WAWA DESIGN FESTIWAL 2014 - DESIGN ZNÓW OPANUJE WARSZAWĘ
W dniach 5–14 września 2014 w SOHO Factory odbędzie się druga edycja warszawskiego festiwalu designu WAWA DESIGN FESTIWAL. W tym roku pod hasłem PRZYNALEŻNOŚĆ.
Strategicznym CELEM drugiej edycji Wawa Design Festiwal jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania i nowych technologii ważnych dla rozwoju intelektualnego naszego społeczeństwa. Edukacyjno-rekreacyjny charakter działań zawartych w zaplanowanym programie ma za zadanie stymulować kreatywność nie tylko projektantów, ale i władz miasta, kuratorów i co ważne, mieszkańców. Dla organizatorów szczególnie istotny jest społeczny wymiar realizowanych zadań. Poprzez spójny, atrakcyjny program staramy się stworzyć pole do dyskusji przedstawicielom różnych grup społecznych
Festiwal, poprzez szereg aktywnie zaangażowanych w promowanie działań o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, ma na celu poszerzyć wiedzę o współczesnym człowieku, jego potrzebach i zadaniach.
Dodatkowo, upowszechnianie i popularyzacja zanikających dziedzin rzemiosła, promocja rodzimych twórców i mądrego, funkcjonalnego projektowania stanowi kolejny krok do podniesienia poziomu świadomości estetycznych społeczeństwa.
„Tegoroczna edycja WAWA Design ma unaocznić Gościom festiwalu, a także nam samym – ludziom na co dzień związanym z tworzeniem i promowaniem sztuki użytkowej, jak znacząco na projektach odbija się to, kim jesteśmy. Każdy z nas rodzi się z pakietem zakodowanych danych, które wpływają na wszystko, co robimy. To, kim jesteśmy, kim będziemy, jak zaprojektujemy własny i otaczający nas świat jest determinowane tym, skąd pochodzimy, gdzie i z kim się wychowaliśmy czy do jakiego środowiska przynależymy. W designie te zależności odbijają się wyjątkowo wyraźnie” – podkreślają kurator festiwalu Iwona Kowalczyk i Viola Orzechowska ze Stowarzyszenia DizajnSkłaD.
WAWA DESIGN FESTIWAL od początku prezentuje wyjątkowe powiązania designu i polskiej stolicy, a przy tym podkreśla wartość dobrego wzornictwa w przestrzeni miejskiej. W tym roku na stołeczną część festiwalu składają się trzy elementy: ekspozycja „Nośnik Warszawa” z pracami zainspirowanymi Warszawą, cykliczna wystawa „Projekt Warszawiak”, prezentująca projekty stołecznych projektantów, oraz pokaz prac dyplomowych studentów m.in. wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.
W ramach Festiwalu odbędą się Targi wyRÓBkup, gdzie projektanci zaprezentują nie tylko swoją twórczość, ale taże swój warsztat (13-14.09, Soho Factory) oraz V Edycja Warszawskich Targów Designu – WZORY, tym razem skupione wokół dobrego wzornictwa do ogrodu (7.09, Królikarnia). Nie zabraknie również warsztatów organizowanych przez Oddam Odpady, czyli dużo ekologi: www.strefa-warsztatow.pl.
HASŁO: PRZYNALEŻNOŚĆ // POTRZEBA PRZYNALEŻNOŚCI
Każdy z nas rodzi się z gotowym pakietem zakodowanych danych: o wyglądzie zewnętrznym, rodzinie, podatności na wpływy przyrody. Już po chwili dodaje dodaje do niego kolejne znaki szczególne: środowisko społeczne, historię, tradycje, inspiracje, wspomnienia… Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, wyruszamy z tym bagażem – naszym niepowtarzalnym kodem DNA przez całe nasze życie. Tworzymy! Wszystko, co robimy, kim jesteśmy, kim będziemy, jak zaprojektujemy własny i otaczający nas świat, zależy od tego skąd pochodzimy, gdzie i z kim się wychowaliśmy. Nasz lokalny bądź globalny patriotyzm jest wypadkową miejsca, w którym się urodziliśmy i wychowaliśmy. Wszystkich nas cechuje pewnego rodzaju afiliacja, potrzeba bycia razem z innymi ludźmi, przyłączenia się do osób i grup społecznych, lokalnych, mentalnych oraz poszukiwania w nich akceptacji i wspólnych źródeł. To daje poczucie bezpieczeństwa. To z jednej strony odwieczne poszukiwanie u innych ludzi naszych cech, cech wspólnych, a z drugiej – duma i chęć promowania pakietu zachowań, reakcji zakodowanych w każdym z nas.
Świadomość i potrzeba indywidualnie rozumianego patriotyzmu tkwi w każdym z nas. Przedmiotem naszych badań stają się więc twórcy – artyści, projektanci, architekci, a więc grupa niejako reprezentacyjna, której efekty prac, wystawione na widok publiczny, automatycznie poddawane są najostrzejszej krytyce. Obserwujemy ich rozumienie patriotyzmu opartego nie na klasycznie rozumianych cechach narodowych, ale środowiska, potrzeby przynależności.
MIEJSCE:
Warszawa, Soho Factory,
ul. Mińska 25 / centrum festiwalowe
WSTĘP na wszystkie wydarzenia związane z Festiwalem jest BEZPŁATNY.
Tegoroczną edycję festiwalu honorowym patronatem objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzeniu patronuje Narodowe Centrum Kultury i Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Data publikacji: 5.09.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»