Wykład i dyskusja "Wstęga Pamięci - Pomnik AK w Krakowie" - Alexander Smaga
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wykład Alexandra Smagi, wiedeńskiego rzeźbiarza i architekta, współautora zwycięskiej pracy konkursowej na pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie, w planowanym tam Ogrodzie Pamięci Narodowej.
"Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne były unikatowym wydarzeniem o światowej skali. W żadnym z okupowanych w Europie państw alianckich, siła oporu nie osiągnęła takiego wymiaru. Inspirowaliśmy się przede wszystkim najważniejszymi pomnikami w Polsce, ale też miejscami w Normandii i w Południowej Anglii. Są to duże, otwarte przestrzenie z odpowiednim otoczeniem, które wzmacnia wyraz pomnika. Powstaje szczególne miejsce dla oddawania hołdu i kontemplacji. Pomnik łączy w sobie tradycje i współczesność. Opracowanie projektu technikami cyfrowego projektowania oraz metodami referencji kartograficznych."
Projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego za „koncepcję odpowiadającą na przesłanie ideowe i przedstawione motywacje dotyczące szczegółowej lokalizacji i uformowania pomnika wraz z otoczeniem”. Zdaniem jury „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. 'wstęgą pamięci' w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”. Przestrzeń ta „wraz z umieszczonym akcentem na osi proponowanej alei pamięci AK, stanowi o jego oryginalności przestrzennej, społecznej i artystycznej”.
Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Partnerem w Polsce jest biuro: AiR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o.
Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności.
25 września 2014
godz.: 18:00
Galeria Architektury Sarp
Plac Szczepański 6, 31-011 Kraków
godz.: 18:00
Galeria Architektury Sarp
Plac Szczepański 6, 31-011 Kraków
Strona wykładu: facebook.com
Data publikacji: 15.09.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»