Znamy jury VIII edycji konkursu International VELUX Award 2018
Wśród jurorów VIII edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury International VELUX Award znały się wielkie sławy. Prace będą oceniać tegoroczni laureaci architektonicznego Nobla czyli Pritzker Prize 2017 – Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta z biura RCR Arquitectes oraz Li Hu, Rick Roy i Sasa Begovic. Już teraz warto się zarejestrować, aby otrzymywać materiały pomocne w przygotowaniu pracy konkursowej.
Z ogromną przyjemnością i dumą przedstawiamy jury, które będzie oceniać prace zaangażowanych studentów z całego świata. Mamy nadzieję, że jego członkowie dołożą wszelkich starań, aby wypromować efekty tych prac zgłoszone w dwóch kategoriach konkursowych: światło dzienne w budynkach i badania nad światłem dziennym - powiedziała arch. Monika Kupska-Kupis, odpowiedzialna w firmie VELUX za kontakty z uczelniami.
Wśród jurorów są tegoroczni laureaci architektonicznego Nobla, czyli Pritzker Prize 2017 – RCR Arquitectes: Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta z Hiszpanii. Są autorami takich projektów jak np. nowa siedziba główna Meditel w Casablance, The Edge Business Bay w Dubaju, park linearny Condal i budynek sądu prowincji w Barcelonie, czy też jeden z najnowszych projektów, muzeum Miró obejmujące wiejską rezydencję i pracownię artysty w Mont-Roig del Camp. RCR jest laureatem wielu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych, brali udział również w takich międzynarodowych wystawach, jak III Salon International de l'Architecture w Paryżu, Biennale w Wenecji, MOMA, Nowy Jork i Galeria Toto. Ma w Tokio.
Kolejny członek jury to Rick Joy, amerykański architekt, twórca Rick Joy Architects oraz zdobywca prestiżowej National Design Award z 2004 roku i wykładowca Harvard Graduate School of Design. Pracownia Rick Joy Architects stała się znana na arenie międzynarodowej dzięki licznym projektom zrealizowanym zarówno dla klientów prywatnych, jak i publicznych. Rick Joy uczestniczył w wielu wystawach, a jego prace wymieniono w ponad 150 publikacjach na całym świecie.
Wśród członków jury VIII edycji IVA jest również Li Hu - założyciel partner OPEN w Chinach i były partner Stevena Holl’a Architects oraz dyrektor studia Columbia-GSAPP na Uniwersytecie Columbia w Pekinie. Podczas swojej współpracy z Holl’em, Li Hu był odpowiedzialny za niektóre z projektów miejskich w Azji, w tym Linked Hybrid w Pekinie, Vanke Center w Shenzhen, Raffles City w Chengdu i Muzeum Sztuki Sifang w Nanjing. Niektóre z budowanych i realizowanych projektów OPEN obejmują: Młodzieżowe i Centrum Kultury Gehua, Szkołę Ogrodniczą / High School of Fangshan w Pekinie nr 4, Stepowane dziedzińce, HEX-SYS, Centrum Oceanograficzne Tsinghua, Pingshan Performing Arts Center, Tank Shanghai i Dialogue by the Sea. OPEN może się pochwalić wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Iconic Awards Best of Best 2017 czy Interior Design's Best of Year 2016.
Sasa Begovic, kolejny członek jury IVA 2018, to chorwacki twórca studia architektonicznego 3LHD. W swojej pracy skupia się na integracji i interakcji architektury, planowania miejskiego, krajobrazu, desingu i sztuki. Jest zdobywcą m.in. European Hotel Desing Award oraz World Architecture Festival Award. Jesienią 2017 roku objął posadę wizytującego profesora nadzwyczajnego na Cornell University, AAP, na Wydziale Architektury w Ithaca w USA. Projekty takie jak Most-Pomnik w Rijece, Hala Sportowa Bale, pawilony chorwackie na EXPO 2005 w Aichi w Japonii i EXPO 2008 w Saragossie w Hiszpanii, nabrzeże Riva w Splicie, Centrum Tańca w Zagrzebiu, Centrum Zamet i Hotel Lone to tylko niektóre z jego dokonań.
Członkiem jury został również Martin Pors Jepsen, wiceprezes Centrum Innowacji VELUX w Danii. Posiada on tytuł magistra nauk ścisłych w dziedzinie biznesu międzynarodowego i języków nowożytnych i zajmował wiele stanowisk w strukturach Grupy VELUX: był m.in. dyrektorem generalnym VELUX China oraz globalnym product menedżerem ds. energii słonecznej VELUX. W latach 2010–2016 Martin Pors Jepsen był dyrektorem generalnym ds. modułowych okien dachowych VELUX. Jest on również profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem ds. programu nauczania w Kopenhaskiej Szkole Biznesu.
Zadaniem jury jest ocena wszystkich projektów nadesłanych przez studentów architektury z całego świata, i wyłonienie w czerwcu 2018 zwycięzców regionalnych z pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki, a następnie ostateczny wybór zwycięzców globalnych podczas gali w październiku 2018 roku.
Dzisiejsi studenci to jutrzejsi decydenci w biurach architektonicznych, dlatego naszym celem jest uświadomienie im, jak istotne są warunki oświetlenia budynków światłem dziennym i podkreślenie znaczenia tego światła dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Pragniemy także, aby postrzegali oni Grupę VELUX jako ważnego partnera do przyszłej współpracy - wyjaśnia arch. Monika Kupska-Kupis.
Aby wziąć udział w międzynarodowym konkursie VELUX 2018, studenci architektury muszą się zarejestrować na stronie iva.velux.com do 31 marca 2018 roku i złożyć projekt do 15 czerwca 2018 roku. Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „światło naturalne w budynkach” oraz „badania nad światłem dziennym”. W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się do konkursu student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.
Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata i jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodowym Związkiem Architektów - International Union of Architects, UIA. Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział 4500 zespołów studenckich z 350 uczelni i 80 krajów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury.
Więcej informacji, a także inspiracji można znaleźć na iva.velux.com lub na wydarzeniu na Facebooku „Polacy w International VELUX Award 2018”.
Data publikacji: 10.01.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»