - rzecznik patentowy ASP.
- IneriCad przedstawi oprogramowanie dla architektów.
W harmonogramie znajdują się także warsztaty dla dzieci:
- “Prze-twórz paka dla dzieciaka”: warsztat dla miłośników recyclingu, DIY i designu zrównoważonego
- Warsztat z typografii poprowadzą autorki “Bardzo prostego abecadła” (Wydawnictwo Dwie Siostry) - Agnieszka Bałdyga, Edyta Marszałek
- Warsztat – co to jest design? / Expace.pl
- Warsztat z projektowania wnętrz / Blogi Wnętrzarskie
- Warsztat mydlarski / Manufaktura Wzoru Re:design
… i warsztaty dla dorosłych:
- „Świeć się śmieć” - lampy z recyclingu / dekoeko.com
- Warsztat sitodruku: Aga Brwi przy stoisku Art Kiosk
- Warsztat patchworku: „Szkoła Patchworku” przy stoisku
W czasie WZORÓW odbędzie się również spotkanie blogerów wnętrzarskich, którzy wybiorą swojego faworyta wśród wystawców i wręczą mu swoje wyróżnienie.
Dzięki interaktywnej aplikacji mobilnej od firmy Billennium posiadacze systemu Android będą mogli pobrać informacje o wystawcach oraz wydarzeniach towarzyszących.
W hali i ogrodzie wokół niej zostaną wydzielone strefy relaksu. Na powietrzu będzie można również podpatrzeć jak pracują artyści - przez cały dzień Michał Kuszyk będzie malował tam mural.
Trzecia edycja Warszawskich Targów Designu WZORY odbędzie się 24 maja 2014 roku w Praskiej Drukarni przy ulicy Mińskiej 65 w Warszawie w godzinach 11-23.
Wstęp bezpłatny.
Strona targów: wzorytargi.pl
Data publikacji: 17.04.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»