Nowa rzeczywistość życia biurowego – wirtualne Dni Innowacji
Pomimo szeroko zakrojonych przygotowań do targów ORGATEC, w ostatnich tygodniach przed ich rozpoczęciem zdecydowana większość wystawców i odwiedzających targi postanowiła zrezygnować z udziału. W związku z tym Koelnmesse zdecydowało, że najlepiej odpowiedzieć na ten gest nie przekładając wydarzenia na inny termin, ale odwołując ORGATEC 2020. Kolejna edycja tych największych targów wyposażenia wnętrz biurowych odbędzie się w 2022 r. VANK jednak spotkał się z gośćmi online, aby zaprezentować najnowsze rozwiązania dla biur i wymienić się wiedzą o trendach w funkcjonowaniu miejsc pracy.
Niemiecka konferencja "ArchitectsEXPO, die virtuellen Innovationstage OFFICE + AKUSTIK!”, zaplanowana jako preludium do Orgatec 2020, odbyła się w dniach 27-29 października. Jako jedyny polski producent VANK pojawił się w planogramie prezentacji. Dorota Magdziak, Key Account Manager VANK, poprowadziła webinar "Raum für Ideen. Und zukünftige Ideen - mehr als Akustik.” Współpracujący z VANK Axel Praus - założyciel biura Workingwell, zajmującego się projektowaniem miejsc pracy - także przedstawił swoje przewidywania dotyczące biur przyszłości.
Prezentacje konkretnych rozwiązań w zakresie akustyki w biurze, standardów i megatrendów moderowane były przez zespół redakcyjny Konradin Architektur specjalizujący się w architekturze i projektowaniu wnętrz. Oprócz webinarów, przez te 3 Dni Innowacji goście mogli odwiedzać wirtualne stoiska, pobrać materiały marketingowe i zadawać pytania przedstawicielom firm poprzez czat. Zamiast więc wymieniać poglądy na żywo i kończąc wieczór w Kolonii kieliszkiem wina, każdy z gości usiadł ze swoim smartphonem, tabletem lub komputerem i otrzymał skondensowaną wiedzę, która posłuży mu w bieżących działaniach.
NEW WORK
Sformułowany jeszcze przed pandemią ruch NEW WORK rozumiany był jako zestaw środków mających na celu zwiększenie efektywności firm za pomocą innowacyjnych technologii, odpowiednich narzędzi zarządzania, a także płaskiej struktury i krótkich procesów decyzyjnych. Podkreślano globalizację, automatyzację procesów, mobilność, znaczenie zespołu, relacje nieformalne, work-life balance, ekologię. W nowej rzeczywistości pandemicznej należy ten ruch zdefiniować na nowo. Teraz włączamy do czynników mających wpływ na nowoczesne środowisko pracy: zwinność, przyspieszoną digitalizację, współpracę wirtualną, zarządzanie zespołami rozproszonymi, elastyczność w pracy między biurem a domem, zrównoważony rozwój w odpowiedzi na kryzys klimatyczny spowodowany ekspansją gospodarczą.
W swojej prezentacji Dorota Magdziak z VANK zwróciła uwagę na trendy, które teraz szczególnie będą miały wpływ na krajobraz życia biurowego i definicję NEW WORK.
AGILE WORKSPACE
VANK zwraca uwagę na to, że prawdziwym wyzwaniem dla firm jest reagowanie na potrzeby transformacji. W projektowaniu biur należy wziąć pod uwagę potrzebę elastyczności powierzchni ze względu na zmieniające się warunki najmu i znaczny udział trybu pracy zdalnej. Planowanie zmian powinno odbyć się tak, aby przestrzenie jak najlepiej służyły zespołom pracującym w modelu mieszanym. Liczą się zmienne rozwiązania i rekonfigurowalne układy, które wspierają zwinne metodyki pracy. Muszą istnieć możliwości korzystania z indywidualnych stanowisk pracy, miejsc do koncentracji i wideokonferencji czy pracy zespołowej. Zamykane boksy powinny być możliwe do demontażu i montażu po zmianie lokalizacji firmy. Zwłaszcza, jeśli ściany pokryte są materiałami pochłaniającymi dźwięki lub grafiką będącą elementem identyfikacji firmy. Możliwość przeniesienia ich do nowej lokalizacji może zminimalizować inwestycje w fit-out pomieszczeń biurowych. Stoły i hokery do szybkich spotkań dzięki swojej mobilności pozwolą na bezpieczny dystans pomiędzy pracownikami, dzięki czemu mogą oni dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów.
WELLBEING
Zagrożenie związane z koronawirusem przypomniało nam o tym, co w życiu jest najcenniejsze: o naszym zdrowiu. Z jednej strony stało się niezbędne zapewnienie przez firmy poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego swoim pracownikom, z drugiej – w niepewnych czasach urósł problem czynnika stresu i poprawy samopoczucia oraz waga odporności psychicznej i fizycznej.
