Blaty kamienne do każdego projektu i w każdym budżecie. Jak i gdzie wybierać materiał?
Moda na kamień w mieszkaniu sprawia, że coraz więcej osób interesuje się tego typu wykończeniami. Z drugiej strony inwestorzy wciąż obawiają się wysokich kosztów oraz trudności technicznych, związanych z montażem kamiennych blatów. Rozwiać wątpliwości klientów pomogą podpowiedzi ekspertów. Zapytaliśmy ekspertów firmy Interstone - importera kamieni z całego świata oraz oficjalnego dystrybutora spieków kwarcowych Laminam w Polsce, o to, jak i gdzie dobrać materiał odpowiedni do określonych wyzwań funkcjonalnych, charakteru wnętrza oraz przewidzianej puli wydatków.
Pierwsza kwestia, na którą trzeba rzucić nieco światła, to bogata paleta dostępnych materiałów. Blaty mające urodę kamienia wykonuje się z zarówno z kamieni naturalnych, jak i spieków kwarcowych. Przyjrzyjmy im się kolejno.
BLAT Z GRANITU I KWARCU
Kamienie naturalne mają dobrze znane zalety. Urzekają walorem niezwykle szlachetnego materiału oraz urodą niepowtarzalnego rysunku żył, pasm czy ziaren. Jednocześnie, w zależności od rodzaju, różnią się znacznie zarówno stylistyką oraz paletą barw, jak i cechami użytkowymi.
Do kuchni chętnie wybiera się granity, niezwykle wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury oraz przypadkowe uderzenia czy zarysowania, jakie mogą się zdarzyć w ferworze prac kulinarnych. Wśród bestsellerów plasują się m.in. czarne granity Star Gate (delikatnie połyskujący jak mika – poniżej na zdjęciu), Via Lattea (lekko nakrapiany bielą), Cosmic Black (z beżowymi pasmami) i Cosmic Gold (z rudymi pasmami) oraz Copacabana i Copacabana Black (z jasnymi żyłami o większej lub mniejszej wyrazistości). Prócz nich ciemnoszary Metalicus o ekspresyjnym wzorze i powściągliwy ciemnobrązowy Imperial Coffee, a także - zupełnie nietypowe jak na granity - niebieski Azul Bahia oraz mlecznobiały Perfect White.
Wciąż mniej znane od granitów są kwarcyty naturalne, które równie dobrze stawiają czoła wszelkim kuchennym wyzwaniom, a oferują m.in. wielkie bogactwo jasnych barw z efektownym, niezwykle różnorodnym rysunkiem. Wielkie zainteresowanie klientów budzą m.in. mlecznobiała Sublime, wytworny biało-zielonkawy Alexandrite (poniżej), bardzo delikatna, śmietankowa Perla Santana i kremowo-beżowa Patagonia z rudymi pasmami.
Dużym wzięciem cieszą się też niebiesko-szary Fusion Azul, złocisto-granatowy Fusion Dark, oba bardzo wzorzyste, a także powściągliwy Brilliant Black z harmonijnymi pasmami w odcieniach czerni i ciemny Negresco z białymi żyłami.
Rzadszym wyborem pozostają onyksy, mniej polecane na same blaty – bardziej na elementy towarzyszące, np. ściany wysp oraz tzw. backsplashe, czyli pasy ścian między dolnym a górnym pasem zabudowy. Kamienie te zdolne są zaspokoić apetyty najbardziej wymagających miłośników piękna, charakteryzują się bowiem wspaniałą paletą barw i wzorów z dużym udziałem odcieni koloru białego. Znakomitym przykładem jest Biały Kryształ – White Crystal (poniżej), przynoszący migotliwą mozaikę śnieżnej bieli, srebrzystej szarości oraz odrobiny złota. Wspaniale wygląda podświetlony od spodu, wydają się wówczas delikatny jak mgła – a jednak okazuje się niezwykle twardy, co wyjątkowo cenne zwłaszcza w kuchni.
A MOŻE SPIEK KWARCOWY?
Ze względów praktycznych na blaty kuchenne nie są polecane marmury, zbyt miękkie i za bardzo podatne na zaplamienie, by dobrze służyły w tej roli przez lata. Na wszystko jest jednak sposób. Fascynującą od wieków urodę tych kamieni, m.in. słynnej białej Carrary oraz eleganckich Statuario i Statuarietto, wiernie odtwarzają bowiem spieki kwarcowe, które jednocześnie wyróżniają się z najwyższymi walorami funkcjonalnymi.
