Ekodom na polską kieszeń. Zielony Jazdów.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na spotkanie z Ludomirem Dudą pt. Ekodom na polską kieszeń, po którym zaplanowana jest dyskusja. Wydarzenie stanowi element letniego programu Zielony Jazdów, który będzie miał miejsce podczas weekendów 27 – 29 lipca oraz 3 – 5 sierpnia 2012.
ZIELONY JAZDÓW - czyli CSW na trawie
Tematem przewodnim akcji ZIELONY JAZDÓW są szeroko pojęte zagadnienia związane z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji i konsumpcji oraz zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Przestrzeń w parku w ramach projektu Zielony Jazdów zostanie podzielona na strefy:
-gotowania i spożywania posiłków – PAWILON
-warsztatów: kulinarnych; koncepcyjnych i realizacyjnych (m.in. Slow Food, Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Projekt Zębatka),
-sportu/tańca: joga, tai chi, masaże (m.in. Astanga Yoga Studio, Thai Sun),
-muzyki (koncerty, sety dj’skie),
-kina (projekcje),
-edukacji – spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, ekspertami itp.,
-strefa all: możliwość korzystania z przestrzeni parku niezależnie od organizowanych wydarzeń
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY:
Weekend 27 – 29 lipca 2012
27 lipca, piątek
18:00 – 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe - Slow Food Youth
Zapraszamy do wspólnego biesiadowania. Goście organizują swoje jedzenie, koc i zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni - poprosimy uczestników aby przynieśli potrawy i produkty, które do niego nawiązują, w soboty i niedziele zorganizujemy tematyczne warsztaty. Tym razem będą to Zioła i kwiaty jadalne. Podczas wydarzeń piątkowych obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.
Wydarzenie ma charakter otwarty.
18:00 – 20:00 Wspólne gotowanie
20:00 Spotkanie z ekspertem: Ludomir Duda "Ekodom na polską kieszeń" + dyskusja
Dom, którego budowa i eksploatacja nie degeneruje środowiska naturalnego to nie utopia. Możemy zracjonalizować zużycie energii i wody i zmniejszyć koszty eksploatacji o 70%. Nawet w naszej strefie klimatycznej opłaca się przetwarzanie energii słonecznej na ciepło. A dom energooszczędny to nie tylko racjonalny wybór ekonomiczny, ale i etyczny. Polscy projektanci postawili sobie za cel stworzenie technologii taniej, swój projekt nazwali “Autonomiczny Dom Dostępny”.
Dr Ludomir Duda, termodynamik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu patentów, w tym rewelacyjnej w skali światowej mgłowej technologii gaszenia pożarów Telesto®. Pionier ekologicznego budownictwa i rolnictwa, popularyzator idei budownictwa energooszczędnego, inicjator budowy pierwszej w Polsce korzeniowej oczyszczalni ścieków dla budynku użyteczności publicznej. Organizator i pierwszy prezes Fundacji Poszanowania Energii. Członek Rady Zarządzającej Polskiego Klubu Kogeneracji.
21:00 Kino: "Recepta na klęskę / Katastrofin aineksia", reż. John Webster, Dania/Finlandia 2008
Reżyser, John Webster przekształca całą swoją rodzinę w gromadę królików doświadczalnych. Przekonuje swoją rodzinę do tego, żeby na rok przeszli na dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. John, jego żona i dwójka dzieci starają się prowadzić normalne życie na przedmieściach, unikając zużycia ropy naftowej i jej pochodnych. Chociaż zmiana stylu życia zmniejsza zużycie dwutlenku węgla przez rodzinę o połowę, pociąga za sobą także inne konsekwencje. Skala eksperymentu zaczyna być przytłaczająca.
22:00 – 1:00 DJ set
28 lipca, sobota
11:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (tylko dla kobiet)
Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli, weź ze sobą 5zł składki na materiały. Klucze, łatki, łyżki do opon i pompki będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce. Formuła zajęć: 10 osób pracujących w parach przy swoich rowerach, 3h, 2 prowadzące.
