Nietuzinkowa architektura na poprzemysłowym terenie - pierwsze wizualizacje osiedla w Szczecinie
Nietuzinkowa architektura na poprzemysłowym terenie – projektanci prezentują wizualizacje szczecińskiego osiedla mieszkaniowego PFR Nieruchomości S.A.
Teren, na którym powstanie osiedle jest szczególnie atrakcyjny, ze względu na lokalizację w sąsiedztwie zabytkowych budynków starego dworca – podkreślają architekci z pracowni Fort Polska sp. z o.o., która projektuje osiedle na około 800 mieszkań przy ul. Starkiewicza w Szczecinie. Na blisko 6 – hektarowej działce powstanie wielkoskalowa, wielofunkcyjna inwestycja oferująca mieszkania na wynajem.
Pierwsza w Szczecinie inwestycja PFR Nieruchomości S.A. będzie także pierwszym osiedlem PRS (Private Rented Sector) z mieszkaniami na wynajem w tym mieście. Pracownia projektowa Fort Polska sp. z o.o. odpowiadająca za opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowała powstanie jedenastu 6-cio kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną zlokalizowaną wokół zabytkowych, poprzemysłowych obiektów. Na terenie położonym w rejonie ulic Starkiewicza, Grudziądzkiej i Generalskiej znajdują się pozostałości po XIX- wiecznym dworcu kolejowym „Pomorzany”.
- Obszar ten daje dużo możliwości na zaprojektowanie nietuzinkowej architektury, dzięki zróżnicowaniu terenu i obszarom poprzemysłowym. Jednocześnie zmusza do wykreowania przestrzeni, która będzie stanowić odpowiednie tło dla budynków zabytkowych. Nowa architektura powinna współgrać, ze świadkiem historii i przywrócić jej blask, jako dominanty terenu. W tym celu zaprojektowano układ urbanistyczny, który podkreśla walory estetyczne obiektów zabytkowych, tworzy liczne otwarcia kierunkowe, naprowadzające widza na te obiekty - mówi Anita Barnaś, architekt w Fort Polska sp. z o.o.
Wśród pozostałości po kolejowej przeszłości tego miejsca znajdują się wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe, które zostaną zaadaptowane do współczesnych funkcji.
Punktem centralnym oznaczono plac stanowiący przedpole przed głównym budynkiem zabytkowym, podkreślający jego rangę i wyjątkowość. Przestrzeń ta będzie pełnić zarówno funkcje reprezentacyjna jak i wypoczynkową. Formy powstałych wnętrz na osiedlu pozwalają na różnorodną aktywność społeczną – przekonuje Anita Barnaś.
Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie spółki PFR Nieruchomości S.A. oraz PKP S.A., do której należała wcześniej należała nieruchomość przy ul. Starkiewicza.
- Dzięki współpracy z PKP S.A. możemy realizować ten projekt w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Obecność na tym terenie obiektów zabytkowych to z jednej strony duże wyzwanie, ale z drugiej ogromna szansa na stworzenie przestrzeni miastotwórczej z miksem funkcji, w której będzie można nie tylko mieszkać, ale także zjeść, zrobić zakupy i odpocząć. Zaproponowany przez projektantów układ urbanistyczny i architektura budynków prezentują się bardzo atrakcyjnie – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Uruchomienie budowy osiedla zaplanowano na 2025 rok.
Spółka PFR Nieruchomości S.A. jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Sektora Mieszkań na Wynajem i Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.
Więcej na stronie projektu.
Data publikacji: 27.06.2023
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»