Elastilon® - alternatywa dla kleju przy montażu podłóg pływających
Ta specjalna mata do montażu podłóg została stworzona 20 lat temu i od tego czasu zdobywa coraz większą popularność w wielu krajach na całym świecie. Teraz z jej zalet mogą korzystać także inwestorzy i przedstawiciele branży podłogowej w Polsce. Elastilon®, bo o tym materiale mowa, pozwala w szybki i wygodny sposób zamontować podłogi różnego typu, w tym elementy z litego drewna, a koszty instalacji są porównywalne z tradycyjnym klejem. Mata jest dostępna u wybranych dystrybutorów dębowych podłóg marki Chapel Parket.
Historia Elastilonu® sięga dwie dekady wstecz. Materiał ten stanowi odpowiedź na potrzeby osób, które szukają szybkiego, łatwego i wygodnego sposobu instalacji podłóg na powierzchniach różnego typu. - Jest odpowiedni niemal do każdej powierzchni, pozwala łatwo zamontować podłogę bez używania kleju i gruntowania podłoża. Nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi. Instalacja z jego użyciem jest wygodna i nie wiąże się z koniecznością stosowania kleju, którym przez nieuwagę można pobrudzić podłogę. Co więcej, jest bezwonny, antyalergiczny, a pianka jest odporna na pleśń, owady oraz grzyby - najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania Elastilonu® wylicza Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket. Firma Chapel Parket Polska, oferująca dębowe podłogi, jest jedynym w Polsce dystrybutorem tej maty do montażu. Elastilon® można nabyć w autoryzowanych punktach sprzedaży podłóg Chapel Parket.
Właściwości Elastilonu®, których klej nie posiada
Mata do montażu podłóg jest alternatywą dla kleju. To do parkieciarza i inwestora należy wybór odpowiedniego rozwiązania. Oba sposoby mają swoje zalety, walorem maty jest z pewnością fakt, iż nie trzeba kleić jej do podłoża. - Deski mocuje się za pomocą folii przylepnej, ale nie muszą być one trwale związane z posadzką. Wymiana podłogi nie będzie przez to skomplikowanym procesem. Rozwiązanie to sprawdzi się zatem m.in. w przestrzeniach handlowych, czy wynajmowanych mieszkaniach. Użycie Elastilonu® pozwoli zainstalować wymarzoną podłogę, a w razie potrzeby - łatwo będzie można ją zdemontować. Dzięki temu można również „odzyskać” zamontowane wcześniej deski - wyjaśnia S. Kos. Nie oznacza to jednak, że mata jest wyłącznie rozwiązaniem przejściowym. - Przy jej pomocy można instalować podłogi, które - tak jak te klejone w tradycyjny sposób - będą służyły latami. Z dostępnych wersji materiału wystarczy wybrać tylko tę najbardziej odpowiednią do potrzeb - precyzuje ekspert marki Chapel Parket.
Pięć wariantów do wyboru
Mata jest dostępna w pięciu rodzajach. Aż cztery spośród nich są dedykowane inwestorom indywidualnym, piąty powstał przede wszystkim z myślą o przedstawicielach branży.
Elastilon® Basic ma 3 mm grubości, jest odpowiedni do wnętrz, których szerokość jest nie większa niż 6 metrów. Sprawdza się zarówno w przypadku stabilnego materiału litego (takiego jak dąb, orzech) w maksymalnej szerokości 16 cm, jak i inżynieryjnego (warstwowego).
Elastilon® Strong to także mata o grubości 3 mm pozwalająca montować podłogi różnego typu. Jeśli zostanie wykorzystana w pomieszczaniach, których szerokość nie przekracza 20 metrów, nie trzeba stosować dylatacji. Mata sprawdzi się nie tylko w przypadku materiału litego, ale także inżynieryjnego, w tym instalowanego na ogrzewaniu podłogowym (przewodność cieplna pianki ma wartość 0,0038 W/mK.)
Z myślą o salach gimnastycznych, arenach sportowych, klubach fitness, salach baletowych i innych pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu powstał natomiast Elastilon® Sport, który jest dostępny w grubości 5 lub 10 mm, co daje tego typu podłogom gwarancję odpowiedniej sprężystości.
Specyficznym materiałem jest Elastilon® Lock. Mata o grubości 2 mm posiada dwustronną warstwę klejącą (mającą 2 mm grubości), którą mocuje się zarówno do podłoża, jak i desek. To odpowiednie rozwiązanie w przypadku warstwowych podłóg drewnianych, laminowanych paneli podłogowych oraz wykładzin.
