Sensorium - jedno z wyróżnień w międzynarodowym konkursie Mango Vinyl Hub Club
Dwa wyróżnienia w międzynarodowym konkursie architektonicznym "Mango Vinyl Hub Club" zdobyli Studenci z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Poniżej prezentujemy projekt SENSORIUM - Mango Vinyl Hub. Zespół projektowy: Kamil Adamiak, Agnieszka Bogacka, Karolina Chwilczyńska, Adrian Czarny-Kropiwnicki.
Zespół projektowy (Politechnika Poznańska):
Kamil Adamiak
Agnieszka Bogacka
Karolina Chwilczyńska
Adrian Czarny-Kropiwnicki
Sensorium to założenie wynikające z adaptacji budynków dawnej fabryki aluminium w łotewskim miasteczku Kieś na lokalne centrum kultury. Celem projektu było tchnienie nowego życia w istniejące mury tworząc azyl dla artystów - miejsce przeznaczone do wymiany myśli, wyrażania siebie i wzajemnego inspirowania się. Jako że założenia konkursu przewidywały utworzenie siedziby organizacji Mango Vinyl jako pierwszy etap inwestycji, cały projektowany kwartał podporządkowany został muzyce: jej związkom z innymi dziedzinami sztuki, rzemiosłem i technologią. Dążeniem Sensorium miało być stanie się kulturalnym środkiem ciężkości regionu, zachęcając przy okazji do odwiedzin szerokie spektrum lokalnej społeczności.
Gości Sensorium zachęca się do poszerzania własnej percepcji muzyki przez wykorzystanie wszystkich zmysłów. Słuch prowadzi ich w miejsca przeznaczone do występów muzycznych. Począwszy od głównego dziedzińca, przez studia nagraniowe i sale prób do wnętrz opuszczonych hal, które po zmroku służyć mogą za industrialną przestrzeń imprezową. Następnie zmysł wzroku zwraca uwagę na wizualne walory - celebrację kolorów i kształtów w pracowniach mody oraz piękna ruchu podczas warsztatów tanecznych w jednostkach dydaktycznych w obrębie Sensorium. Jedną z nich jest przedszkole, gdzie dzieci uczone są od najmłodszych lat dokładnego poznawania otaczającego ich świata.
By projektowanie miejsce cały czas tętniło życiem i zachęcało do ponownych odwiedzin, gościom oferuje się możliwość skosztowania kuchni serwowanej w licznych knajpach, kawiarniach i foodtruckach, a cykliczne imprezy kulinarne, targi śniadaniowe, warsztaty i degustacje mają za zadanie dodatkowo poszerzać gastronomiczne horyzonty. Ale nie tylko jedzenie oferuje doznania zapachowe w Sensorium. Założenie domykają pracownie artystów i rzemieślników wypełnione oparami farb, zapachem drewna i twórczego zacięcia - to tutaj abstrakcyjne idee stają się rzeczywistością.
W budynku po dawnej fabryce aluminium zaprojektowane zostały 3 funkcje: sklep połączony z gastronomią, coworking oraz fabryka winyli. Funkcje te zostały zespolone poprzez przeszklone wewnętrzne patio z reprezentacyjną industrialną klatą schodową.
W fabryce zastosowano niekonwencjonalne, nowoczesne rozwiązania technologiczne jakimi są ruchome kontenery usprawniające proces produkcyjny, skracające czas wyładunku i załadunku oraz ułatwiające kontrole linii produkcyjnej. Takie rozwiązanie zmienia sposób myślenia o fabryce. Sklep stanowi hybrydę z restauracją. Dzięki temu możliwe jest poruszenie większej ilości zmysłów jednocześnie. Klient może usiąść w wydzielonym bosie przy aromatycznej kawie lub oryginalną potrawę, wsłuchując się w dźwięki ulubionych utworów z gramofonu. Dzięki przeszklonemu patio może również obserwować proces produkcji winyli. Pobudzone zostają w ten sposób wszystkie zmysły.
Przestrzeń coworkingowa dzięki ruchomym ściankom działowym stwarza możliwość szybkiej i łatwej modyfikacji przestrzeni biurowej umożliwiając dostosowanie jej do różnorodnych funkcji i zadań przedsiębiorstwa oraz zadań pracowników. Nadbudówkę tworzą trzy bryły połączone korytarzami, między którymi wydzielona została przestrzeń zewnętrzna pełniąca funkcje relaksacyjną, szybko modyfikowalną na dodatkową przestrzeń do pracy, która w niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być użytkowana dzięki wysuwanym ścianką i zadaszeniu.
Przy wejściu na teren fabryki zaprojektowano nowy budynek - wizytówkę. Jest to pawilon ekspozycyjny, w którego wnętrzu można spojrzeć wgłąb siebie i przeanalizować własną percepcję. Skórę budynku stanowi ruchoma fasada, która generuje wrażenia dźwiękowe i wizualne. Porusza się pod wpływem wiatru oraz silnych fal akustycznych, może być też sterowana komputerowo dopasowując się do dźwięków muzyki oraz blokowana w jednej pozycji, stanowi ekran do mappingu. Dzięki niej budynek nie jest tylko opakowaniem dla muzyki, ale żyje nią. Dwie industrialne klatki schodowe schowane za ruchomą elewacją prowadzą do tarasu na dachu, z którego rozpościera się widok zarówno na tereny poprzemysłowe, jak i na historyczną część Kiesia. Z lobby na parterze gość ma do wyboru dwie ścieżki. Jedna z nich prowadzi na kondygnację podziemną, na której eksponowane są wystawy czasowe. Druga prowadzi na górę do Laboratorium Zmysłów - eksperymentalnej przestrzeni sensorycznych poszukiwań i kontemplacji. Jak zobaczyć muzykę i dotknąć kolor? Co łączy smak oraz zapach i jak to jest nie słyszeć zupełnie nic? Odpowiedzi czekają wewnątrz.
Gratulujemy!
Więcej: mangovinylhub.beebreeders.com
Data publikacji: 12.06.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»