Teoria I: Ogólna budowa roweru (w tym podstawowe nazewnictwo); budowa koła rowerowego; czemu nie powinno się jeździć na flakach?; pokazanie tutoriala filmowego „jak wymienić dętkę rowerową”.
Zadanie 1.Odkręcenie koła w rowerze, zdjęcie opony i wyjęcie dętki, przykręcenie koła (+ zależnie od roweru: ustawienie przerzutek, hamulców, napięcie łańcucha, założenie obudowy)
Zadanie 2. Łatanie dziurawej dętki
Teoria II: Czyszczenie i smarowanie - jak czyścić poszczególne części, jak często, czym.
Zadanie 3. Czyszczenie i smarowanie (bez rozkręcania poszczególnych części).
13:30 – 16:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (warsztat otwarty)
14:00 – 15:30 – Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Zioła i Kwiaty Jadalne - Slow Food Youth
Aromatyczna wyprawa po świecie ziół - znanych i nieznanych. Podczas warsztatów poznamy niesamowite jadalne kwiaty, oraz odkryjemy dzikie zioła rosnące wokół CSW.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.
16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Solar Heater / Solar Panel
Solar Heater - prosta konstrukcja przypominająca kwiat origami, który przekierowuje energię słoneczną w jeden punkt. Dzięki słonecznemu grzejnikowi możemy zagotować wodę bez użycia prądu.
Solar Panel - system ogrzewający wodę poprzez wykorzystanie energii słonecznej, prawa grawitacji i unoszenia się ciepła do góry.
18:00 – 20:00 Wspólny posiłek
20:00 Spotkanie z ekspertem: Paweł Bernat "Filozofia zrównoważonego rozwoju." + dyskusja
Celem wykładu jest odpowiedź na pytanie dlaczego, w sensie etycznym, należy żyć zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co sprawia, że powinniśmy, jako jednostki, społeczności czy wreszcie gatunek pójść właśnie w tym kierunku? Moralność, a w konsekwencji etyka, jako systematyczna (normatywna) refleksja nad moralnością, podlega zmianom. Zmieniające się okoliczności (środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, technologiczne), nowa rzeczywistość staje się wyzwaniem w sensie moralnym.
Paweł Bernat jest z wykształcenia filozofem i islamistą. Był stypendystą m.in. Fundacji Rządu Księstwa Liechtensteinu oraz Fundacji Szejka Al-Maktoum. W 2005 r. obronił pracę doktorską z etyki technologii (IAP). Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień z pogranicza filozofii i etyki techniki i technologii, zrównoważonego rozwoju oraz towarzyszących mu (sprzyjających bądź negujących) ideologii. Realizował m.in. projekty „Etyka zrównoważenia dla przyszłych systemów energetycznych” (Techniczy Uniwersyt w Eindhoven w Holandii, 07.2007-06.2008) czy "Technologie zrównoważonego rozwoju w perspektywie etyki" (tzw. Granty Norweskie, IAP, Liechtenstein, 07.2010-06.2011).
21:00 Koncert FAT BURNING STEP
Fat Burning Step to organiczne spojrzenie na dubstep / dub oraz muzykę świata, kolaboracja wrocławskich muzyków ze zjawiskową wokalistką o angielsko-greckich korzeniach, Marią Payne oraz szwajcarskim producentem Roli Mosimannem. Projekt swymi korzeniami sięga elitarnej imprezy Bass Day Uk 2007 w Manchesterze, w ramach której wystąpił lider Fat Burning Step, basista Radek ‘Bond’ Bednarz.
29 lipca, niedziela
11:00 – 15:00 joga, kalari, kontakt improwizacja / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun
11:00 – 12:30 Slow Food Youth Slowfoodowe niedziele dla dzieci – warsztaty
Zajęcia rozwijają dzieci manualnie, otwierają je na nowe smaki i zapachy, w przyjazny sposób uczą kultury jedzenia i wspólnego spożywania posiłków.
Warsztaty dla dzieci prowadzi Grzegorz Łapanowski.
