Wykład: Polska obecność w designie początku XXI wieku
fot. materiały prasowe organizatora
W Muzeum Miasta Gdyni trwa właśnie cykl wykładów poświęcony polskim osiągnięciom w dziedzinie wzornictwa i projektowania. Cykl spotkań poświęcony jest narracyjnemu ideowemu potencjałowi polskiego designu oraz jego kulturotwórczej i państwowotwórczej mocy, na przestrzeni ostatniego stulecia.
Wykład "Rzeczy (nie)pospolite: polska obecność w dizajnie początku XXI wieku" odbędzie się 14 marca 2019 roku o godzinie 17:30 w Gdyni. Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni. Udział w wwydzaeniu jest bezpłatny.
Opis organizatora:
Ściśle podległe codziennemu życiu dziedziny projektowe postrzegane są przede wszystkim jako użytkowe i cenione są za swą utylitarność oraz powszechność. Dizajn określając otaczającą ikonosferę, definiuje także jej znaczeniowy wymiar: przywołując pożądane idee, ewokując określone nastroje, stosując konkretne znaki czy odwołując się do symboli. Dizajn odgrywa niepoślednią rolę w procesie komunikacji kulturowej: sprzyja identyfikacji, decyduje o kulturowej przynależności, współtworzy poczucie tożsamości indywidualnej, grupowej, narodowej czy politycznej. W tym aspekcie służebna i ściśle pragmatyczna funkcja dizajnu, podległego wymogom celowości, zyskuje wymiar szerszy – uwalnia się i wybija na niepodległość wizualną, kreuje obrazowe narracje, współtworzy opowieści. Przedmioty nie tylko służą, lecz również znaczą; rzeczy przemawiają, budzą asocjacje, generują emocje, wywołują afekty.
Źródło: Muzeum Miasta Gdyni
Data publikacji: 30.01.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»