Dach z pamy - rozwiązania systemowe Weber
Zima bywa prawdziwym testem dla budynków użytkowanych od wielu lat. Na dachach wykonanych z papy w chłodnych i wilgotnych miesiącach mogą się pojawić mniejsze lub większe pęknięcia, rysy i pęcherze. Czy to znaczy, że po zimie trzeba od razu wymieniać całe pokrycie dachowe? Niekoniecznie! Eksperci Weber podpowiadają jak szybko i łatwo można naprawić zarówno uszkodzenia punktowe, jak i defekty na większych powierzchniach dachów papowych, z użyciem dedykowanych produktów m.in. masy bitumicznej weber.tec 911 i powłoki uszczelniającej weber.tec 905.
Jaki problem, taki produkt
Renowacja punktowa z weber.tec 911
Recepta na spękany dach
Szczelny dach szybko, pewnie i na długo
Zastosowanie gamy produktów tworzących rozwiązanie systemowe Weber do naprawy pokryć papowych daje gwarancję szczelnego i solidnego dachu na lata.
Dach w dobrym stanie technicznym chroni mieszkańców budynku i jego użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tworzy warstwę ochronną niczym parasol. Dachy płaskie pokryte papą bitumiczną ze względu na właściwości tego pokrycia są w szczególny sposób narażone na degradację. Pojawiające się punktowo na powierzchni dachu pęcherze czy spękania na większym obszarze mogą skutkować nieszczelnością dachu i występowaniem przecieków. W takich okolicznościach trzeba interweniować szybko i skutecznie. I tu z pomocą przychodzi marka Weber oferując wykonawcom i właścicielom budynków pakiet produktów naprawczych: masę bitumiczną weber.tec 911, powłokę uszczelniającą weber.tec 905 oraz preparat gruntujący weber.tec 902.
Jaki problem, taki produkt
Na płaskich dachach papowych można zaobserwować – zwłaszcza w trakcie lub tuż po okresie zimowym - dwa zasadnicze rodzaje uszkodzeń. Są to z jednej strony defekty punktowe, które pojawiają się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, z drugiej zaś uszkodzenia powierzchniowe, występujące lokalnie na większej przestrzeni lub nawet na całej powierzchni pokrycia. Do tych różnych rodzajów uszkodzeń eksperci Weber proponują różne produkty. „Masa dekarska weber.tec 911 to świetne rozwiązanie do naprawy uszkodzeń punktowych i niewielkich pęcherzy. Sprawdzi się również przy naprawie powierzchni dachowych w miejscach montażu np. anten, kominków wentylacyjnych czy okien dachowych. Jeśli naprawy wymaga większa zdegradowana powierzchnia dachu, na której występują spękania, wówczas najskuteczniejszą bronią będzie bitumiczna powłoka naprawcza weber.tec 905”, mówi Piotr Krupa, kierownik produktu zaprawy techniczne Weber.
Renowacja punktowa z weber.tec 911
Podczas przeglądu budynku po zimie wchodzisz na dach i widzisz na tej dotychczas nieskazitelnej płaskiej powierzchni papy wybrzuszenia i pęcherze. Skąd się pojawiły i co z nimi zrobić? Pod papę musiała dostać się woda, a przyczyn można szukać albo w błędach wykonawczych, wadach materiałów pokrycia czy braku paroizolacji na stopie, albo w uszkodzeniach mechanicznych, lub w degradacji papy w trakcie użytkowania. Niezależnie od powodów trzeba interweniować szybko, aby problem się nie rozprzestrzeniał. „Pęcherz nacinamy na krzyż i rozginamy koncówki papy, na podłoże pod nakładamy masę weber.tec 911, przeciętą papę dociskamy do podłoża, a nadmiar masy wcieramy w reperowane miejsce. Co ważne taką lokalną renowację, można przeprowadzać nawet wtedy gdy pada, lub jest wilgotno, byle tylko w naprawianym punkcie nie zalegała woda”, tłumaczy Andrzej Kozak, instruktor, dział doradztwa technicznego Weber. „Z punktu widzenia efektywności przeprowadzanych napraw bardzo ważny jest też fakt, że masa weber.tec 911 zabezpiecza naprawiane miejsce przed działaniem wody od razu po nałożeniu. I to niezależnie od tego, że swoje finalne właściwości uzyskuje po całkowitym związaniu tj. po 2-8 dniach, w zależności do warunków atmosferycznych. Zatem stosując weber.tec 911, zabezpieczamy dach błyskawicznie i od ręki”, dodaje Piotr Krupa.
Recepta na spękany dach
Jeśli zniszczeniu uległa większa powierzchnia pokrycia papowego i pojawiły się na niej spękania ochronę przed przenikaniem wody można przywrócić, stosując bitumiczną powłokę naprawczą weber.tec 905. Produkt ten sprawdzi się najlepiej w w duecie z preparatem gruntującym weber.tec 902. „Na zagruntowaną i suchą w dotyku powierzchnię dachu nakładamy masę bitumiczną, którą dzięki płynnej konsystencji, możemy wylewać bezpośrednio z pojemnika na podłoże. Następnie wystarczy rozprowadzić masę na odpowiednią grubość i szerokość, tak aby przykryć uszkodzenie z zapasem co najmniej 20 cm”, mówi Andrzej Kozak. Zwykle wystarczy nałożenie jednej wartswy powłoki, co sprawia, że weber.tec 905 jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Miejsce naprawy warto na świeżo posypać piaskiem kwarcowym, co znacznie zwiększa odporność wykonanej reperacji na warunki atmosferyczne.
Szczelny dach szybko, pewnie i na długo
Naprawa dachu powinna być prosta, szybka i skuteczna. Takie założenie przyświecało ekspertom Weber przy tworzeniu produktów weber.tec 911 i weber.tec 905. Z ich aplikacją bez problemu poradzi sobie każdy wykonawca wyposażony w standardowe narzędzia, takie jak kielnia, paca, wałek czy ściągaczka. Bitumiczne specyfiki marki Weber cechują się doskonałą przyczepnością do podłoża i długotrwałą elastycznością. Nie wykruszają się z czasem, dzięki czemu trwale zabezpieczają reperowaną powierzchnię i eliminują możliwości pojawienia się ponownych przecieków.
Jak uszczelnić dach z papy? Instrukcja remontu bitumiczną powłoką naprawczą weber.tec 905
Jak naprawić dach? Instrukcja remontu dziurawego dachu przy użyciu masy dekarskiej weber.tec 911
Zastosowanie gamy produktów tworzących rozwiązanie systemowe Weber do naprawy pokryć papowych daje gwarancję szczelnego i solidnego dachu na lata.
Idzie wiosna, czas na dachy! Już dziś warto sprawdzić stan zadaszenia po okresie zimowym i przekonać się czy nie są konieczne mniejsze lub większe reperacje.
Data publikacji: 16.03.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»