Przegląd wystaw związanych z architekturą
Wystawa inspirowana polskimi samowolami budowlanymi przełomu XX i XXI wieku „Teren prywatny”, ekspozycja poświęcona postmodernistycznej odbudowie Elbląga czy monograficzna wystawa „Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania” - to tylko kilka z wielu ciekawych propozycji aktualnych wystaw. Poniżej krótki przegląd najciekawszych wydarzeń wystawienniczych związanych z architekturą.
„Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania”
To pierwsza monograficzna wystawa poświęcona sylwetce i pracy Jana Bogusławskiego. Należy on do grona wielkich osobowości polskiej architektury XX wieku. Projektował budynki, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne. Przez całe życie był związany z Warszawą.
Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa.
Wystawa czynna do 30 września 2024 roku.
„Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga”
Wystawa jest efektem współpracy dwóch instytucji – Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz wsparcia wielu lokalnych, elbląskich ekspertów i ekspertek i twórczego zaangażowania artystów i artystek z całej Polski. Zapoczątkowana na wielką skalę w latach 80. XX wieku odbudowa zniszczonego w czasie wojny Starego Miasta w Elblągu powszechnie utożsamiana jest z koncepcją retrowersji – autorską doktryną konserwatorską opracowaną przez prof. Marię Lubocką-Hoffmann.
Miejsce: Pawilon wystawowy SARP, Warszawa.
Wystawa czynna do 21 lipca 2024 roku.
Kolejna odsłona wystawy "Polskie Projekty Polscy Projektanci: Jakub Szczęsny"
Organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę wystawy z cyklu "Polskie Projekty Polscy Projektanci: Jakub Szczęsny". Tym razem ekspozycję będzie można oglądać w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Na wystawie będzie można zobaczyć m. in. unikatowy Dom Kereta, powtarzalne mikrodomki modułowe czy instalacje Szczęsnego w przestrzeni publicznej.
Miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach
Wystawa czynna do 1 grudnia 2024 roku.
„Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku”
Ekspozycja ukazuje historie wybranych hoteli, które działały w Gdańsku w okresie przed- i powojennym (do 1989 roku). Zwiedzający mogą zobaczyć zdjęcia i pocztówki przedstawiające hotele w Gdańsku, a także wiele ciekawych innych eksponatów - m.in. elementy zastawy z restauracji hotelowych, przewodniki i foldery turystyczne.
Miejsce: Muzeum Gdańska - Dom Uphagena, Gdańsk.
Wystawa czynna do 3 listopada 2024 roku.
„Teren Prywatny”
Wystawa „Teren prywatny” zainspirowana została polskimi samowolami budowlanymi przełomu XX i XXI wieku – okresu, w którym uginający się pod ciężarem kryzysów schyłkowy komunizm i konstruowany naprędce, rodzący się w chaosie kapitalizm dały asumpt do wykształcenia się szeregu alternatywnych praktyk architektonicznych.
Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Warszawa.
Wystawa czynna do 21 lipca 2024 roku.
„Vue d'optique i maszyny optyczne”
Na ekspozycji można zobaczyć zaprojektowane XVIII-wieczne ryciny, które powstawały w ramach wyspecjalizowanych warsztatów drukarskich. Są to głównie widoki perspektywiczne, przedstawiające architekturę, założenia urbanistyczne lub scenografię ukazujące przeważnie miasta i wnętrza budynków. Ryciny można oglądać za pomocą specjalnych zograskopów.
Miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wystawa czynna do 4 sierpnia 2024 roku.
„Ruch tektoniczny”
Na wystawie można zobaczyć najważniejsze obiekty i bogactwa Kielecczyzny. Ekspozycja to świetna okazja, by poznać lepiej jeden z najstarszych geologicznie obszarów Europy.
Miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wystawa czynna do 30 września 2024 roku.
Data publikacji: 10.07.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»