Kobiety, które zmieniły polski styl życia - Ikony polskiego designu
Okładka książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia", fot. materiały prasowe
Rzeczniczki nowoczesności. Pionierki oraz ikony polskiego designu i sztuk wizualnych.Historia dziesięciu inspirujących kobiet, gotowych wychodzić przed szereg, by kreować nowe trendy i normy.„Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia” Lidii Pańków i Julii Pańków ukażą się już 28 listopada.
Modernistki, które za pomocą architektury, mody, fotografii czy grafiki kształtowały polską nowoczesność, kreując nowy wizerunek kobiety. Aby przebić się w zdominowanych przez mężczyzn czasach dwudziestolecia międzywojennego i w niesprzyjającym sztuce okresie PRL-u musiały być charyzmatyczne, silne, wyjątkowo zdolne i wszechstronne. Książka przybliża nie tylko same bohaterki i ich twórczość, ale także mikroświaty, w których działały.
Kim była Janina Ipohorska współzałożycielka i redaktorka kultowego „Przekroju” i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jak Jadwidze Grabowskiej, zwanej ‘nadwiślańską Coco Channel’, udało się wprowadzić na polskie ulice paryski szyk i elegancję? Czy scenografia Telewizji Polskiej robiłaby takie wrażenie, gdyby nie była kreowana przez Xymeną Zaniewską? Czym zasłużyła sobieWanda Telakowska, o którejwiersze pisali Miłosz, Tuwim, czy Słonimski,na przydomek ‘Joanny a’Arc polskiego wzornictwa’?Jak sławna fotografka dwudziestolecia międzywojennego Zofia Chomętowska stała sięprekursorką „zdjęć lifestylowych”? Jaki wpływ na rozwój polskiej architektury miała Barbara Brukalska – pierwsza kobieta profesor na Politechnice Warszawskiej? Jak to się stało, że wybitna wojenna fotoreporterka Julia Pirotte sportretowała Pabla Picasso i Édith Piaf?
„Kreatorki - kobiety, które zmieniły polski styl życia” Lidii Pańków i Julii Pańków przedstawiają niezwykłe postacie kobiet, które dzięki pasji i marzeniom przyczyniały się do rozwoju nowoczesnej Polski. Ich biografie to źródło inspiracji dla wszystkich niezależnych i twórczych kobiet, niebojących się pokonywać przeciwności losu, by osiągać swoje cele. Nie tylko te artystyczne.
Lidia Pańków – dziennikarka, redaktorka, publicystka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała między innymi w „Wysokich Obcasach”, „Dwutygodniku”, „Szumie”, „Art&Binzes” i „Rzeczpospolitej”. Na co dzień pracuje w miesięczniku „Twój Styl”.W 2016 opublikowała książkę reporterską “Bloki w Słońcu. Mała historiaUrsynowa Północnego” (Wydawnictwo Czarne). Pisze o kulturze wizualnej w kontekście przemian społecznych i cywilizacyjnych.
Julia Pańków – dziennikarka, redaktorka, sekretarz redakcji, instruktorka rękodzieła.Przez wiele lat była sekretarzem redakcji między innymi w „Architekturze od Wnętrza", „Elle", „Elle Man". Publikowała teksty m.in. we „Wprost”, „Wysokich Obcasach”, „Bluszczu”, „Architekturze-murator", „Filmie”, „Machinie”, „Gali", „Elle”, „Elle Man", „Zwierciadle", „Kukbuku". Specjalizuje się w tematyce lifestyle'u, designu, sztuki. Instruktorka rękodzieła. Prowadzi blog o książkach dla dzieci i własnych projektach DIY.
Data publikacji: 23.11.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»