Spieki włoskiej firmy Laminam, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Interstone, powstają z naturalnych minerałów – granulatu kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych – które zostają sprasowane, a następnie wypalone w temperaturze 1220°C. Wówczas odrębne dotąd ziarna stapiają się z sobą – łączą niezwykle trwale w tzw. polikryształ. Efektem tego procesu są idealnie płaskie płyty, cienkie (grubości od zaledwie 3 do 20 milimetrów) i lekkie (metr kwadratowy najcieńszego z nich waży zaledwie 8 kg), a przy tym niezwykle wytrzymałe. Dlatego nadają się nie tylko na blaty, ściany czy posadzki, lecz także (co w przypadku kamieni naturalnych niemożliwe) na fronty meblowe.
Wzorem, kolorem, fakturą, a także chłodnym dotykiem potrafią świetnie naśladować najróżniejsze rodzaje kamienia. Za przykład może posłużyć bogata kolekcja Laminam Naturali, oferująca urodę białych marmurów Stautario, Statuarietto czy Calacatta w zestawieniu z niedościgłymi walorami użytkowymi – tak wielkimi, że nadają się nawet na podłogę. Poniżej białe jak śnieg spieki Laminam Naturali Bianco Statuario Venato w wykończeniu matowym.
Spieki są też sposobem na to, by na blaty i inne powierzchnie w kuchni wprowadzić urodę kamieni najmniej odpornych na zaplamienie, jak trawertyn (Travertino Navona, Travertino Romano, Travertino Grigio Venato) albo piaskowiec (przypominają go m.in. modele Fokos Sale, Calce Avorio, Pietra di Savoia Perla).
JAK I GDZIE SZUKAĆ, CZYLI WSZYSTKO DLA ARCHITEKTA
Zarówno na forach tematycznych, jak i nawet w profesjonalnych studiach mebli kuchennych klienci mogą spotkać się z opinią, że blaty kamienne są drogie. Czy to prawda? Nie – kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Istotną rolę odgrywa też oczywiście skala przedsięwzięcia – blaty do kuchni w kompaktowym mieszkaniu nie będą kosztowały tyle, ile te do obszernej willi.
Aby się o tym przekonać, warto zajrzeć na stronę interstone.pl, gdzie czekają niezliczone rodzaje kamienia z 15 krajów świata, a także aż 150 modeli spieku kwarcowego Laminam. Łatwo tu też sprawdzić stany magazynowe oraz w wygodnej formule online wybrać konkretny slab granitu, kwarcytu lub onyksu o najpiękniejszym rysunku czy odcieniu. W tym celu należy wejść w zakładkę stan magazynu (https://interstone.pl/pl/stan-magazynu). Online można także zamówić próbki konkretnych materiałów – należy w tym celu skorzystać zakładki produkty – zamów próbkę (https://www.sklepkamieniarski.com/probki/probki_kamien_naturalny). Z kolei w Panelu Architekta Laminam (https://laminam.pl/do-pobrania/panel-architekta) czekają modele BIM spieków kwarcowych.
Najlepszym pomysłem jest jednak wizyta w jednym z showroomów lub oddziałów Interstone, rozlokowanych na obszarze całej Polski. Wszystkie są otwarte i zapraszają, by w bezpiecznych warunkach obejrzeć na żywo zarówno kamień, jak i spieki. Na wybrany materiał zwykle nie musimy czekać – w magazynach większość modeli jest dostępna od ręki albo w ciągu kilku dni (gdy dany kamień lub spiek trzeba dostarczyć z innego miasta).
Showroom Interstone w Pruszczu Gdańskim
Na gości czekają: showroom Interstone w Warszawie oraz oddziały w Mszczonowie, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Pruszczu Gdańskim, showroomy firmowe Laminam w Warszawie i Poznaniu oraz showroomy partnerskie w Zielonej Górze, Gdyni, Łodzi i Płocku.
Showroom Interstone w Pruszczu Gdańskim
Adresy oraz aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie https://interstone.pl/pl/kontakt. Salony te zapraszają zarówno architektów i projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Każdy może tu wstąpić, by na własne oczy przekonać się o zaletach oferowanych materiałów. Dzięki fachowemu wsparciu ekspertów łatwo wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się na blacie kuchennym. A także na parapetach, ścianach, posadzce... i nie tylko!
Data publikacji: 19.05.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»