13:00 – 15:00 Warsztaty z konsensusu - Warszawskie Kooperatywy Spożywcze
Dla osób chcących działać lub już działających w grupie o niehierarchicznej strukturze. Umiejętność dochodzenia do konsensusu potrzebna jest w oddolnych działaniach, wspiera równość i sprzyja współpracy. Warsztaty będą polegać na rozmowie o samoorganizacji, zasadach pracy w grupie oraz metodzie podejmowania decyzji opartej o konsensus, a także ćwiczeniu tego w praktyce.
16:00 Warsztaty kulinarne - A new twist on sauerkraut /Juliette Delventhal
Przebywająca na rezydencji CSW w ramach programu A-I-R Laboratory szefowa kuchni z San Francisco, Juliette Delventhal, poprowadzi warsztaty marynowania warzyw. Uczestnicy będą mieli okazję przygotować własne słoiki pełne pyszności i zabrać je do domu.
Warsztaty mają charakter otwarty.
Weekend 3 – 5 sierpnia 2012
3 sierpnia, piątek
18:00 – 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe - Slow Food Youth – temat przewodni: Ryby
20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Stępniewski "Sieci inteligentne – energetyczny system
przyszłości"
Smart grid przypomina internet – każdy może być producentem i odbiorcą. Każdy pobiera energię z sieci, ale może też ją oddawać, kiedy wyprodukuje nadwyżki. Pojedynczy dom z panelami słonecznymi na dachu, czy nawet akumulator samochodowy jest minielektrownią. Inteligentna sieć wszystkich uczestników rynku energii oznacza oszczędność, ochronę klimatu, ale i decentralizację, demokratyzację, uwolnienie spod władzy monopoli.
Wojciech Stępniewski, doradca ds. Politycznych, Klimat i Energia, WWF Polska.
Publicysta, obserwator i komentator zmian prawa polskiego pod wpływem prawodawstwa unijnego, w zakresie środowiska, klimatu i energii. Absolwent Politechniki Warszawskiej, stypendysta Yale University, School of Management, członek Klubu Publicystów EKOS.
21:00 Kino: "Nasz rajski ogród / Unser Garten Eden", reż. Reż. Mano Khalil, Szwajcaria 2010
Dokument pozwala na obserwowanie skrupulatnie zorganizowanego społeczeństwa szwajcarskiego w mikroskali. Reżyser Mano Khalil z pochodzenia jest Kurdem, więc mimo woli pokazuje ten świetnie nakręcony zegarek z perspektywy obcego. Pokazuje też ogromny wpływ różnych narodowości na wspólnotę (148 działek zajmuje ok. 20 nacji), sprawiający, że porządek ściera się tu z ideą wolności i potrzebą improwizacji, a poczucie jedności i sąsiedzka przyjaźń z obawami i budzącymi wielkie emocje konfliktami. Film jest cennym obrazem wielonarodowego i wielokulturowego społeczeństwa działkowiczów, którzy uciekają od zgiełku miast i powracają do tradycyjnych wartości związanych z uprawą własnej ziemi.
Film pokazywany jest dzięki wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.
4 sierpnia, sobota
Slow Food Youth Minitarg warzywno-owocowy
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW będą mogli
kupować w ciągu dnia podczas trwania innych wydarzeń w ramach projektu Zielony Jazdów.
10:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (tylko dla kobiet)
Teoria: Omówienie typów hamulców na przykładzie rowerów uczestniczek i na przykładzie zdjęć, plusy i minusy poszczególnych typów, omówienie mechanizmu, nazewnictwo, typowe usterki oraz oznaki zużycia.
Zadanie 1. Serwis klocków hamulcowych w swoim rowerze, zgodnie z otrzymaną instrukcją. Uczestniczki pracują przy tych rowerach, w których hamulce wymagają serwisu (czyli w parach lub trójkach) lub przy rowerze warsztatowym.
Zadanie 2. Dodatkowe - jeśli zostanie czas wolny lub wszystkie uczestniczki będą miały świeżo serwisowane hamulce: wymiana dętki.
11:00 – 13:00 Warsztat realizacyjny Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Upcycling tkanin
Szycie toreb, ubrań i bransoletek ze starych T-shirtów i przerabianie starych ubrań np. spodni na koszulę etc.
