Oprowadzania po wystawach. Przeglądamy najciekawsze wydarzenia
Oprowadzania kuratorskie po wystawach to najlepszy sposób na zwiedzanie ekspozycji. W ten sposób można dowiedzieć się najwięcej o prezentowanych eksponatach. To również często możliwość zadania dodatkowych pytań. W najbliższych dniach odbędzie się wiele oprowadzań po ciekawych wystawach, dlatego poniżej zebraliśmy ten najbardziej interesujące.
W ramach 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy organizowane są oprowadzania autorskie po nagrodzonych obiektach. W najbliższą niedzielę odbędzie się oprowadzanie po muzeach Cytadeli Warszawskiej. Za realizację odpowiada pracownia WXCA. Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj.
— Tym razem wraz z pracownią WXCA wybierzemy się na warszawską Cytadelę, gdzie w ubiegłym roku powstały dwa gmachy muzealne: Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski. Oba projekty w 10. edycji konkursu nominowane były w kategorii Architektura użyteczności publicznej, ostatecznie zwycięzcą zostało Muzeum Wojska Polskiego — zapraszają organizatorzy. Obowiązują zapisy z limitem miejsc. Strona wydarzenia.
Przypominamy również o wykładzie pt. „Droga do projektowania” w ramach wystawy „Julia Keilowa. Projektantka”, o którym pisaliśmy tutaj. Oprowadzania po wystawie z edukatorem lub edukatorką odbywają się w każdą niedzielę, o godz. 16:00.
Z kolei w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać 11. Międzynarodową wystawę rysunku studenckiego “RYSOWAĆ TERAZ”. W niedzielę organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Aleksandra Sojak-Borodo oraz Martyna Rzepecka przybliżą nam genezę konkursu oraz zdradzą kulisy wystawy. Strona wydarzenia. O wystawie pisaliśmy tutaj.
Tydzień później, 16 czerwca w niedzielę Muzeum Gdyni zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej "Gdynia – Dzieło Otwarte" z badaczką architektury Weroniką Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia sylwetek młodych, śmiałych architektów z Warszawy i ze Lwowa, którzy nie wahali się wprowadzać awangardowych zasad „papieża modernizmu” Le Corbusiera do swoich gdyńskich realizacji. Strona wydarzenia.
W Muzeum Gdyni odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie "To nie jest magazyn". Termin: 23.06.2024 r., godz. 14:00. Bezpłatne bilety do pobrania w kasie muzeum lub na stronie muzeum. — Jakie cenne obiekty kryją się w Muzeum Miasta Gdyni? Ile mamy obrazów? Skąd te wszystkie obiekty się wzięły? Jak dbamy o muzealia? Na oprowadzaniu kuratorka Katarzyna Gec-Leśniak przybliży koncepcję najnowszej wystawy w Muzeum Miasta Gdyni zatytułowanej „To nie jest magazyn” — zapraszają organizatorzy.
Na naszej liście mamy też propozycję dla najmłodszych: rodzinne oprowadzanie po wystawie "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy". Jak odbudowywano Warszawę? Dlaczego na ulicach instalowano budki telefoniczne? Jak wyglądały wózki dziecięce i place zabaw? Jakimi kolorami i neonami świeciła nocą stolica? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas rodzinnego oprowadzania po wystawie, a opowie o niej Marta Gawryluk, varsavianistka i inicjatorka „Parady dzidziusiów” – spacerów rodziców z dziećmi w wózkach. Obowiązują zapisy, liczba miejsce jest ograniczona. Strona wydarzenia.
26 czerwca w Galerii BWA Wrocław odbędzie się oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie "Olbrzymki", które poprowadzi Magdalena Weber, przewodniczka, edukatorka i koordynatorka ds. dostępności w BWA Wrocław. Wydarzenie ma charakter otwarty dla wszystkich. — Czym jest audiodeskrypcja? Podążając za definicją, audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych, przekazywany osobom niewidomym i słabowidzącym drogą słuchową. Audiodeskrypcja daje możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa czy gry aktorskiej, dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, produkcjach audiowizualnych, teatrze, oraz podczas widowisk sportowych — zachęcają organizatorzy. Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 8.06.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»