Saint-Gobain obchodzi 350 urodziny
17 listopada odbywają się polskie obchody 350-lecia Saint-Gobain - lidera w branży budowlanej i jednego z największych inwestorów zagranicznych. W ich trakcie został zaprezentowany raport „Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym”, opracowany przez ekspertów z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Saint-Gobain została założona w 1665 roku przez Ludwika XIV, znanego jako Król Słońce, w celu przełamania ówczesnej dominacji Republiki Weneckiej w produkcji szkła. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu rewolucyjnej jak na tamte czasy metody odlewania, przez co francuska manufaktura szybko stała się pionierem w tej dziedzinie i głównym wytwórcą szkła w Europie. Taki rodowód czyni Grupę jedną z najdłużej funkcjonujących firm na świecie i jednocześnie najstarszym podmiotem notowanym na prestiżowym francuskim indeksie giełdowym CAC 40. W połowie XIX wieku Saint-Gobain zaczęło rozwijać swoje zakłady poza granicami Francji. Pierwsze z nich powstały w Niemczech, Włoszech i w Belgii. Kolejne, zakładane już w XX wieku utworzono m.in. w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Indiach. W Polsce Grupa jest obecna od 1994 roku, a obchody rocznicowe odbywające się nad Wisłą zajmują szczególne miejsce na liście tegorocznych wydarzeń związanych z 350-leciem Saint-Gobain.
W trakcie polskich obchodów zaprezentowano raport „Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym”. Został on przygotowany w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju przez dr. Andrzeja Kassenberga we współpracy z dr. Wojciechem Szymalskim. W dokumencie omówiona została koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym wraz z wybranymi rozwiązaniami praktycznymi. Ponadto w raporcie znalazł się opis sytuacji w Polsce w zakresie wdrażania w życie zasad zrównoważonego rozwoju, a także wyzwań, jakie stoją przed państwem polskim w kontekście przyszłości świata.
- Na przestrzeni ostatnich stuleci Saint-Gobain była świadkiem wielu przełomowych wydarzeń o charakterze politycznym, społecznym czy gospodarczym. Od momentu swojego powstania tworzyła, a następnie wdrażała nowatorskie rozwiązania, w które wpisany jest postęp oraz innowacja. To wszystko w połączeniu z wysoką kulturą pracy budowaną i kultywowaną przez pracowników spowodowało, że Saint-Gobain znajduje się na prestiżowej liście 100 największych globalnych innowatorów - mówi Pierre-André de Chalendar, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Saint-Gobain. - Nad Wisłą mieści się 25 zakładów produkcyjnych naszego przedsiębiorstwa, a sama Polska odgrywa kluczową rolę w strukturach Grupy, stanowiąc główną bazę rozwojową dla działalności Saint-Gobain w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla Pierre-André de Chalendar.
- Przygotowanie raportu „Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym” było zadaniem szalenie intrygującym i jednocześnie niezwykle trudnym. Jednym z wyzwań postawionych przed nami było wyczerpujące omówienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli kluczowego zagadnienia ze sfery współczesnej ekonomii i ochrony środowiska, połączone z prezentacją głównych elementów działalności Grupy Saint-Gobain - mówi dr Andrzej Kassenberg z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. - Jesteśmy przekonani, że lektura dokumentu przybliży jego czytelnikom wzajemne oddziaływanie i przenikanie problemów gospodarczych, społecznych oraz przyrodniczych zarówno dzisiaj, jak i w bliskiej i dalekiej przyszłości - podsumowuje dr Andrzej Kassenberg.
Data publikacji: 18.11.2015
ECOPHON Biuro handlowe SAINT-GOBAIN Construction Products Polska Sp. z o.o. :: infoArchitekta.pl
Weber/ Saint-Gobain Construction Products Polska :: infoArchitekta.pl
ISOVER-Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. :: infoArchitekta.pl
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.