Rozwiązaniem adresowanym głównie do branży podłogowej jest zaś Elastilon® Removable. Mata pozwala szybko zainstalować (a następnie równie bezproblemowo usunąć podłogę) zachowując oryginalne podłoże. Tę formę montażu docenią zwłaszcza osoby często prezentujące swoje produkty na targach. Zastosowanie tego sposobu montażu pozwala cieszyć się na stoisku idealną podłogą, bez potrzeby trwalej zmiany zastanego wnętrza (np. hali wystawienniczej). Rozwiązanie powinno zainteresować także organizatorów wydarzeń różnego typu, którzy chcą przez bardzo krótki czas dysponować podłogą, którą będzie można bezkosztowo i szybko zdemontować.
Każdy z opisanych wariantów Elastilonu® składa się z fizycznie sieciowanej pianki polietylenowej (PE) oraz folii przylepnej.
Gęstość pianki, w zależności od rodzaju Elastilonu®, wynosi 30 lub 50 kg/m3. Wytrzymałości na rozciąganie PE Elastilonu® Sport i Basic to 0,26N/mm2. W przypadku Elastilonu® Strong, Lock i Removable wartość ta wynosi 0,60N/mm2. Wydłużenie pianki to odpowiednio 130% oraz 160%. Pianka cechuje się niską chłonnością wody (<0,4 % po 7 dniach oraz <0,6% po upływie 28 dni). Materiał nie zawiera związków chlorofluorowęglowych (CFC).
Grubość taśmy klejącej folii przylepnej wszystkich wymienionych rodzajów maty (poza wersją Removable) to 0,15 mm, ciężar kleju wynosi 80g/m3. Jej przylepność (N/25 mm) wynosi 18 N. Wytrzymałość na ścinanie (25mmx25mm) wynosi 500g/25mm2.
Wygodny montaż podłóg z Elastilonem®
Przed każdą instalacją należy odpowiednio przygotować podłoże - musi być ono równe i czyste. Zanim zamontujemy na nim drewno (które jest materiałem podatnym na warunki panujące w otoczeniu) trzeba sprawdzić wilgotność wylewki, a także utrzymywać we wnętrzu zalecaną przez producenta podłóg temperaturę. Warto upewnić się również czy elementy, które chcemy zainstalować nie uległy uszkodzeniu, np. podczas transportu.
Instalacja w 15 krokach:
1. Montaż podłogi z Elastilonem® rozpoczyna się od rozłożenia na posadzce folii polietylenowej z zakładką (20 do 25 cm) między pasmami.
2. Na folii rozwijamy pasma Elastilonu®, dosuwając je do siebie, ale już bez zakładki.
3. Odwracamy Elastilon® w taki sposób, aby gładka warstwa ochronna była na wierzchu.
4. Całą powierzchnię wnętrza pokrywamy matą.
5. Zdejmujemy folię ochronną z warstwy przylepnej; najwygodniej usunąć folię na szerokość jednej lub dwóch desek.
6. Składamy podwójnie folię pomocniczą.
7. Na odsłoniętej warstwie przylepnej starannie układamy folię pomocniczą, pamiętając by zgięcie znajdowało się od strony ściany.
8. Folię pomocniczą układamy w miejscu, gdzie zostanie zainstalowany pierwszy rząd podłogi.
9. Po odpowiednim ułożeniu, układamy na niej pierwszą deskę lub rząd elementów.
10. Między ścianą, a parkietem układamy klocki dylatacyjne.
11. Wsuwamy pierwszą deskę drugiego rządu w taki sposób, aby połączenie było równe (pozbawione szczelin), a następnie usuwamy folię spoczywającą między Elastilonem® a deskami. Kolejne rzędy podłogi montujemy już z użyciem właściwej warstwy ochronnej maty.
12. W tym momencie można ułożyć bezszczelinowo więcej desek, a dopiero później usunąć warstwę ochronną znajdującą się między Elastilonem® a podłogą.
13. Zaleca się, sklejenie czoła parkietu zwykłym klejem do drewna.
14. Deski łączone na wpust i pióro również można skleić.
15. Podłogę można obciążać od razu po ułożeniu.
Elastilon®, przy zachowaniu zalecanych warunków, można przechowywać dwa lata. W związku z tym nie trzeba obawiać się, że niewykorzystany materiał się zmarnuje - pozostałą po instalacji matę można wykorzystać do montażu kolejnych podłóg.
Filmy instruktażowe przedstawiające proces montażu podłóg z Elastilonem® są dostępne w portalu YouTube.com.
Data publikacji: 22.07.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»