Jak zaprojektować idealne oświetlenie? Od koncepcji po realizacje
Projektanci ze studia DECHEM o kolekcji MODERN BALL
MODERN BALL to jedna z najnowszych kolekcji, zaprojektowana przez duet Michaela Tomišková i Jakuba Janďoureka ze studia DECHEM dla polskiego producenta oświetlenia AQForm. Każdy projekt to proces, na który składa się często kilka, a nawet kilkanaście miesięcy pracy i poszczególnych etapów – od koncepcji po testy i finalną produkcję. Jak wyglądało to w przypadku kolekcji kulistych opraw?
Inspiracje. Ponadczasowość kształtu
Szkło jest jednym z najbardziej tradycyjnych materiałów w przemyśle oświetleniowym. Kula jest jednym z najbardziej ponadczasowych kształtów. Polski producent był pewny, że te archetypy w połączeniu z nowoczesną technologią LED mogą zaoferować doskonały rezultat. Do współpracy przy projekcie zaprosił czeskie biuro projektowe DECEHM, z którym miał już na koncie jedną wspólnie opracowaną kolekcję. Celem było stworzenie oświetlenia architektonicznego, które zrównoważy piękno formy z jej funkcjonalnością. W końcu sztuczne światło towarzyszy nam każdego dnia. Jego jakość jest kluczowa, jeśli chodzi o to, jak postrzegamy wnętrze, w którym żyjemy. Jednak światło to nie tylko funkcja. Powinno być również szykownym dodatkiem do każdej aranżacji wnętrza. Kolekcja MODERN BALL jest odpowiedzią na tę potrzebę.
Czas. 18 miesięcy od koncepcji do wdrożenia
Powstawanie produktu od pomysłu po wdrożenie zajęło ponad 1,5 roku. Realizacja projektu oprawy oświetlenia to dosyć skomplikowany proces biorąc pod uwagę technologię, funkcjonalność oraz design produktu. Na każdym etapie potrzebna jest duża ilość prób i testów, które pozwalają opracować optymalne rozwiązanie. Ta kolekcja to połączenie ręcznie produkowanego szkła, które ma pewne tolerancje ze względu właśnie na proces produkcji, który nigdy nie będzie idealnie taki sam, z opracowywanym maszynowo aluminium, które wymaga niemal chirurgicznej precyzji. Dlatego pod uwagę trzeba było wziąć m.in. wiele czynników pozwalających zniwelować różnice pomiędzy wymaganiami obu tych materiałów. Taki proces wymaga czasu i kolejne kroki często jeszcze korygują poprzednie.
Ponieważ była to kolejna współpraca firmy AQForm ze studiem DECHEM oraz następny produkt wykorzystujący szkło, mogli zaczerpnąć, z doświadczeń jakich nabrali podczas opracowywania pierwszej kolekcji: MODERN GLASS. To pozwoliło zaoszczędzić kilka miesięcy poszukiwań drogi na połączenie między technologią aluminium, w której AQForm porusza się na co dzień, a ręcznie produkowanym szkłem.
Relacje. Ponowna współpraca AQForm ze studiem DECHEM
–Do współpracy przy tej kolekcji zaprosiliśmy studio DECHEM, z którym opracowaliśmy już wspólnie jedną kolekcję. Michaela Tomiskowa i Jakub Jandourek, projektanci DECHEM, którzy specjalizują się w realizacjach wykorzystujących szkło, wnieśli świeże spojrzenie na formy, ogromne doświadczenie dotyczące szła i wykorzystywania go w projektach oświetleniowych. My, jako producent, całe zaplecze wraz z know-how wykonawczym. Podczas współpracy projektanta z producentem obie strony wzajemnie się uzupełniają – mówi Barbara Olesiak-Kasparek, marketing manager w AQForm.
Czas testów. Technologia 3D
Pierwsze koncepcje testowano w komputerze na bryłach 3D. AQForm szukało pierwszych proporcji i kształtów. Kolejnym krokiem były wydruki 3D, które pozwalały zweryfikować skalę w rzeczywistości. Sprawdzić, czy wszystkie komponenty faktycznie się mieszczą a sama forma jest odpowiednio dopasowana do zadanej funkcji. Jeden z pierwszych świecących prototypów został złożony w dużej mierze właśnie na komponentach wydrukowanych na drukarce 3D i uzbrojony w szklany, – również prototypowy – klosz. – Oglądaliśmy go w kilkanaście osób. już wtedy oprawa robiła duże wrażenie. Wiedzieliśmy, że wybraliśmy dobry kierunek – dodaje marketing manager AQForm.
Finalny produkt. Rodzina opraw MODERN BALL
MODERN BALL w swoich założeniach miał wpasować się w konkretne potrzeby użytkowników i projektantów wnętrz. Na rynku potrzebne jest oświetlenie o funkcji ozdobnej, które łączy wysoką efektywność z komfortem wizualnym. Takich opraw używa się m.in. nad stoły, lady recepcyjne, ale też np. jako oświetlenie główne w salonie czy jadalni. Dlatego początkowo producent wraz z projektantami skupił się na większych formach opraw wiszących i sufitowych.
Projektując MODERN BALL postawiono na komfort użytkownika wnętrza – to był „must have” tego projektu. Dzięki temu udało się uzyskać tak zoptymalizowane połączenie szklanego klosza z technologią, że można było pójść o krok dalej, jeżeli chodzi o typy opraw w tej kolekcji.
Finalnie to aż trzy rodzaje opraw: zwieszana, kinkiet oraz wpuszczana. Kompozycje symetrycznie ułożonych kul łączą funkcję ozdobną z wysoką efektywnością i komfortem wizualnym. To idealne połączenie technologii i wzornictwa.
Więcej na https://www.aqform.com/pl/
Data publikacji: 20.10.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»