Sufity podwieszane w kształtowaniu akustyki wnętrza
Odpowiednie środowisko akustyczne ma podstawowe znaczenie we wnętrzach, w których przebywają, pracują lub uczą się ludzie. W tworzeniu optymalnego otoczenia akustycznego sufity podwieszane odgrywają kluczową rolę.
- Z punktu widzenia akustyki pomieszczeń i sufitów podwieszanych, najważniejsze są trzy główne obszary, na których koncentrujemy swoje działania podczas projektowania i tworzenia rozwiązań poprawiających komfort akustyczny wnętrz – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. Są to:
* Dyskrecja rozmów: „Nie chcę, by słyszano, o czym rozmawiam!”
* Koncentracja: „Nie chcę, aby mi przeszkadzano!”
* Rozumienie mowy: „Chcę, by mnie rozumiano!”
Dyskrecja rozmów – maksymalna izolacyjność akustyczna (rodzina sufitów dB)
Dyskrecja rozmów jest miarą określającą stopień, w jakim nie można usłyszeć ani zrozumieć treści danej rozmowy. Dla zapewnienia maksymalnej dyskrecji, indywidualne biura czy gabinety lekarskie wymagają skutecznej izolacji dźwiękowej od innych pomieszczeń. - Sufity podwieszane z rodziny dB, składające się z płyt o zwiększonej gęstości m.in. ULTIMA dB, PERLA dB i SAHARA dB, minimalizują przenikanie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami aż o 43 dB, dzięki czemu wszelkie rozmowy mogą zachować prywatny charakter – mówi Anna Baczkowska.
Koncentracja – maksymalne pochłanianie dźwięków (rodzina sufitów trzeciej generacji – OP)
Koncentracja może być zaburzona przez różne rodzaje dźwięków, które mogą generować nadmierny hałas. W dużych biurach na planie otwartym (typu open space) lub tzw. call center, rozmowy czy dźwięk telefonów i urządzeń biurowych mogą poważnie zakłócać pracę oraz powodować dyskomfort. W takich miejscach celem staje się maksymalne ograniczenie hałasu. - Regulując nadmierne odbicia dźwięków, sufity z rodziny OP (open plan) o obniżonej gęstości m.in. ULTIMA OP, PERLA OP zapewniają ich pochłanianie na najlepszym poziomie – tłumaczy Anna Baczkowska. Rodzina sufitów OP to produkty tzw. trzeciej generacji, wykonane
w nowej technologii formowania płyt na mokro.
Rozumienie mowy – równowaga pomiędzy izolowaniem i pochłanianiem dźwięku (rodzina sufitów standardowych)
Rozumienie mowy odnosi się do konieczności rozumienia komunikacji werbalnej, występującej zarówno w postaci bezpośredniej rozmowy, jak i mowy emitowanej przez system głośników na danej przestrzeni. Czynnikami decydującymi o poprawie rozumienia mowy jest kontrola pochłaniania dźwięku i izolowanie dźwięku oraz zachowanie równowagi pomiędzy tymi parametrami akustycznymi. We wnętrzach, w których konieczne jest zachowanie dobrego rozumienia mowy, najlepiej zastosować rozwiązania, które łączą w sobie dobre parametry pochłaniania
i izolowania dźwięku. - Rekomendujemy w tym względzie standardowe rozwiązania, czyli płyty sufitowe o średniej gęstości m.in. ULTIMA, PERLA, SAHARA i SAHARA MAX. Zapewniają one znakomitą równowagę pomiędzy izolowaniem od niepożądanego hałasu dobiegającego z zewnątrz a poprawą jakości dźwięku wewnątrz pomieszczeń – dodaje Anna Baczkowska. Sufity te idealnie nadają się do zastosowania w klasach szkolnych oraz salach konferencyjnych i wykładowych.
Warto wiedzieć, że parametry akustyczne sufitów podwieszanych z wełny mineralnej zależą od połączenia trzech czynników:
- gęstości – im większa jest gęstość płyty, tym pochłanianie dźwięku jest niższe,
a izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków są wyższe;
- porowatości – im jest większa porowatość płyty, tym pochłanianie jest wyższe,
a izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków są niższe;
- grubości – im większa jest grubość płyty, tym wyższe jest pochłanianie dźwięku, izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków.
Zapraszamy na www.armstrong.pl >>
Data publikacji: 29.07.2011
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»