Projekt nowoczesnego hotelu według pracowni STUDIO A+
Duże, otwarte przestrzenie, nowoczesna bryła obiektu i minimalizm — tak najprościej opisać nowy projekt hotelu autorstwa znanej pracowni STUDIO A+.
Hotel oferuje płynne połączenie życia w mieście i natury, zapewniając gościom spokojne i wyrafinowane miejsce do odpoczynku. Przyjęte tu podejście architektoniczne podkreśla harmonię z naturą i przemyślaną adaptację do otoczenia, czego rezultatem jest projekt, wyróżniający się swoją rustykalną fasadą połączoną z bogatym wnętrzem.
Podstawę realizacji stanowi prosta, modernistyczna forma obiektu. Całość utrzymana jest w jasnych, piaskowych barwach. Dominują tu materiały takie jak beton o delikatnej fakturze drewna. Łączy się on z dużymi przeszkleniami wykonanymi z białego szkła hartowanego pokrytego w niektórych miejscach cyfrowymi nadrukami. Warto zwrócić uwagę też na okna z bardzo wąskimi ramami.
Wybór materiałów w projekcie podkreśla połączenie tego nowoczesnego obiektu z naturalnym krajobrazem. Ciekawie prezentuje się również inspirowany filozofią Zen, pomarańczowy szklany pawilon ustawiony nad wodą w środku zatopionego dziedzińca. Oryginalny efekt uzyskano również dzięki zastosowaniu punktowych podświetleń i basenów odbijających światło.
Powierzchnia hotelu wnosi 3440 metrów kwadratowych i obejmuje 6 luksusowych pokoi gościnnych, z których każdy posiada własny kryty basen. Dodatkowo dla gości obiektu dostępnych jest 8 odkrytych basenów. W obiekcie znajduje się również jadalnia i kawiarnia.
Na uwagę zasługuje fakt, że projekt ten umiejętnie obejmuje miejską przepompownię ścieków i zakład dystrybucji energii zakopany na drugim poziomie podziemnym. Budynek został zbudowany na istniejącej wcześniej konstrukcji. Architekt strategicznie rozmieścił funkcje budynku, zaczynając od pierwszego poziomu piwnicy, pomysłowo wykorzystując krajobraz do stworzenia zagłębionego dziedzińca. Takie podejście nie tylko obniża koszty dla dewelopera, ale również jest to przykład dobrej praktyki, w jaki sposób można wykorzystać naturalne warunki terenu bez nadmiernej ingerencji w krajobraz.
W projekcie zastosowano również inne zrównoważone rozwiązania, m.in. inteligentne świetliki reagujące na temperaturę, które poprawiają cyrkulację powietrza, a także zielony dach, który pomaga w wykorzystaniu wody deszczowej, a co za tym idzie, obniża wykorzystanie energii i pomaga w chłodzeniu wnętrza obiektu.
W ubiegłym roku projekt został nagrodzony Srebrną Nagrodą w konkursie IDA Design Awards 2023.
Za realizację odpowiada pracownia STUDIO A+, a główną architektką jest Min Wang. Pracownię tworzy młody i energiczny zespół projektowy, którego celem jest dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, wzornictwa przemysłowego i produktowego. Na swoim koncie pracownia ma wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. IF Design Awards, A+ Awards oraz Architecture Masterprize.
Informacje o projekcie:
Nazwa projektu: Mu Feng Yue Hot Spring Hotel
Lokalizacja projektu: Fengxi New City, prowincja Shanxi, Chiny
Całkowita powierzchnia: 3 440 mkw.
Powierzchnia działki: 10 005 mkw.
Wysokość obiektu: 8,4 m
Firma projektowa: STUDIO A+
Główny architekt: Min Wang
Zespół projektowy:
Projekt architektoniczny: STUDIO A+
Projekt wnętrz: STUDIO A+ (strefa publiczna), Xi'an Xilv Tourism Culture Development Co. Ltd. (pokoje gościnne i baseny)
Konsultant strukturalny: Beijing Qinghua Tongheng Planning and Design Institute Co., Ltd.
Projekt elektromechaniczny: Beijing Qinghua Tongheng Planning and Design Institute Co., Ltd.
Konsultant ds. systemu ścian osłonowych: Architecture Design and Research Institute of HIT
Projekt oświetlenia: Ning Field Lighting Design Corp., Ltd.
Konsultant ds. projektowania krajobrazu: Xi'an Symbiosis Architectural Landscape Planning and Design Co.
Klient: Shaanxi Fengxi New City Investment & Development Corp., Ltd.
Okres projektowania: 2019 sierpień - 2021 styczeń.
Okres budowy: 2021 kwiecień - 2023 sierpień.
Wykonawca: SCEGC Fengxi Construction Corp., Ltd.
Fotograf: Archi-translator
Rysunki:
Data publikacji: 28.03.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»