Urządzamy strefę natryskową
W łazienkach, gdzie ograniczony metraż pomieszczenia wyklucza możliwość zamontowania wanny, bardzo ważne jest zaprojektowanie przestrzeni prysznicowej tak, by gwarantowała wysoki komfort użytkowania Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu uzyskamy elegancką estetykę wnętrza, wysoki poziom bezpieczeństwa, a nawet znaczną oszczędność miejsca.
Na komfort łazienkowej strefy natryskowej składa się wiele czynników – odpowiedni metraż kabiny prysznicowej, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb każdego z domowników natrysk czy bateria, zapewniająca bezpieczeństwo i oszczędność wody. Z uwagi na częstą eksploatację, kwestią determinującą wybór konkretnych modeli powinna być ich trwałość i wyposażenie w funkcje zapewniające bezawaryjne działanie. Ważne również, by elementy były dopasowane do wielkości kabiny, a w przypadku wariantu o ograniczonych rozmiarach – ich konstrukcja pozwalała na zaoszczędzenie przestrzeni. Aranżując łazienkę, nie zapominajmy również o estetycznej spójności poszczególnych urządzeń - wybór wyposażenia o podobnym wzornictwie nada wnętrzu eleganckiego charakteru. Jakie rozwiązania pozwolą stworzyć funkcjonalną i nowoczesną strefę natryskową?
Baterie natryskowe
Armatura natryskowa to element wyposażenia, który powinien gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa i dużą odporność na negatywne działanie wody. W takich warunkach dobrze sprawdzą się solidne modele wykonane z mosiądzu, pokrytego warstwą chromu o właściwościach antykorozyjnych. Warto również sprawdzić, czy wybrany wariant jest wyposażony w trwałą głowicę sterującą. Szybką zmianę intensywności strumienia gwarantują regulatory ceramiczne. Tego typu rozwiązanie jest najbardziej odporne na długotrwałe działanie wody i częste użytkowanie. Ciekawą propozycją, szczególnie w sytuacjach, gdy wśród domowników są dzieci lub osoby starsze, są baterie termostatyczne. Umożliwiają one regulację temperatury wody w zakresie 15-65?C, a także zapamiętanie ustawionych parametrów. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko poparzenia zbyt gorącym strumieniem, przy jednoczesnej oszczędności czasu koniecznego na regulację odpowiedniej temperatury wody. Na co jeszcze, oprócz bezpieczeństwa i trwałości działania, warto zwrócić uwagę? Różnorodność dostępnych na rynku baterii natryskowych daje dużą dowolność aranżacyjną pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że w ograniczonych metrażowo kabinach lepiej sprawdzą się modele o minimalistycznej i zwartej konstrukcji.
Natryski punktowe i natryski przesuwne
Wśród tradycyjnych natrysków łazienkowych wyróżniamy modele punktowe i przesuwne. Pierwsze z nich, połączone z armaturą wężem, zawiesza się na montowanym w ścianie uchwycie. Stanowią one dobre rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z prysznica, np. jako dopełnienie dla baterii wannowej. Jeśli z natrysku korzysta większa liczba domowników, warto zadbać, aby wybrane przez nas rozwiązanie umożliwiało zmianę ustawień według indywidualnych preferencji każdego z nich.
– W takiej sytuacji zastosowanie znajdą funkcjonalne natryski przesuwne. Tego typu modele pozwalają na wygodną zmianę wysokości rączki natrysku w zależności od wzrostu użytkownika – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Przy wyborze takiego wariantu warto sprawdzić liczbę dostępnych rodzajów strumienia. Obok standardowego sposobu pracy, w natryskach dostępny może być np. tryb łagodnego masażu czy bicza wodnego. Ważnym dla trwałości urządzenia i komfortu jego użytkowania czynnikiem jest również obecność systemu oczyszczania wylotów strumienia z osadu kamiennego. Rozwiązania typu easy clean pozwalają na znaczne wydłużenie żywotności rączki natrysku – dodaje ekspert.
Deszczownie i kolumny natryskowe
Wśród dostępnych na rynku natrysków, coraz większą popularnością cieszą się deszczownie oraz kolumny natryskowe, charakteryzujące się dużym poziomem funkcjonalności i nowoczesną estetyką. Dzięki wyposażeniu w głowicę talerzową o szerokim polu padania strumienia i dodatkową rączkę natrysku, stanowią dobre rozwiązanie dla kabin o większej powierzchni. Tego typu rozwiązania polecane są również do domowych stref SPA. Dzięki możliwości regulacji intensywności strumienia, deszczownie i kolumny stanowią alternatywę dla relaksujących masaży wodnych. Zaletą takich propozycji jest również możliwość zakupu gotowego zestawu z baterią natryskową, dopasowaną zarówno pod względem dostępnych funkcji, jak i wzornictwa. I w tym przypadku, warto sprawdzić czy rączka natrysku jest wyposażona w system samodzielnego czyszczenia osadów kamiennych.
Natryskowe zestawy podtynkowe
Dobrą propozycją, która znajdzie zastosowanie w kabinach o ograniczonej powierzchni są zestawy podtynkowe. Na takie rozwiązanie składa się bateria podtynkowa oraz głowica talerzowa montowana na ramieniu sufitowym lub ściennym. Tego typu konstrukcja daje dużą dowolność aranżacji elementów w zależności od metrażu łazienki i jej wystroju. – Specyfika zestawów podtynkowych zakłada zabudowanie części podłączeniowych, w tym korpusu armatury w ściennej wnęce, co pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto jednak pamiętać, że ze względu na późniejszą trudność w dostępie do tych elementów, konieczny jest wybór trwałych i solidnych rozwiązań. W takich warunkach dobrze sprawdzi się model z mieszaczem wyposażony w odporną na rozszczelnienia głowicę ceramiczną – dodaje ekspert. Oprócz zaoszczędzenia miejsca, zestawy podtynkowe przyczynią się również do podkreślenia minimalistycznego wystroju łazienki. Elegancję wnętrza zaakcentuje designerski uchwyt i rozeta baterii.
Data publikacji: 22.05.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»