Pomieszczenia akustyczne nie tylko zapewniają przestrzeń do koncentracji, izolują rozpraszające źródła hałasu w biurze, ale stwarzają okazję do odosobnienia i wypoczynku. Aby poprawić samopoczucie użytkowników, VANK wprowadził również wersję boksu, którego ściany pokryte są naturalnymi, oczyszczającymi powietrze roślinami, które mają znaczący wpływ na zdrowie.
UNLIMITED CREATIVITY
Home office rzeczywiście stał się częścią nowego świata pracy. Tradycyjne biuro jednak nie zniknie, bo będzie zaplanowane i wyposażone tak, aby ludzie chętnie w nim przebywali i osiągali sukcesy. Pomimo wszechobecnej dezorientacji i obawy o to, jak będzie wyglądała przyszłość, musimy myśleć o tym, jak zachęci pracowników do powrotu do biur. Zaplanowane wideokonferencje i kontakty wirtualne z wybranymi jednostkami, nie zastąpią interakcji w zróżnicowanej grupie i spontanicznej wymiany pomysłów. Prelegenci biorący udział w Dniach Innowacji zgodnie zauważają, że biuro w przeszłości będzie jeszcze bardziej doceniane jako miejsce spotkań. VANK odpowiada na to motywującym do spotkań podświetlanym LED boksem akustycznym z ilustracją polskiego artysty, Igora Chołdy, zatytułowaną „Friday”.
RECONNECTING TO NATURE
W związku z globalnymi zmianami klimatu i zanieczyszczeniami ekosystemu spowodowanymi działalnością człowieka, wielu z nas martwi się o kondycję środowiska. Pandemia nauczyła nas pokory wobec natury, która okazała się silniejsza. Teraz potrzebna jest twórcza energia i przyjazne dla środowiska działanie przemysłu. VANK jako producent bierze odpowiedzialność za przestrzeń życiową użytkownika, świadomie oferując produkty wykonane z ekologicznych materiałów czy prawdziwego drewna. Przykładem takiego wdrożenia są pufy CELOO skonstruowane z materiału celulozowego i tkanin biodegradowalnych (wełny i lnu) lub recyklingowanego poliestru. Naturalne kolory, dotyk drewna, rośliny czy dzienne światło - to elementy przyjaznego środowiska, które są i będą coraz bardziej doceniane przez pracowników.
VANK koncentruje się na tym, aby elementy wyposażenia wnętrz były nie tylko funkcjonalne, wysokiej jakości i designerskie, ale także projektowane z myślą o środowisku.
LESS WASTE
Generowanie mniejszej ilości odpadów zanieczyszczających środowisko nie jest już trendem czy innowacją, ale oznaką świadomej odpowiedzialności społecznej. W ostatnim czasie VANK udoskonalił fotel biurowy V6 decydując, że obok wszystkich elementów aluminiowych, również znaczna większość tworzywa użytego w tym produkcie będzie pochodzić z materiałów przetworzonych ponownie. W swoim podejściu pro-środowiskowym marka wychodzi do klientów również z szerszą ideą. Przestawne, modyfikowalne boksy akustyczne zwiększają możliwości użytkowania obiektu i zmniejszają ilość odpadów budowlanych przy kolejnych modernizacjach budynków w przyszłości.
Podsumowując wirtualne Dni Innowacji ArchitectsEXPO, można było usłyszeć wspólny głos wybrzmiewający w wygłoszonych wystąpieniach. Obawa o przyszłość biura otwiera oczy na to co dla pracowników i firm staje się jeszcze ważniejsze. Zdrowie, dobre samopoczucie, elastyczność, ale i potrzeba współpracy.
VANK oferując kreatywne, przyjazne społecznie i zrównoważone ekologicznie środowisko pracy, stymuluje potencjał twórczy ludzi, którzy z dala od izolacji, a blisko pozytywnej energii będą chcieli przebywać w biurach. Inspirowani przestrzenią i wymianą doświadczeń, przedstawią przyszłościowe pomysły i dokonają mądrych innowacji.
WHAT THE VANK!
Nasz cel to wyrafinowana przyszłość, zbudowana na kanwie doskonałego rzemiosła. Tworzymy meble. Obiekty. Znaki w przestrzeni. Wierzymy, że wyzwolenie z bylejakości, tymczasowości i zaściankowości może nastąpić dzięki inteligentnie zaprojektowanym przedmiotom, wykonanym przy użyciu nowoczesnych technologii. Odrzucamy naśladownictwo, wsteczność i formy znane z przeszłości. Bliskie są nam idee znoszące granicę pomiędzy sztuką, a rzeczywistością. Chcemy, by nasze meble wpływały na estetyzację przestrzeni. Były w niej obecne w odpowiedniej proporcji funkcji do wrażeń wizualnych.
Ponieważ sprawujemy kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, możemy do minimum ograniczyć negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Bycie eko to nie frazes. To wewnętrzna potrzeba.
Data publikacji: 17.11.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»