13:30 – 16:00 Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (warsztat otwarty)
14:00 - 15:30 Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Ryby – Slow Food Youth
Świeże i wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków. Warsztaty dla dorosłych prowadzi Grzegorz Łapanowski.
16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Rocket Stove / Lodówka bez elektryczności
Rocket Stove - realizacja prostego i energowydajnego piecyka, który można wykonać ze zwykłych puszek po konserwach. Prezentacja bardziej zaawansowanych systemów rocket stove przeznaczonych zarówno do gotowania jak i ogrzewania pomieszczeń.
Lodówka bez elektryczności - skonstruowanie "lodówki", która chłodzi poprzez odparowywanie wody, warto połączyć z innym warsztatem, jako że potrzeba trochę czasu, żeby zaobserwować efekt chłodzenia.
20:00 Spotkanie z ekspertem i dyskusja: Natalia Bet, Grzegorz Młynarski "Miejskie ogrodnictwo"
Społeczne ogrody warzywne coraz śmielej zakradają się do polskich miast. Mieszkańcy zamieniają parki i nieużytki w pomidorowe grządki. Temat ogródków pokażemy z perspektywy architektoniczno-socjologiczno-ekonomicznej.
Natalia Bet - dziennikarka i animatorka, tworzy projekty związane z architekturą, prowadzi bloga Uwaga! Zabytek, współtworzy recyklingowy projekt "Garażówka".
Grzegorz Młynarski - założyciel inicjatywy Kwiatkibratki, w ramach której prowadzi badania socjologiczne, dostarcza rozwiązania ogrodnicze, przeprowadza konsultacje i partycypacje oraz organizuje akcje miejskie i warsztaty związane z miejskim ogrodnictwem, m.in. Fundacji Bęc Zmiana.
21:00 Koncert: Karpaty Magiczne
Bazują na łączeniu brzmienia instrumentów tradycyjnych oraz transowych technik wokalnych z kręgu eurazjatyckiej muzyki rytualnej z nowymi technologiami modyfikowania dźwięku oraz elementami amerykańskiej psychedelii i noise. Anna Nacher i Marek Styczyński realizują także wiele projektów pobocznych i współpracowali z artystami z kręgu muzyki medytacyjnej, free-jazzu, psychedelii, rave, avat-pop, noise i techno.
5 sierpnia, niedziela
11:00 - 13:00 Slow Food Youth Slowfoodowe niedziele dla dzieci - warsztaty
Warsztaty dla dzieci prowadzi Anna Leśniewska-Pindor
11:00 – 15.00 joga, kontakt improwizacja / Astanga Yoga & Masaż Tajski / Thai Sun
ZAPISY NA WARSZTATY e-maile + płatne/niepłatne
* we wszystkich zapisach e-mailowych (poza Concordia Design) należy podać w tytule dopisek Zielony Jazdów + data i nazwa warsztatu
- Zębatka projekt.zebatka@gmail.com (bezpłatne)
- Aeris Futuro mwaldon@aerisfuturo.pl (bezpłatne)
- Warszawska Kooperatywa Spożywcza zawadzkaanka@gmail.com i zielonyjazdow.warszaty@gmail.com (bezpłatne)
- Concordia Design kids@concordiadesign.pl (dopisek CSW wraz z datą warsztatów oraz wiekiem dziecka - płatne 10zł)
- Slow Food Youth slowfoodyouthpl@gmail.com (niedziela: dzieci płatne 5zł, sobota: dorośli 10 zł)
- Footbag (bezpłatne i bez zapisów)
- K-jak-Kasia Artrecycling (bezpłatne i bez zapisów)
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.
WSTĘP NA PROJEKCJE FILMOWE, DYSKUSJE I KONCERTY JEST WOLNY.
Wstęp na większość warsztatów – wolny, koszt wybranych: 5 - 10 zł.
W piątki i soboty galerie będą czynne do godziny 23:00. Od godziny 19:00- wstęp wolny.
WEEKEND 27 – 29 lipca 2012
3 – 5 sierpnia
park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Data publikacji: 25.07.2012
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»