Spotkanie z cyklu MOBILSARP: Szalona Galeria i MoKaPP
Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław zaprasza na spotkanie z cyklu MOBILSARP, prezentujące dwa projekty, o których opowiedzą ich autorzy: Szaloną Galerię -(Jakub de Barbaro (Warszawa) oraz MoKaPP, czyli Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej - Fundacja Transformator i Mikołaj Smoleński (Wrocław).
Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2017 r. o godzinie 18:00 we wrocławskim Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Spotkanie poprowadzi arch. Beata Stobiecka.
O projektach i ich autorach:
Szalona Galeria to mobilne centrum kultury, zainicjowane przez projektanta Jakuba de Barbaro oraz dwójkę artystów – Agnieszkę Polską i Janka Simona, które w lipcu i sierpniu 2016 roku przejechało przez Polskę, zatrzymując się w małych miejscowościach. Zawierało księgarnię, kino plenerowe oraz podróżującą wystawę sztuki współczesnej. Przemieszczając się po różnych regionach Polski, Szalona Galeria zatrzymała się na kilka dni w ośmiu miejscowościach, m.in. w Lipcach Reymontowskich, Bojadłach, Chełmku, Reszelu. Wystawę dokumentującą tę podróż można było obejrzeć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (10.11.2016- 08.01.2017).
Artyści, którzy wzięli udział w wystawie Szalonej Galerii: Wojciech Bąkowski, Bracia (Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka), Karolina Brzuzan, Sebastian Buczek, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Marta Deskur, Andrzej Dudek-Dürer, Daria Giwer, Aneta Grzeszykowska, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Igor Krenz, Agnieszka Kurant, Robert Kuśmirowski, Natalia LL, Marcin Maciejowski, Honorata Martin, Przemek Matecki, Gizela Mickiewicz, Paulina Ołowska, Katarzyna Przezwańska, Joanna Rajkowska, Robert Rumas, Daniel Rumiancew, Adam Rzepecki, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal, Magda Starska, Andrzej Szpindler, Aleksandra Wasilkowska oraz Julita Wójcik.
Jakub de Barbaro. Projektant. Absolwent ASP w Krakowie, członek STGU. Były wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju, współzałożyciel Spółdzielni Goldex Poldex i Szalonej Galerii. Zajmuje się projektowaniem publikacji, identyfikacji i systemów informacyjnych głównie w polu sztuki i kultury. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Muzeum Sztuki (Łódź), Galerią Raster (Łódź), Cricoteką (Kraków), Muzeum Narodowe (Kraków), Sternberg Press (Berlin), The Elizabeth Foundation for the Arts (Nowy Jork), Éditions Dilecta (Paryż), Museum Abteiberg (Mönchengladbach), European Conference of Promoters of New Music (Utrecht), Arnolfini (Bristol). Mieszka i pracuje w Warszawie.
MoKaPP czyli Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej to przedsięwzięcie, w którym architektura jest narzędziem. Podstawowym zadaniem wędrującej „bazy aktywności” jest zachęcenie lokalnych społeczności do wspólnego korzystania z przestrzeni, wymiany informacji, wspólnej pracy, rekreacji i zabawy. Bazą MoKaPP-u jest mobilny pawilon zaprojektowany przez Mikołaja Smoleńskiego, ustawiany na kilka tygodni w wybranym miejscu. Jego elastyczna struktura umożliwia adaptację do niemal wszystkich działań – także tych spontanicznych, inicjowanych przez mieszkańców. Pomysłodawcą i organizatorem działalności MoKaPPu była Fundacja Transformator. Projekt był niemal w całości sfinansowany ze środków Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Od lipca do września 2016 roku pawilon MoKaPP działał w Lubiążu, Wrocławiu, Chojnowie, Szczytnej i Nowej Rudzie-Drogosławiu.
Fundacja Transformator to funkcjonująca od 2009 roku organizacja pozarządowa, która w swojej działalności skupia się przede wszystkim na badaniu i upowszechnianiu architektury. Trzon fundacji stanowią historycy sztuki z wykształcenia i aktywiści z zamiłowania – Agata Gabiś, Karolina Jara i Michał Duda. W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 fundacja realizowała projekt MoKaPP oraz WroAPP – internetowy przewodnik po wrocławskiej architekturze XX i XXI wieku (www.wroapp.pl).
Mikołaj Smoleński– architekt, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom w 2002 roku – I nagroda w konkursie im. Zbyszka Zawistowskiego), na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture (MoNArch) oraz podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Prowadzi własną platformę projektową SOFFT, współpracuje z wrocławskimi i warszawskimi biurami architektonicznymi. Zajmuje się również działaniami z pogranicza architektury i sztuki, dotyczącymi przede wszystkim przestrzeni publicznej.
Więcej informacji na stronach SARP Wrocław oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Data publikacji: 18.04.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»