Nowe wytyczne unijne – zobacz co się zmieni w budownictwie
Do 10 marca 2020 r. Polska jest zobowiązana do wprowadzenia zaleceń znowelizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych do roku 2050. Komisja Europejska wskazuje kierunki, jakie powinny realizować krajowe polityki – pozostaje jednak pytanie jakie mechanizmy zadziałają w Polsce. Eksperci przekonują, że aby osiągnąć cel konieczne jest zwiększenie skali termomodernizacji z około 1 proc. do co najmniej 3 proc. A do tego potrzebne jest skuteczne wdrożenie przepisów i wzrost świadomości społecznej.
Jak czytamy w najnowszej, V edycji „Barometru zdrowych domów”, który powstał z inicjatywy Grupy VELUX, zmiany wprowadzone w dyrektywie unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) postawiły sobie za cel pełną dekarbonizację europejskich zasobów budowlanych do 2050 roku. Oznacza to ograniczenie zużycia energii konsumowanej przez budynki o 50-60 proc. i niemal całkowitą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Spełnienie tego celu wymaga dynamicznego zwiększenia tempa termomodernizacji istniejących budynków, ale też powszechnego stosowania odnawialnych źródeł energii, a także zmiany struktury wykorzystywanych dotąd źródeł ciepła, w kierunku tych odnawialnych. Państwa członkowskie mają czas do 10 marca 2020 roku na wdrożenie zmienionej dyrektywy.
– Jest to szalenie ambitne zadanie, co wyraźnie widać na przykładzie Polski gdzie 70 proc. budynków jednorodzinnych jest ogrzewanych przy użyciu węgla, a tylko 1 proc. można uznać za energooszczędne – mówi dr. inż. Szymon Firląg, z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przedstawiciel na Polskę „Buildings Performance Institute Europe”.
– Osiągnięcie zakładanej redukcji emisji gazów cieplarnianych wymaga zwiększania tempa termomodernizacji z około 1 proc. obecnie do co najmniej 3 proc. rocznie w przyszłości. Zyskają na tym wszyscy – właściciele budynków, środowisko naturalne i przedsiębiorcy, ponieważ wysoce efektywne, komfortowe i inteligentny budynki są kluczem do dekarbonizacji. Dodatkowo w przypadku Polski niezwykle ważna jest zmiana struktury źródeł ciepła wykorzystywanych do ogrzewania i podgrzewania wody– dodaje Szymon Firląg.
– Dyrektywa zwraca szczególną uwagę na powiązanie efektywności energetycznej ze zdrowym klimatem wewnętrznym. To ważna zmiana, gdyż budynki powinny przede wszystkim służyć ludziom i ich zdrowiu. Zatem należy wdrażać takie rozwiązania technologiczne i regulacje prawne obejmujące zarówno budynki nowe, jak i te poddawane renowacji, które będą gwarantowały mieszkańcom zdrowy klimat wewnętrzny. Trzeba mieć na uwadze to, że inwestycja w zdrowie ludzi, jest kluczowa dla polskiego społeczeństwa, a także, jak pokazują analizy zawarte w raporcie „Barometr zdrowych domów”, ma olbrzymi wpływ na gospodarkę – podkreśla Adam Ambrozik, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie VELUX Polska.
Znowelizowane przepisy dyrektywy EPBD mają stanowić narzędzie do osiągnięcia dekarbonizacji i pomóc w odpowiednim ukierunkowaniu polityki krajowej. O tym, czy będzie to rozwiązanie skuteczne zdecyduje sposób i tempo wdrożenia przepisów do prawa krajowego. Wprowadzone w dyrektywie zmiany nie są rewolucyjne i bazują na wcześniejszych przepisach, które często wzmacniają.
Oto najważniejsze kierunki zmian wg. znowelizowanej dyrektywy (EPBD), opracowane przez dr. inż. Szymon Firląga, z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej:
- Długoterminowe strategie termomodernizacji budynków i ich finansowania.
- Świadectwa energetyczne i paszporty termomodernizacyjne budynków
- Instalacje budowlane i ich przeglądy
- Elektromobilność
- Obliczanie charakterystyki energetycznej budynku
- Gotowość budynków do obsługi inteligentnych sieci
Jak podkreślają eksperci, procesowi implementacji dyrektywy powinna towarzyszyć skuteczna kampania społeczna. Bez niej nowe przepisy nie zyskają zrozumienia społecznego i staną się tylko „unijną biurokracją”. Tymczasem korzyści z dekarbonizacji odczujemy wszyscy, bo oznacza to czyste powietrze i większy komfort życia.
Infografika nawiązująca do głównych przekazów zawartych w znowelizowanej dyrektywie EPBD.
Data publikacji: 27.01.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»